📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Střední poloměr nebo extrémní rozpětí?

8. března 2023Rady a tipyRadek MládekDoba čtení 6 minut

V tomto článku se zaměřujeme na srovnání dvou metod, které střelci využívají k měření přesnosti střelby. Dočtete se zde o metodě extrémního rozpětí a metodě středního poloměru, obě metody mají své silné, ale i slabé stránky.

Muž střílí na terč Real Target

Střední poloměr nebo extrémní rozpětí?

Svou mantru už máte nacvičenou zpaměti, protože tento postup pravděpodobně využíváte už dlouhá léta. Ze všeho nejdříve se pohodlně posadíte na střelnici a z krabičky s náboji vytáhnete pět nábojů. Přes palebnou čáru se převaluje teplý vánek a pomalu roztáčí váš balistický měřák. S očekáváním sledujete terče, které jste si právě nastavili přesně tak, jak potřebujete. Zásobník postupně plníte vybranými náboji. Sotva věnujete pozornost tomu, co děláte, protože jste to dělali už tisíckrát a vaše prsty mají svalovou paměť, která vám umožňuje dělat tuto práci zcela bez upoutání vaší pozornosti. Z přemýšlení vás vyruší cvaknutí, zásobník je plný a můžete se tak posunout k další činnosti. Zaujmete pozici, několikrát se zhluboka nadechnete a vydechnete. S posledním výdechem stisknete spoušť a vyšlete projektil vstříc svému cíli. Bez většího přemýšlení vystřelíte ještě zbylé 4 rány. Když se pomalu přiblížíte k terčům, ihned se zaměříte na dvě díry, které jsou na terči od sebe co možná nejdále. Této metodě říkáme extrémní rozpětí, ale víte, že to jde i jinak? Možná se tentokrát podíváte na vzdálenosti mezi zásahy novým a poněkud odlišným způsobem.

Použití extrémního rozpětí

Extrémní rozpětí je osvědčená a poměrně dlouho využívaná metoda, která slouží pro stanovení přesnosti střelby. Je oblíbená především pro svou jednoduchost a nenáročnost. Metoda je postavená na základě měření přesnosti střel podle největší vzdálenosti mezi dvěma zásahy. Jak jsme psali výše, s pěti ranami byste tedy hledali dvě jamky v terči, které od sebe dělí největší vzdálenost. Zbylé tři zásahy nás u této metody nezajímají, jednoduše je proto ignorujeme. Řekněme, že vzdálenost mezi dvěma nejdále od sebe vzdálenými zásahy je 5 cm a ostatní zásahy spadají do úsečky, kterou tvoří tyto dva krajní body. V našem případě se krajní rozpětí vypočítá velmi snadno, je to vzdálenost mezi krajními body, tedy výše zmíněných 5 cm.

Terč

Použití středního poloměru

Druhou metodou, kterou jsme si pro vás připravili je tzv. střední poloměr. Jedná se o další metodu, která slouží k určení přesnosti střelby. Většina střelců ale dává přednost první popsané metodě a to především z důvodu menší náročnosti. Při použití středního poloměru se střelec zaměřuje na každý výstřel, protože je nutné změřit vzdálenost mezi každým zásahem na terči. V praxi to znamená, že ve stejném scénáři s pěti výstřely nyní musíte provést 10 měření a poté vypočítat průměr. Nejedná se o žádnou složitou matematiku, pouze sečtete všech 10 měření, která pak vydělíte deseti. Přiznáváme, že metoda středního poloměru je oproti jednomu jednoduchému měření časově náročnější. Práce navíc se však může vyplatit, protože údaje z více měření vám poskytnou komplexnější informaci a umožní vám vypočítat průměrnou vzdálenost ke středu cíle.

Plusy a mínusy obou metod

Obě metody měření mají své výhody i nevýhody. Pokud se chcete spolehnout na extrémní rozpětí, dostanete svůj údaj velmi rychle, ale na úkor menší přesnosti při měření. Je pravdou, že rychlost výsledků v případě této metody je opravdu výrazná, takže vám poskytne relativně přesné informace v řádu několika vteřin. Někdy i ušetření několika vteřin může znamenat velkou výhodu. Pokud vám tedy jde o čas, nebo jednoduše nemáte rádi matematiku, pak je extrémní rozpětí tou nejlepší volbou pro vás.

Střední poloměr je bezesporu přesnější, protože využívá více vstupních údajů a dovede vás oproti první zmíněné metodě k mnohem přesnějším výsledkům. Nevýhodou je ovšem to, že jeho výpočet vám zabere více času a musíte u něj prokázat alespoň základní znalost matematiky. Ná závěr našeho článku pro vás ale máme dobrou zprávu. Pokud máte chytrý telefon, můžete si do něj stáhnout aplikaci pro výpočet středního poloměru. Poté stačí vyfotit zásahy na terči a aplikace už vše zvládne za vás a výsledek máte velmi rychle k dispozici.

A jak jste na tom vy, vyzkoušíte po přečtení článku i novou metodu počítání přesnosti, kterou za vás hravě spočítá aplikace? Nebo se budete raději držet ověřené metody za cenu menší přesnosti?

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny