📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

100 let Lowa

26. března 2023AktualityOndřej KrotilDoba čtení 4 minuty

Všechno začalo skromně a nenápadně. V malé šefcovské dílně v bavorské obci Jetzendorf na řece Ilm žili tři bratři Lorenz, Hans a Adolf Wagnerovi. Jejich otec je před více než 100 lety naučil šefcovskému řemeslu. A právě přísloví ševče, drž se svého kopýtka se bezezbytku vyplnilo. Díky tomu se zapsali do historie jako výrobci alpských bot a jsou tak zakladatelé značky Lowa.

Peníze z hudby investovány do podnikání

Na počátku 20 století bylo zvykem, že ševci byli také hudebníci. V této tradici pokračovali i zmínění bratři, jež si hudbou na svatbách a jiných příležitostech přivydělávali. Zřejmě šlo o velmi zručné hudebníky. K hudební epoše Lorenz Wagner říká: “Hrál jsem na svatbách a jiných příležitostech. Vydělal jsem si během toho pěknou hromadu peněz a použil jsem je na nákup strojů, které jsem opravdu potřeboval.“

Boty LOWA® Zephyr GTX® MID TF

Boty LOWA® Zephyr GTX® MID TF

Rozdělení bratrů

Ve dvacátých letech minulého století došlo k rozdělení a oba mladší bratři si zakládají své vlastní obuvnické obchody vzdálené pouhých deset kilometrů od Jetzendorfu.

Prostřední bratr Hans si v roce 1921 založil obuvnickou dílnu a obchod. Je zakladatelem značky, kterou dodnes známe jako Hanwag a jde o spřátelenou konkurenční značku Lowa.

Doporučené produkty

Nejmladší bratr Adolf v roce 1923 založil malou továrnu a šefcovnu, kde vyráběl především horolezecké a lyžařské boty pod značkou AW. Tato továrna i v pozměněné podobě fungovala až do roku 1981, kdy byla definitivně uzavřena. Ve svém závěru se zabývala výrobou turistických bot prémiové kvality.

Nejstarší syn Lorenz zdědil po rodičích dílnu i obchod. Jeho plán byl prostý. Proměnit malou venkovskou dílnu v továrnu na výrobu bot. Zakoupil nové a moderní stroje a začal podnikat. Tehdy se ještě firma nejmenovala Lowa, ale vystupoval pod obchodním jménem Ilmtaler Sportschuhfabrik. A začátky nebyly jednoduché. Ještě v roce 1930 měl pouhých sedm zaměstnanců namačkaných v maličké dílně. To ale bylo v následujícím roce změněno a Lorenz Wagner zakoupil větší prostory.

1933

V tomto roce se dostávají národní socialisté k moci. Lorenz Wagner se stává ve stejném roce starostou Jetzendorfu. Ve své dílně zaměstnává 17 zaměstnanců.

1936

Továrna úspěšně roste. Byl zakoupen elektromotor o výkonu 13 koní. Lyžařské boty, které Lorenz vyráběl jsou pojmenovány podle jednotlivých hor.

1937

Společnost se dostává do obchodních potíží a Lorenz rezignuje na post starosty, aby se mohl věnovat podnikání. Podnikání se podařilo udržet a o pět let později se stává opět starostou, kdy si svou funkci drží až do roku 1945.

1939

Po vypuknutí druhé světové války továrna vyrábí boty pro potřeby horské pěchoty. Kvůli válce byly na obuvnickou firmu stanoveny povinné kvóty.

1944

Na výrobě velmi kvalitní obuvi se podílejí francouzští váleční zajatci, kterých bylo 30. Vztah mezi Němci a Francouzi byl dobrý a není potvrzený případ, že by došlo k nějakému úmrtí nebo šikaně.

1955

Provoz a výroba bot se v poválečných letech rozšířila i když se firma dostala do velkých těžkostí, na což doplatil předčasnou smrtí i Lorenz. Továrna na boty dostává v tomto období také nový název: LO (renz) WA (gner).

LOWA navazuje spolupráci s předními horolezci a díky získaným zkušenostem vyrábí a inovuje špičkového turistické, horolezecké a outdoorové boty.

Od té doby je předním lídrem ve výrobě turistických bot a na obuvnickém žebříčku zaujímá právem špičku mezi nejlepšími výrobci obuvi. V této tradici se pokračuje již 100 let!

Štítky LOWA®Značky

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny