Jelikož vás váš horolezecký sedák spojuje se skálou, tak je i u něj důležité sledovat poškození a únavu v jakékoliv formě a to v pravidelných intervalech. Pokud je ve vaší mysli ohledně jeho spolehlivosti sebemenší stín pochybností, okamžitě jej odešlete na předčasný důchod.
V této části si proto probereme nějaké základy jeho používání.
Horolezecký sedák, jenž se často používá a je proto opotřebovaný, ještě není zákonitě nebezpečný, ale nadměrné roztřepení nebo změna barvy výpletu / v pletivu / úpletu je znakem, že pomalu dosluhuje. Někteří výrobci mají u svých horolezeckých sedáků na klíčových místech oranžové vodoznaky, jenž když se prodřou ven / jsou vidět, je čas ho vyměnit. To vám vizuálně pomáhá (i asi celkově změnit názor).
Je jedno, z čeho je právě ten váš horolezecký sedák vyrobený, všechny materiály po čase degradují a to i ty, jenž u něj tvoří hlavní strukturu. Abyste si tudíž zajistili vaši bezpečnost, dejte na odpočinek horolezecký sedák, jenž je starší než 7 let (byť ho třeba jinak skoro nepoužíváte a byl správným způsobem skladován).
Pokud jste horolezečtí profesionálové, jako třeba průvodci po horách, tak se doporučuje ho odstavit již po pouhém jediném roce. A stejně tak ho odložte ihned za té konstelace, že jste s ním absolvovali masivní pád / náraz.
Když se stane váš horolezecký sedák špinavým, zkuste nejprve prosté propláchnutí vodou. Pokud to z něj neodstraní prachové částice a špínu, tak vám nezbude nic jiného, nežli si jej umýt ručně v teplé vodě s jemným mýdlem (nikdy nepoužívejte na váš horolezecký sedák nic příliš agresivního, jako je třeba bělidlo). Po vyprání vypláchněte ve vodě a pak jej nechte usušit jen tak na vzduchu mimo přímé slunce.
Noste váš horolezecký sedák v pytlíku, jaký vám k tomu dal výrobce a vždy jej držte mimo ostré objekty typu horolezecké mačky, cepíny či z dosahu dalších potenciálně ničivých objektů. Též ho chraňte před přímým sluncem a jakýchkoliv korozivních substancí (typu bateriová kyselina ve vaší svítilně v kapse, taktéž paliva a mýdlo apod.).
Pokud váš horolezecký sedák nemá ve výbavě ochranný obal, tak na to snadno můžete použít něco, co vám zbylo po nějakém spacáku (nebo jiný podobný „plonkovní“ obal). To je asi ta nejlevnější cesta, jak jej snadno a rychle ubytovat…
Skladujte váš horolezecký sedák na místě, jenž je tmavé, suché a bez jakýchkoli výše uvedených rizik a kontaminantů. Když se vám ho podaří zamokřit, tak ho usušte na volném vzduchu před uložením.
Karabiny hrají důležitou roli ve vašem horolezeckém arzenálu. Abyste maximálně zvýšili svoji bezpečnost při svém lezení po horách, tak je musíte pravidelně prohlížet a dbát i jejich údržby.
Tato sekce vám dává základní tipy a triky, jak se o vaše karabiny starat, jak je čistit, jak je prohlížet a skladovat.
Nepřechovávejte vaše karabiny na vlhkém a slaném vzduchu, s vlhkým jiným vybavením (typu šaty) anebo poblíž korozivních chemikálií.