📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Signalizace je v některých situacích jedinou možností komunikace. Může jít o krizové, ale i komunikační situace, které můžou být rozhodující pro naše přežití v přírodě. Jak nejlépe a především čím signalizovat?

Ztraceni? Nevěšme hlavu, vždy je možnost, jak o sobě dát vědět. Můžeme zapálit oheň, s trochou mokrého listí a jehličí se dostane kouř dost vysoko na to, aby ho někdo viděl. Stejně tak se můžeme pokusit o nápis například na louce, nebo na břehu jezera. Když se ale potřebujeme dorozumět s někým, kdo je poněkud daleko, nebo o sobě dát vědět tak, aby lidé v doslechu věděli, že tu jsme, je třeba použít specifické pomůcky. Jaké?

Slunce, náš pomocník

Nemusí se jednat jen o slunce, ale i o Měsíc, ten prakticky odráží sluneční paprsky směrem k zemi. Tyto paprsky můžeme využít ve svůj prospěch a dorozumívat se s nimi na větší vzdálenosti. Jak, ptáme se? Pomocí signalizačního zrcátka. Tento nástroj neslouží jen k refrakci nás, ale i tohoto světla. Když víme přibližnou polohu našeho společníka. Můžeme pomocí slunečních paprsků posílat zprávu směrem k němu. Jako prasátka ze základky? Ano, přesně tak. Všichni to známe, když se nám od hodinek odráží světlo, které kreslí na zeď odrazy. Stejný princip používá i signalizační zrcátko. Jemnými pohyby odrazíme světlo požadovaným směrem. Jak se zrcátkem hýbáme, můžeme zaslat i jednoduchou zprávu pomocí smluvených znaků, nebo Morseovy abecedy. Velkou nevýhodou této signalizace je, že ji může spatřit i ten, u kterého si to zrovna nepřejeme.

Vítr, co unáší zvuk

Další možností signalizace je pískání. Bohužel nejsme schopni vydat tak vysoký a zvučný tón nato, aby se dokázal dlouho šířit. K tomu nám skvěle poslouží píšťalka. Její tón je schopný se nést až na kilometry daleko. Jak víme, zvuk je vlnění, které se nese vzduchem. Jak se dostává dále a dále, postupně slábne. Čím vyšší frekvence zvuku, tím je tón zřetelnější a dokáže se nést dál. Velmi důležitým pomocníkem je v tomto případě vítr. Ten dokáže odnést zvuk velmi daleko, což může být v některých případech i kontraproduktivní. Například bude-li foukat vítr proti nám a naši zachránci bodu před námi, vítr odnese zvuk daleko za nás, ale před nás se ho nedostane dostatek. Tak jako tak je píšťalka skvělá pomocnice, když jsme uvízli díře, nebo jen chceme, aby o nás okolí vědělo. Můžeme tím dát vědět nebezpečné zvěři, že jsem na blízku. Ve většině případů se nám pak vyhne, nikdo nestojí o problémy, ani medvěd ne.

Vždy po ruce

Výhodou těchto doplňků je jejich kompaktnost. Jsou natolik malé, že je můžeme s přehledem schovat do kapsy, nebo si je pověsit na krk. U píšťalky bychom si měli dát pozor na frekvenci zvuku. Musí být opravdu vysoký, aby nás bylo co nejlépe slyšet. Zároveň její konstrukce nesmí být patrně chatrná. To samé platí i u signalizačního zrcátka. V žádném případě s sebou neberme zrcátko ze skla. S největší pravděpodobností by se rozbilo a mohlo poranit nás, nebo nám zničit věci. Naštěstí se vyrábějí zrcátka z leštěných kovových ploch, nebo pouze odrazová fólie umístěná na plastovém podkladu. Taková varianta je nejlepší. Rozbité zrcátko nám k ničemu nebude, stejně tak rozbitá píšťalka. V našem eshopu máme na výběr z několika možností, se kterými budeme jistě spokojeni.

Zobrazit filtr produktů
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Hmotnost
kg kg
Materiál