📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Správná péče o spacák (o praní nemluvě)

21. ledna 2020Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 22 minut

Většina z nás má hřejivý vztah k našemu vlastnímu spacáku, jenž je tak pohodlný a již jsme se s ním něco nacestovali. Také doufáte, že tento vztah bude trvat i v letech dalších. Když se o něj ale budete správně starat, je tu více než slušná šance, že se vám odvděčí funkčností ještě po celá léta, ba desetiletí.

Spací pytel v modrém kompresním obalu

Vybrat si správný spací pytel, pro správné teplotní rozmezí a správného plnění, to je jen jedna část problému okolo něj. Také se musíte postarat o to, aby vám skutečně vždy a všude dokonale posloužil.

Jak se starat o váš spacák v kempu?

Ať je již váš spacák ze syntetických vláken anebo snad z pravého peří, tak či onak je dobrý nápad se o něj dobře starat, držet jej čistý, suchý a chránit jej před vlhkem a jakýmkoliv zbytečným poškozením při kempování. Vydrží déle a bude izolovat efektivněji, což platí hlavně pro spacáky péřové. Ale i syntetické vlákno a spacáky z těchto rad mohou těžit.

 • Spěte v čistých šatech. I tehdy, když sotva stojíte a jste rozlámaní, tak se vyhněte spaní v těch samých šatech, v jakých jste se dnes celý den tahali po horách. Po čase se tělo zpotí, zamastí a zašpiní. A to vše když se v těle nakumuluje, přejde pak zčásti do něj a připraví ho to o izolační schopnosti nebo je aspoň o něco sníží. Dočasně nebo i trvale. Změňte proto své šaty na čisté spodní prádlo, pyžamo a ponožky. Když je teplo, tak aspoň spodní prádlo a tričko. Pletená čepka nebo čistý šátek se postarají o to, aby se mastné vlasy nedostaly ke spacáku. Opalovací krém na krku, uších a tváři se též časem vsaje do spacáku, pročež i ten utřete nebo lépe ještě omyjte co to jen jde před spaním. Také si vyměňte před spaním šaty za čisté, když jste v nich vařili. Speciálně to pak platí pro místa s medvědy a podobnou zvěří (jaká ironie a sobectví – nikdo z ekologů divoká zvířata nemiluje natolik upřímně, aby jim s radostí posloužil jako pár chodů jídla v době hladomoru).
 • Zvažte spací vložku do / okolo spacáku. Tyto vložky mohou být bavlněné, hedvábné, vlněné, polyesterové, … A jsou poměrně lehké. Skvělé je na nich samozřejmě hlavně to, že váš batoh udrží čistý, jelikož fungují jako hranice mezi vaším spacím pytlem a (často značně špinavým a mokrým) okolím. A další jejich pozitivní efekt je i to, že vám dají k dobru pár dalších stupňů při spaní (2-10 cca). Po každém výletu pak jen již doma spacákovou vložku hodíte do pračky a je vystaráno do dalšího výletu. 
 • Chraňte váš spacák zespoda. Pokud se chystáte spát pod širákem, tak nic proti tomu, jen pod sebe nejdříve dejte nějakou slušnou spací podložku. Některé spacáky mají nepromokavou / vodovzdornou / jen dvojitou vrstvu ve spodní části, ale i ta potřebuje fyzickou ochranu před kamením a větvičkami jinak moc nevydrží. 
 • Chovejte se ke spacáku jemně a opatrně. Nikdy po svém tábořišti neskákejte okolo i ve svém spacáku. Zničí to jeho oblast na palce. Pakliže očekáváte, že budete sedět okolo ohně se spacákem přes tělo pro větší teplo, tak si raději vezměte starý se syntetickými vlákny, zničit si / zcela propálit nový astronomicky drahý péřový pár jiskrami je škoda. 
 • Buďte vybíraví, komu půjčíte spacák. Možná se objeví z vašeho okolí někdo, kdo bude chtít půjčit váš zánovní spacák. Budou ho ale hlídat a milovat stejně tak jako vy? Předně, není to vaše povinnost půjčit. A za další, nastavte jasná pravidla, odpovědnosti atd. též jim ukažte, jak fungují zipy, speciální funkce, slabá místa a trvejte i na tom, aby měli na něm spacákovou vložku. 
 • Buďte trpěliví se zipy. Obvyklým zdrojem frustrace je použití dvoucestného / oboustranného zipu. Občas se zadrhne někde nebo vypadne někde dole po cestě nebo hned po začátku u palců (to nejspíše, nakonec, každý to zná z bund se zipem). Důkladně se proto právě s tím vaším seznamte a to doma ještě a trénujte zde své zapínání. Když pak nadejte osudný okamžik v temnotách stanu, tak to udělejte opatrně a bez toho, aniž byste okolo vyrvali vlákna z látky a šití zipu (po čase klesá kvalita izolace).
 • Větrejte svůj spací pytel na cestách denně. I kdybyste snad měli čekat až do poledne, nežli se to stane, tak je to nezbytné. Obraťte jej naruby a vysušte v rámci možností vlhkost uvnitř. Ale pozor, nenechávejte váš spací pytel na přímém slunci příliš dlouho, jelikož UV ničí jeho vlákna. Když je opravdu hodně vlhký, tak nezbude nežli jej sušit celé hodiny / zapojit oheň opatrně. I doma to platí stejně – jakmile přijedete, tak ho vysušte. 

Jak váš spacák správně nacpat do obalu?

Když jste zatím stále ještě na cestách na místo akce, tak asi jedete v autě / vlaku / na kole a máte svůj spací pytel složený v jeho dedikovaném vaku dodávaném výrobcem. Moderní sáčky na spací pytle obvykle mají různé barvy a velikosti a bývají dnes typicky již výhradně jen stahovací a se šňůrou. Existují i verze nepromokavé a extra silně balitelné (dáte ho i do kapsy). 

Zde je pár tipů na používání obalů na spacáky:

 • Abyste spací pytel dostali do vašeho obalu, začněte od jeho spodní části určené pro nohy se zipem částečně zavřeným. Zatlačte patní části dovnitř silně a poté již jen stejnoměrně cpěte spacák, ale tak, aby se obal plnil rovnoměrně! To uvolní zde se zdržující vzduch a švy to stejnoměrně zatíží.
 • Pokud má váš pytlík na spací pytel nepromokavou vrstvu, tak ho obraťte naruby před plněním. Vnější vrstva totiž může fungovat jako balon a zadržovat vzduch, což je zbytečně frustrující zážitek při cpaní do obalu. 
 • Používejte mírně větší obal na spacák, nežli je třeba, ať si zajistíte, že sem váš spací pytel dostanete snáze. Vždy ho stejně můžete ještě stlačit ve vašem batohu.
 • Kompresní pytlíky vám ušetří ještě více místa se spacákem v batohu. Nejdříve ho sem standardně nacpete a pak použijete na něm umístěné kompresní popruhy v rámci maximální komprese. Jen si dejte pozor na to, ať svůj spací pytel nedržíte komprimovaný příliš dlouho. To pak totiž redukuje jeho potenciál a slehne se dříve.
 • Vodovzdorné pytlíky na spacáky jsou skvělé tehdy, když se chystáte někam do deště. Tím spíše to platí, když ho nesete vně batohu. Dá se na to použít i pytlík běžný, jen ho musíte vybavit ještě plastovým pytlíkem uvnitř / vně. Mokrý spacák je věc, kterou nikdo nemá rád a moc vás nezahřeje. Je ale faktem, že syntetický spací pytel hřeje i tehdy, když je mokrý. A totéž platí i o vlně.
Muž s batohem hledící na les a kopce v pozadí

Nosit spací pytle vně má své nezpochybnitelné výhody (nezabírá vám místo v hlavním batohu, rychlejší přístup, …), nicméně za to zase zaplatíte tím, že bude o to více náchylnější na vodu, jenž se do něj venku dostane snáze. Když bude venku, tak to nepůjde jinak, jako že bude potřeba „nepromokavé pouzdro“ (pozor, to není totéž, jako když ho výrobce uvede jako „vodovzdorné“).

Jak váš spacák správně dlouhodobě uložit?

Fakt, jak si uložíte váš spací pytel přímo ovlivní jeho životaschopnost, určitě to tedy není věc, jenž byste měli jen tak přejít mávnutím ruky. Když tedy dorazíte z kempování, tak první věc co udělejte doma je, že spací pytel otevřete a rozepněte + pověste ho dosušit. Poté jej na volno uskladněte ve velkém volném obalu / přehoďte přes trubku v šatně. Podobné ochranné obaly nejsou standardně součástí dodávky u všech modelů ale, výrobci jej nabízejí typicky extra. Jsou ale výjimky a různě vybavené cenové skupiny. Dá se ale nahradit jakýmkoliv sešitým kusem látky svépomocí nebo starým povlečením. 

V žádném případě váš spací pytel neskladujte v pytlíku stahovacím, jinak jej to po čase poškodí. Určitě své spacáky neskladujte s neprodyšnými obaly, jelikož se v nich může hromadit vlhko a kondenzace, takže se časem klidně objeví i plíseň. 

Jak váš spacák správně umývat a sušit?

Vaše péče o spacák bude velmi záležet na tom, zda je to syntetická náplň nebo peří. Právě peří potřebuje více péče a času. A to je také důvod, proč řada lidí raději zaplatí profesionálům, aby to udělali namísto nich.

Čištění jednotlivých fleků a skvrn na spacáku

Často může dojít k situaci, že jediné, co váš spacák potřebuje je lokální čištění a ne kompletní lázeň. Jelikož praní spacáku mu vždy snižuje izolační schopnosti a načechranost, tak by vaší první linií obrany mělo být právě bodové čištění. 

Vytvořte si pastu z trochy prostředku na praní (bez mýdla, tedy ne-detergentní) a posléze ještě využijte starý kartáček na zuby k jemnému místnímu očištění špinavého místa. Soustřeďte se v první řadě na límec a kapuci, kde mají tendence se držet a akumulovat oleje z hlavy a z folikulů na ní a z kůže na mastném krku. Když vnější vrstvu podržte / udržíte dále od izolačního vlákna, tak tuto oblast můžete omýt a opláchnout i bez toho, aniž by se něco smáčelo.

Pokud se celý váš spací pytel nestane neobyčejně špinavým obvykle si celá léta vystačíte jen s bodovým čištěním, nežli skutečně nadejde čas pro jeho celkové praní. 

Praní spacáku

Když je váš spací pytel všude beznadějně plný nečistot a začíná se to projevovat na jeho teplotních izolačních parametrech, tak se nedá nic dělat, ale nadešel zřejmě čas jeho celkového vyprání. 

To první co v této situaci proveďte, tak si prostudujte obal nebo spací pytel či manuál přiložený výrobcem, ať víte, jak jej správně prát. Držte se jich v maximální možné míře samozřejmě. 

Nemálo z lidí dává přednost tomu, že svůj spací pytel nechá raději profesionálům. Je to určitě pro všechny nejlepší a nejspolehlivější cesta, jak si skutečně co nejdokonaleji prodloužit co nejvíce životnost této vaší investice. Je faktem, že když vás spacák stál desítky tisíc, je škoda si jej zničit svojí neodborností.

Když jste se přece jen rozhodli porvat se s danou situací sami, tak uvažte, že jen sušení trvá dvě až tři hodiny (syntetická náplň uschne rychleji). Praní a sušení v profesionálních laundro-matech bude asi nejsnazší cesta, jak to provést. Použijte opět jemné nedergentní mýdlo, jenž je určené právě pro praní syntetické náplně / peří. Mimochodem, vezměte si s sebou i dobru knížku, jelikož zde budete pěkných pár hodin.

Co se svým spacím pytlem nedělat při praní?

 • Nikdy spací pytle nečistěte chemickými prostředky. Rozpouštědla v těchto přípravcích vám totiž mohou zničit přírodní oleje nalézající se v náplni a pomáhající jí udržet si své izolační vlastnosti.
 • Nikdy při praní spacáku nepoužívejte chlorové přípravky a podobné alternativní věci.
 • Nikdo neperte spací pytel ve shora plněné pračce s agitátorem, jelikož právě ten se může postarat o to, že budou četné švy rozervané. Praní v pračce jen s horním plněním ale ničemu nevadí.

Jak ručně vyprat spací pytel?

 • Naplňte vanu se studenou nebo teplou vodou a přidejte sem patřičný čistící přípravek vhodný pro váš typ peří nebo syntetické náplně. Dejte ale si pozor na to, ať sem nedáte příliš mnoho mýdla. Když to přeženete a voda je moc mýdlová, tak se bude špatně / hůře / déle máchat.
 • Položte spací pytel do vody a jemně si propracovávejte mýdlo skrze něj (opravdu po celé délce a všude). Odřete o sebe i ty nejvíce zašpiněná místa. Ponechte jej asi tak hodinku, aby mělo mýdlo čas vypořádat se se špínou. 
 • Vyprázdněte vanu a vytlačte ze spacího pytle jakékoliv případné náznaky zbylé vody. 
 • Naplňte vanu po praní a vyždímání studenou nebo teplou vodou v rámci propláchnutí zbylého mýdla ven. Opět jemně a opět tomu dejte nějaký ten čas – aspoň čtvrt hodinky. Poté zase vodu vytlačte. Opakujte tak dlouho, dokud je ve vaně mýdlová voda.
 • Jemně ze spacího pytle vytlačte zbylou vodu. Začněte na okraji a poté svýma rukama směřujte směrem k odtoku, aby se dostala všechna voda ze spacáku. Poté spacák jemně sbalte / smotejte jako karimatku do balíku a takto jej odneste dosušit. Tím zbytečně nezatěžujete švy, jelikož je to pro spací pytel ta nejpřirozenější poloha, jenž se vám odvděčí tím, že v drtivé většině si taková vlákna podrží 100 % funkce.         
 • Za oné konstelace, že máte doma velký sušák / sušičku šatů, kam můžete vypraný spacák pohodlně umístit, tak to proveďte. Pokud je tak malý, že by se na něm musel i nyní sušit smotaný, tak zajděte do laundra-matu.
 • Pokud se rozhodnete, že u vašeho spacího pytle sušičku nepoužijete, tak jej položte na dostatečně velký a stejně tak i přiměřeně rozsáhlý povrch. Měl by být též čistý aspoň trochu logicky. Dá se ale použít i tráva na zahradě nebo ručník větší a nechte jej dosušit v částečném stínu. Možná budete muset během sušení doslova rozlámat shluknutou vnitřní náplň v některých místech. Záleží to na typu, poloze vnitřních kapes apod.

Jak mechanicky vyprat spací pytel?

 • Většina spacích pytlů může být vyprána strojově v pračce, tedy dokud jde o typ s čelním nebo horním plněním a bez agitátoru. Dejte si pozor na to, že všelijaké moderní kosmické pračky a AI se snaží být maximálně efektivní při praní, takže vám spací pytel neprotřepou tak důkladně jako poctivá stará masivní pračka v laundro-matu. 
 • Perte zásadně s režimem „jemné prádlo“. Ve studené nebo teplé vodě a s výrobcem doporučeným mýdlem. Použijte ho ale jen opravdu minimum, ať vám nepřeteče / nepřepění pračka. 
 • Pokud je váš spacák sám o sobě málo, tak nezbude, nežli k němu přidat ještě dalších pár kg prádla, abyste optimálně vyvážili buben pro točení, třepání a vibrace. 
 • Abyste měli skutečnou jistotu, že jakékoliv mýdlové reziduum je pryč, tak mu vše proplachujte aspoň dvakrát. Někdo dokonce dá znovu stejný proces s jakým pral, jenomže tentokrát bez mýdla a již jen na propláchnutí.
Dva batohy se spacáky na kamenech v přírodě

Mít pouze jeden univerzální spacák je super řešení, jenž má ale jednu drobnou chybu – když čekáte na správku, vyprání nebo uschnutí, jako byste jej neměli. Obecně by mělo platit, že čím dražší je spacák, tím lepší by měla být izolace a i jeho fyzická ochrana zespoda.

Sušení vašeho spacáku

 • Nastavte váš sušák na malý výkon. To se liší stroj od stroje, takže raději ho sledujte velmi často. Když je něco příliš horké, tak se nějaká syntetická část může rozpustit (i jinak výhradně péřové spacáky musí mít něčím vše vevnitř sešité, že ano a to něco může být syntetické / umělé vlákno). 
 • Pokud je váš spacák již téměř suchý, přidejte sem dva-tři tenisáky nebo čisté tenisky apod. do sušičky. Tím pomůžete rozbití chuchvalců plnění a peří. Opět by to mělo po vytažení pěkně obnovit jeho tvar. 
 • Ujistěte se, že je váš spacák dokonale suchý ještě před tím, nežli jej umístíte do odkládacího / ochranného pytle. Možná neuškodí ani to, nechat jej takto doschnout v pověšeném stavu cca do rána, abyste měli naprostou jistotu. 

Další tipy, jak se starat o váš spacák

 • Sledujte a studujte váš spacák pravidelně, abyste měli jistotu, že švy, zipy a lanka jsou v dokonalém pořádku. Prohmatejte izolaci uvnitř a vnímejte, zda je rovnoměrně rozmístěná. Po čase si totiž výplň sedne nestejnoměrně. To se dá občas zcela rozehnat právě jeho vypráním a usušením.
 • Co se týče obnovení DWR (durable water repellent / trvalé ochrany před vodou), tak ta po čase ztrácí kvalitu a funkčnost (mohou to být i celé roky). Jak na obnovení ochranné vrstvy právě toho vašeho konkrétního spacáku vám prozradí jeho výrobce / manuál / návod  / linka / webové stránky. Existují i produkty třetích stran pro obnovu DWR , ale to je možná až zbytečný risk. 
 • Co když začne prolézat peří dole? Některé z vrstev těchto ochranných prvků jsou z hustě pletené látky, jenž zabraňuje peří dostat se pryč. Pokud se i přesto stane, že se pár pírek dostane skrze tuto ochrannou vrstvu, není třeba to brát negativně, je to normální a tím spíše okolo švů. Ostré peří se dostane skrze a zejména je to viditelné u spacího pytle nového, u nějž si peří ještě takříkajíc „nesedlo“. Propracujte jej jemně rukama nazpět, odkud vylezlo. Dírky by zde měly být minimální a rychle se zavřou.
Doporučené produkty

Roztrhnutá látka a nefunkční zipy

Pro malé otvory a roztržení u vašeho spacího pytle, k nimž dojde, když jste v poli, tak máte pár možností, jak se s nimi vypořádat a udržet izolaci dole a uvnitř:

 • Zašijte díru ručně (to bude chtít jehlu a nit ve vaší opravné sadě). Až se dostanete domů, tak to vypárejte a proveďte na šicím stroji větší a pořádnou opravu / odneste ho ke švadleně / rodině vybavené šicím strojem. 
 • Vytvořte přilnavou podložku z kousku lepící pásky (vše udělejte zakulacené, hlavně žádné ostré rohy!). Ale pozor, když ho pak zkusíte doma / jinde utrhnout, může to celou situaci ještě radikálně zhoršit. Nemluvě o tom, že tam asi zůstane lepidlo v okolí.
 • Dá se použít lékařská lepící páska z vaší lékárničky. 

Příliš velká díra anebo masivní poškození asi bude vyžadovat zásah profesionála. 

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny