📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

TOP 5 věcí pro přežití

2. června 2022Rady a tipyOndřej KrotilDoba čtení 5 minut

Vybavení rozhoduje o přežití

Není potřeba příliš zdůrazňovat, že v případě krize správné vybavení rozhoduje o naší budoucnosti. Doslova to znamená, že jde o to, jestli přežijeme nebo ne. Pokud chceme v tak těžké životní zkoušce obstát, pak jsou k tomu potřeba dvě věci. Kromě zmíněného vybavení je zapotřebí chladná hlava, neboť panika je náš nepřítel.

Přizpůsobte se situaci

Přizpůsobit se situaci, je ve skutečnosti náš největší evoluční počin a dávno neplatí, že vyhrává ten, kdo je silnější. Naopak. Vyhrává ten, který se dokáže přizpůsobit. Proto při plánování, co si vezmete sebou pro případ nouze, se snažte plánovat dopředu. Zajisté uznáte, že je nesmysl si brát drobnou rybářskou sadu, pokud se budete nacházet uprostřed stepi. V článku si vyjmenujeme TOP 5 věcí, které můžete použít téměř vždy. Slovo téměř si pro všechny případy vyhrazujeme, jelikož žádná kritická situace není nikdy stejná.

1. Nůž

Nůž

Nůž je naprostá klasika. Ačkoli je nůž ve skutečnosti velmi primitivním nástrojem, lidem usnadňuje práci tisíce let, jelikož nástroje, které řežou, krájí, štípají a samozřejmě zabíjí, známe z dob kamenné.

Jak by měl vypadat váš nůž? Pro otázku přežití platí, že čím univerzálnější, tím lepší. Na univerzálních nožích najdeme kromě čepele nůžky, otvíráky, pilky, pilníky, pinzety, šroubováky. Na některých nožích lze vidět i kleště, lupy a s některými noži můžeme i utahovat šrouby nejrůznějších velikostí. Nespornou výhodou univerzálních nožů je jejich velikost. Jsou malé, lehké a vejdou se takřka do každé kapsy nebo do KPZ – krabička poslední záchrany.

S kvalitním nožem si můžeme nařezat dřevo, případně hobliny na rozdělání ohně. Také i s menším nožem bez problému pokrájíte syrovou potravu a bude nezastupitelný pomocník při výrobě primitivních nástrojů určených například k lovu.

Doporučené produkty

2. Zápalky  

Nespoléhejte se na klasické zapalovače a zápalky. Běžné zápalky snadno provlhnou, u obyčejných zapalovačů je riziko, že se vám zadře kamínek, vyprchá plyn, případně může navlhnout nebo ho snadno ztratíte.

Hořící zápalky

Rozdělání ohně kvůli přežití v divočině, je základním pilířem. Oheň je skvělý zdroj tepla, na ohni si můžete ohřát jakékoli jídlo a oheň je také vynikajícím pomocníkem při signalizaci. Z toho důvodu zakládání ohně nepodceňujte tím, že máte u sebe obyčejný zapalovač nebo zápalky. Doporučujeme vám voděodolné zápalky, které snesou vlhkost i namočení.

3. Píšťalka

Jestliže vám kritické situaci zůstane telefon a v dosahu máte signál, pak máte (skoro) vyhráno. Vysílačku u sebe nosí jen málo kdo. Jak tedy na sebe upoutat pozornost? V praxi se osvědčila píšťalka, jejíž zvuk je v dobrých podmínkách slyšet na kilometry daleko.

Signalizační píšťalka je malá, lehká, ale hlavně efektivní. Díky tomu, že je tzv. na lidský pohon, nemusíte řešit baterie ani nic podobného, není tudíž poruchová, ale zároveň je vysoce účinná.

Doporučené produkty

4. Obvaz a náplast

Ke zranění se přijde lehce, ale v těžkých podmínkách je i banální poranění vážné ohrožení. Dlahu si v nejhorším případě můžete udělat improvizovaně. Stačí větvička nebo klacek a omotat nastříhanou košilí nebo tričkem. To všechno si nastříháte univerzálním nožem, který máte u sebe. Jenže je v tom jeden zásadní problém. Není to sterilní. V podobných situacích je obvaz spolu s náplastí velmi důležitou součástí vybavení pro přežití. Náplast použijete na menší zranění, popřípadě na puchýře.

Obvaz můžete použít na zastavení krvácení u větších zranění a v případě boje o přežití, není o zranění nouze.

5. Kompas

Kompas na mapě

Naučit se pracovat s kompasem není až tak složité. Mohou nastat situace, kdy vám nezbude nic jiného, než se pokusit vrátit do civilizace, protože vás nikdo ani hledat nebude. I to se může stát. A pokud neznáte směr, pak vám kompas bude velice užitečným pomocníkem. Kompas bývá často vybaven zrcátkem, které můžete použít jako signalizaci v nouzi. Mnohdy na nich najdete i lupu, která vám pomůže například s rozděláním ohně při slunečném počasí.

Navíc kompas nezabírá nikterak mnoho prostoru. Ty nejmenší kompasy, které jsou skutečně levné, mají velikost velkého knoflíku.

Závěr

Krabička poslední záchrany se může lišit a to především podle konkrétní potřeby. V tomto článku byl vyjmenován naprostý základ. A sice základní nástroje pro přežití, signalizaci a přivolání pomoci, rozdělání ohně, nalezení správného směru a nouzového ošetření. Přejeme vám, aby nic z této krabičky nebylo potřeba použít.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny