📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak se starat o nohy na treku

8. června 2022Rady a tipyOndřej KrotilDoba čtení 4 minuty

Puchýře na nohou mohou znamenat skutečnou stopku při vaší túře. Neexistuje ideální kombinace vhodná turistická bota + ponožka. O nohy se musíme starat. V článku si představíme rady a vychytávky, se kterými po vlastních nohách dojdete opravdu daleko. 

Doporučené produkty

Proč se starat o nohy?

Je velmi důležité se během turistických výprav starat o nohy. Nepříjemné pálení, otlačeniny nebo puchýře mohou být stopkou pro celou výpravu.

Mějte na paměti, že neexistuje ideální kombinace perfektní boty + perfektní ponožky. I skrze to stále hrozí, že budete mít nepříjemné puchýře. Proto dbejte zvýšené opatrnosti a o nohy se pečlivě starejte. Poradíme vám, jak na to.

1. Odstraňte vše, co tlačí nebo překáží v botě

Prevence je to nejdůležitější. I když drobný kamínek na krátké cestě zřejmě nepocítíte, buďte ubezpečeni, že na delší trase už o něm vědět budete. A drobný kamínek může způsobit zkázu pro vaše nohy. Nepříjemné puchýře, odřeniny nebo i krvácející rány.

Kamínek může nenávratně poškodit ponožku, vložku vaší boty, případně poškodí celou stélku. Pokud se vám kamínek do boty dostane během cesty, vyklepejte ho dřív, než bude pozdě. Prevence je základ.

Muž s botami solomon

2. Pokud vás nohy pálí, udělejte si pauzu

Pociťujete během chůze nepříjemné pálení na chodidlech? Pak rozhodně na nic nečekejte a zastavte. Na vině může být několik věcí. Například vlhká ponožka nebo chodidla. Snažte se nohy udržet v suchu a pokud máte možnost, vezměte si suché ponožky.

3. Zdvihněte nohy

Při odpočinku se snažte mít nohy nahoře, případně na vyvýšeném místě. Je prokázáno, že tímto způsobem upravíte krevní oběh, který se z nohou dostane lépe k srdci. Tímto způsobem snížíte i otoky a nahromaděnou krev v chodidlech. Budete překvapeni, jak rychle si vaše nohy odpočinou i po delší chůzi.

4. Udržujte čistotu

Kdykoli to bude možné, opláchněte si nohy. Například v potoce proti proudu. Zbavte je veškerých nečistot, které při chůzi ulpívají na chodidlech. Pomůže to také správné regeneraci kůže. Nohy pořádně vysušte.

Při umývání nikdy nepoužívejte klasické mýdlo, ale biologicky odbouratelné.

5. Udržujte ponožky v čistotě

Stejně jako v předchozím bodu, udržujte ponožky v čistotě. Řádně je vyperte a zbavte je veškerých nečistot, které se mohou dostat zpátky boty. Doporučujeme ponožky z merino vlny, které mají přirozené antibakteriální vlastnosti.

6. Namáčejte si nohy do studené vody

Pokud máte pocit, že vaše nohy jsou oteklé a unavené, pak uděláte nejlépe, pokud si je namočíte do ledové vody a nechte je ponořené, dokud to snesete. Tímto způsobem se zbavíte otoků a únavy chN

Nohy naboso na kameni

7. Během přestávek nechte boty a ponožky na vzduchu

Kdykoli to půjde, tak si sundejte boty a ponožky. Nechte je pořádně proschnout například na sluníčku. To třeba můžete udělat během obědové pauzy. Mokrá obuv a ponožky mohou rozedírat kůži, způsobovat puchýře, případně pálení chodidel. K uschnutí mnohdy postačí i půl hodina na přímém slunci.

Předlepte si nohy

Trpíte na puchýře? Doporučujeme na místa, kde se vám nejčastěji vytvářejí, použít náplast. Exponovaná místa budou lépe snášet tření, kterému se na dlouhých cestách nevyhnete.

Dopřejte si masáž

Bolavá a unavená místa si pečlivě rozmasírujte. Je dokázané, že takto se vám značně sníží riziko nepříjemných otoků a následných puchýřů. Můžete použít ruce, případně míček. Na trhu jsou i speciální kuličky z korku, které takřka nic neváží.

Odpočívejte

Ať jste na túře nebo mimo ni, dopřejte si odpočinek. Může se stát, že doma budete cítit několik dní neklid v nohou. Je to v pořádku. Této věci pomůže několikadenní relaxace a vše už bude jako dřív.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny