📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více
Ačkoli začali kšiltovky jako sportovní doplněk, rychle si získaly celý svět. Dnes je vídáme snad na každém rohu. Víme však, že jich existuje hned několik druhů? Jaké to jsou?

Při chůzi po chodníku, když si budeme všímat pokrývek hlavy ostatních lidí, zaregistrujeme především jednu z nich. Není to ani klobouk, ani bekovka. Je to trochu něco jiného. Něco, co si v posledních letech získalo slávu díky svému elegantnímu předurčení. Mnozí už vědí, jedná se o kšiltovky. Kšiltovka je jednou z nejpoužívanějších pokrývek hlavy, které se v moderní době nosí. Pokud si myslíme, že vznikla někde na poušti kvůli ochraně před sluncem, jsme od pravdy velmi daleko. Její původ je u hráčů amerického baseballu. Hráči potřebovali pokrývku hlavy, která by při trekování míčku zabraňovala oslnění sluncem. A tak vznikla kšiltovka. Skládá se z hlavní části, kterou si nasazujeme na hlavu a kšiltu. Právě díky němu je tolik populární. Existuje jen jedna? Ale kdeže.

Do tepla, do zimy, na diskotéku?

Podobně jako u ostatních typů oblečení, má i kšiltovka různé odrůdy a modifikace. Ta první, která dobila svět, je klasická baseballová kšiltovka tak, jak ji všichni známe. Další variantou je kšiltovka Trucker. Zřejmě už její název ji přisoudil určité skupině lidí. Můžeme ji vídat ve filmech u řidičů náklaďáků. Má vysoké čelo a síťovanou zadní část. Právě díky tomu je ideální do teplejšího počasí. Lépe větrá a hlava se nám nezapaří. Pravděpodobně nejmladším modelem je tak zvaná SnapBack kšiltovka. Ta se během devadesátých let stala velmi populární v rodině HipHoperů. Tato subkultura si ji oblíbila díky propagaci HipHipových legend. Od klasických kšiltovek se liší velkou hlavní částí a rovným kšiltem.

Kšiltovky - dobrý kamarád

Je hned několik důvodů, proč kšiltovky tak rychle dobily svět. Materiály, ze kterých se kšiltovky vyrábí, jsou různé. Nejčastěji se setkáváme se 100% bavlnou. Takový materiál je pro nošení na hlavě velmi vhodný. Přirozeně odvětrává a dá se namočit. Díky namočení kšiltovky se ochrana proti ostrému letnímu slunci násobí. U některých kšiltovek se do materiálu přidává i polyester. Vzniklá směs si zachovává prodyšnost, ale působí o něco lépe proti vodě. Další hlavní částí kšiltovky je kšilt. Ten je přišit do přední části čepice. Jejich délka se u různých typů liší. Každopádně chceme-li ochranu před sluncem, nezvolíme si krátký kšilt. Díky jeho vnitřní výplni je kšilt tvarovatelný. Můžeme jej tedy ohnout, abychom tak chránili oči i ze stran. Hlavová část obsahuje několik otvorů pro odvětrávání a prostor pro logo nebo jiné grafické signatury.

V rozdílnosti je krása

Kšiltovky se mezi sebou střihem moc neliší. Když se budeme držet rodiny klasických baseballek, truckerek nebo sbapbacků, vždy se setkáme s podobnými střihy a rozměry. Subjektivní výběr tedy musí určovat design. V přední části, i v té zadní, jsou často umístěna loga nebo prostor pro umístění nášivky pomocí Velcro panelu. Právě tento design působí na naše estetické vnímání a podle něj si vybíráme.

Tu, nebo tu?

Určitě nás napadne, že jsme se nebavili o velikostech. Kšiltovky jsou buď univerzální. V tomto případě mají v zadní částí specifický pásek se špunty, pomocí něhož si můžeme upravit velikost kšiltovky. V opačném případě se dražší a kvalitnější kšiltovky dělají buď s elastickým krajem, nebo v určitých velikostech, které jsou znázorněny obvodem hlavy v oblasti čela. Vždy je důležité si uvědomit, jestli chceme kšiltovku kvůli účelu nebo kvůli módě. Mezi těmito dvěma skupinami je velký rozdíl.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Hmotnost
kg kg
Materiál