📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Úpal / úžeh - co to vlastně je a jak jim předejít

9. srpna 2021Rady a tipyBarbora ŠtěpánkováDoba čtení 6 minut

S přicházejícím slunečním letním počasím se začínáme pohybovat venku mnohem častěji než v zimě. Více sportujeme, jezdíme na výlety a pobýváme v přírodě na přímém slunci. To však s  sebou přináší i jistá rizika, která dokážou leckdy pěkně potrápit, třeba formou úpalu nebo úžehu. Co to vlastně ale dostat úpal nebo úžeh znamená?

Někdy mylně dochází k záměně těchto dvou ohrožení na lidském životě. Ačkoliv jdou spolu ruku v ruce, úpal, ani úžeh nejsou totožnými. Jedno je však jisté, k obojímu se člověk dopracuje při nedodržování jisté péče, kterou si naše tělo i organismus na přímém slunci vyžaduje. Tím, že spousta lidí bohužel podceňuje tu správnou péči a dodržování jistých pravidel, dochází následně k úpalu a úžehu. My si nyní jednotlivé případy rozebereme a nakonec se naučíme, jak se proti nim dostatečně chránit.

Úpal

Jinak řečeno také přehřátí lidského organismu. K úpalu dochází zejména při dlouhodobém pobytu na slunci, ale dopracovat se k němu lze i při pobytu ve vlhkém a teplém prostředí. Třeba v sauně. Když dochází k přehřátí organismu, začne společně s tím vzrůstat i tělesná teplota. To se děje až do chvíle, kdy tělo přestává být schopné termoregulace, a to je průšvih! Společně s tím také tělo přestane postupně vytvářet pot, který je mimochodem nesmírně důležitý k ochlazování těla. A co se děje uvnitř těla? Začnou se roztahovat cévy a klesá také krevní tlak. Oběh krve je zhoršený a přestává se okysličovat mozek, což následně vede k nebezpečnému otoku mozku. Pokud se začne člověk přehřívat a nejedná se okamžitě, dochází k celkovému selhání organismu. To může být i život ohrožující a vést k následné smrti. Příznaky mohou být postupně se zvyšující horečka až na 40°C, bolesti hlavy, únava, malátnost, nepravidelné dýchání a zvracení.

Úžeh

S úpalem jsou si velmi podobné, avšak pokud si přivodíme úžeh, pak se jedná o nedostatečnou ochranu hlavy před přímým sluníčkem. Sluneční teplo a paprsky, které dopadají přímo na nechráněnou hlavu způsobují to, že se začne zahřívat mozek a mohou se také překrvit mozkové pleny. Pokud dochází k těžkému úžehu, pak může opět otéci mozek, a to opět vážně ohrožuje lidský život. Abyste si úžeh uhnali nemusíte ani trávit na přímém slunci nikterak dlouhou dobu. Stačí opravdu chvilka. Nejlépe však úžehu lze předejít vzdušnou pokrývkou hlavy. Mezi příznaky úžehu patří velká bolest hlavy, závratě, slabost, únava a dokonce bezvědomí.

Co dělat, pokud už úpal nebo úžeh dostanu?

Důležité je sebe nebo postiženého okamžitě dostat pryč ze slunce nebo z horka. Začít tělo postupně ochlazovat. To znamená nejlépe přesunout se do stinného místa, pryč ze slunce. Posloužit může klidně ventilátor, který začne okolní vzduch ochlazovat. Při úžehu můžete zkusit chladnější sprchu, při úpalu poslouží studené obklady na čelo a spánky. Je důležité tělo ochlazovat pozvolna, aby nedošlo k šoku z prudkého snížení teploty. Důležité jsou samozřejmě tekutiny. Nejvhodnější je začít podávat iontové nápoje, které rychle dodají tělu potřebné minerály. A také samozřejmě přivolat pomoc, pokud je člověk v bezvědomí.

Prevence proti úpalu a úžehu

Při pobytu na slunci rozhodně nesmíme zapomínat na preventivní ochranu před ním. To, že dokáže být skutečně nebezpečné myslím každý pochopil v předchozích řádcích, a tak se nyní podíváme na to, jak těmto letním nešvarům předejít a užít si tak letních radovánek za plného zdraví. 

Důležité je samozřejmě dodržovat pitný režim. Na sluníčku bychom se ideálně neměli pohybovat mezi jedenáctou až patnáctou hodinou. To totiž bývá slunce v nejsilnější fázi. Pokud však není zbytí a na slunce musíme, mějte vždy pokrývku hlavy, třeba kšiltovku nebo klobouk. To vám zajistí dostatečnou ochranu před úžehem. Nezapomínejte se také mazat kvalitními krémy s dostatečným ochranným faktorem, který předjede případnému popálení kůže. Oči spolehlivě ochráníte kvalitními brýlemi s UV faktorem. Ve velkém vedru se zbytečně nepřepínejte a dostatečně odpočívejte! Nic vám neuteče a zdraví za to rozhodně nestojí. Pokud někde sportujete nebo jste na pěším treku, pak vyhledávejte často stinná místa k odpočinku. A samozřejmě pokud máte možnost nějakého svlažení v rybníce, či jezeře, tak rozhodně neváhejte. 

I v létě je potřeba o své tělo pečovat. Bohužel na to řada lidí často v zápalu letních radovánek zapomíná a pak dochází k takovým nepříjemnostem, jako je například úžeh a úpal. Pokud však budete dodržovat ty cenné rady, které jsme vám dali výše, tak si můžete léta užívat bez obav a v plném zdraví! Nenechte si léto zkazit a starejte se o sebe. Ne nadarmo se říká, že štěstí přeje připraveným!

Štítky Léto

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny