📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak se oblékat na jaře?

16. května 2022Rady a tipyOndřej KrotilDoba čtení 7 minut

Naše tělo, jak známo, má teplotu kolem 37 stupňů Celsia, což samo sebou nese mnoho výhod. V zimě nás naše tělesná teplota zahřívá, ale co když zima není a teploty vzduchu se hravě vyšplhají k dvacítce? To už oblečení do zimy určitě nebude pohodlné. Naopak. Budeme se silně potit a to také není dobře.

Turista na jarní procházce

Věděli jste, že voda odvádí teplo 42 x rychleji, než vzduch? Tím chceme říci, že v případě, že se silně potíte, máte našlápnuto k tomu, že velice rychle prochladnete. A o to nikdo nestojí.

Trik spočívá ve vrstvení oblečení. To znamená, že si místo jedné vrstvy oblečete víc vrstev, které můžete kdykoli sundat a v případě potřeby si opět obléct. Takto můžete oblečení kombinovat při běžném městském nošení, ale při turistice nebo outdooru. O tom, jak vrstvit oblečení, si povíme dále.

Doporučené produkty

Oblékejte se ke konkrétním účelům

Je velký rozdíl mezi tím, pokud se budete oblékat na turistickou výpravu a samozřejmě velký rozdíl dělá, pokud se budete pohybovat po městě. Všeobecně se dá říct, že každá vrstva oblečení vám poskytuje určitý teplotní komfort, o který přicházíme, pokud bude silný vítr nebo se kombinací nevhodného oblečení silně zpotíme.

Z toho důvodu vždy myslete na to, kam se chcete vypravit. Rozhodně neuspějete v lese v oblečení, které se hodí na cestu z domu do práce a zase zpátky a hlavní výplní trasy je přeprava nějakým dopravním prostředkem.

Jak poznám, že jsem správně oblečený?

Správně navrstvenou kombinaci oblečení poznáte velice snadno. A sice tak, že vám nebude příliš horko, ani příliš zima a nebudete se silně potit. V případě nadměrného tepla si budete moct bez obav sundat jednu z vrstev, aniž přijdete o jakýkoli teplotní komfort. A to samozřejmě platí obráceně. Pokud vám bude například značná zima, můžete se postupně oblékat. Doslovně to znamená, že budete přidávat vrstvu za vrstvou, až bude váš pocit komfortu v ideální míře. Není potřeba připomínat, že pocit chladu/zimy je u každého individuální a řiďte se vždycky podle vašeho osobního pocitu a ne podle toho, jak jsou oblečeni ostatní.

Základní vrstva

Základní vrstva, nebo spíš nultá vrstva, se týká kvalitního spodního prádla. Pro běžné nošení vám postačí bavlněné spodní prádlo, ale rozhodně ne při nějakých delších výletech. Tím méně na jaře. Proč? Například zmíněná bavlna. Příjemný materiál, který za sucha hřeje. Potíž je v tom, že díky potu velice rychle zvlhne a velmi pomalu schne. Což na jaře je značná nevýhoda. Přes den to váš komfort neohrozí, ale stačí, aby zašlo sluníčko, a v ten moment vám už může být zima.

Pokud plánujete náročnější vycházku v jarních dnech a plánujete, že se vrátíte za tmy, nebo dokonce hodláte přespávat venku, pak vám bavlněné spodní prádlo rozhodně nedoporučujeme. Lépe uděláte, pokud se porozhlédnete po spodním termoprádle.

První vrstva

První vrstva oblečení leží přímo na kůži. Je potřeba dbát na to, aby toto prádlo bylo funkční. Tedy, aby umělo odvádět vlhkost a pot přímo od těla. V opačném případě riskujete, že se vlhkost bude spíše hromadit, což poznáte i při slabším zafoukání větru – bude vám pekelná zima, přestože teploty nejsou pod nulou.

I v případě první vrstvy neuděláte chybu, pokud se poohlédnete po funkčním termoprádle. Má několik výhod:

  • rychle schne
  • odvádí vlhkost a pot
  • v případě, že v prádle jsou složky stříbra, máte postaráno i o eliminaci zápachu

Jestliže z nějakého důvodu nechcete prádlo z umělého vlákna, pak vřele doporučujeme Merino vlnu, které má podobné vlastnosti, ale jako bonus navíc je hypoalergenní.

Poslední variantou a zdá se, že tou nejlepší je, když si vyberete kombinaci obou druhů. Tedy, prádlo z umělého vlákna kombinované například Merinem.

Doporučené produkty

Druhá vrstva

Druhá vrstva oblečení je trochu komplikovanější. Jednak má dál odvádět nepříjemnou vlhkost z těla, ale zároveň je druhá vrstva izolační. Hlavním představitelem druhých vrstev, jsou fleecové mikiny. Dobře odvádějí vlhkost, ale zároveň výborně izolují.

V současnosti jsou na trhu i jiná, umělá vlákna, jejichž sortiment je vskutku velmi široký. Vůbec nejšikovnější je Merino vlna, která v dokonalosti nemá téměř žádnou konkurenci.

 Pro čtenáře je ovšem důležitější si zapamatovat smysl druhé vrstvy. A sice, odvádět dál vlhkost a izolovat před chladem.

Třetí vrstva

Pro jarní podmínky třetí vrstva postačí a můžeme ji brát jako konečnou. Alespoň za obvyklých jarních podmínek. Co pod pojmem třetí vrstva máme na mysli? Především by se mělo jednat o bundu. Bundu, která je schopná efektivně bránit před nepříjemně studeným větrem a zároveň má nepromokavé vlastnosti.

 Bunda by měla být skutečně do jarního počasí. Pokud budete k vrstvení oblečení přistupovat skutečně odpovědně, pak vězte, že lehká bunda vám do jarního počasí bohatě postačí jako třetí a konečná vrstva.  

Bund je na trhu široké množství. Mezi nejběžnější patří klasické péřové bundy. Mají perfektní izolační vlastnosti, ale jen v případě, kdy neprovlhnou. Vlhká, nebo dokonce promočená péřovka je vám platná, jako mrtvému zimník.

Když se vám nechce jít do péřovky, neváhejte a podívejte se do sortimentu bund z umělých vláken. Hledejte takové bundy, které mají prodyšné vlastnosti, jsou nepromokavé a teplotní komfort neztratíte ani ve větru.

Jarní počasí

Jarní počasí dokáže být neuvěřitelně proměnlivé. Jednu hodinu umí sluníčko příjemně hřát, aby po pár minutách pršelo a mnohdy i sněžilo. Tento návod berte jako inspiraci, nikoli jako dogma. Vždy si rozmyslete, kam půjdete a pokud to bude možné, zjistěte si aktuální předpověď počasí. Pak vás rozhodně nic nezaskočí.

Krásná jarní příroda uprostřed hor

Závěr

Veškeré jmenované produkty lze najít na našem e-shopu. Pokud se budete při výběru řídit tímto stručným a věcným návodem, pak vaše cesty v jarních měsících budou velmi příjemné i za nepříznivého počasí.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny