📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak hospodařit s vodou na treku?

8. července 2024Rady a tipyPavel KreuzigerDoba čtení 4 minuty

Water management je anglické slovní spojení, kterému většinou rozumí i neangličtináři. Jedná se o terminus technicus, který označuje hospodaření s vodou. To je při trekování naprosto zásadní. Jaké kroky byste měli podniknout k tomu, abyste i na cestách měli vody stále dostatek?

Asi nemusíme připomínat, že voda je základní lidskou potřebou. V Maslowově pyramidě potřeb je dokonce tou nejzákladnější. Už proto, že více než tři dny bez vody by většina z nás nepřežila. Máme tu výhodu, že žijeme v časoprostoru, který nám umožňuje jen tak otočit kohoutkem a získat pitnou vodu takřka kdekoliv, tedy minimálně v našich evropských zeměpisných šířkách. Jenže když vyrazíme mimo civilizaci, není už voda takovou samozřejmostí.

Čím vyšší je venku teplota, tím více vody vypijeme. A vzhledem k tomu, že většina treků proběhne od jara do podzimu (a z toho drtivá většina v průběhu léta), je jasné, že vody na cestu budeme potřebovat dost. Jenže voda jako taková i dost váží – což znamená, že pokud se budete pohybovat v terénu, ve kterém se jí nevyskytuje dost, můžete zapomenout na ultralight trekking. Protože v takovém případě může voda tvořit klidně i polovinu vaší zátěže.

vodní filtr sawyer

Vody budete na treku potřebovat vždy dostatek.

Voda je základ

Proto je water management naprosto zásadní pro úspěšné dokončení túry. Prvním krokem při water managementu je přitom určit si, kolik vody vlastně na své cestě budete potřebovat. Přitom nejde vycházet ze zjednodušeného úzu, že dospělý člověk vypije v průměru 2 až 3 litry tekutin denně. 

Je třeba vzít v úvahu nejen zvýšenou námahu (při trecích toho přece jen vypijete více než doma u televize), ale také okolní teplotu a vlhkost vzduchu. Čím vyšší teplota a čím nižší vlhkost vzduchu, tím víc vody budete potřebovat.

Budete-li se tak například pohybovat vyprahlou pouštní či polopouštní oblastí, kde na ostrém slunci nachodíte třeba 20 kilometrů denně, může se stát, že za tu dobu vypijete i 7 litrů vody. A 7 litrů = 7 kilogramů. Samozřejmě bez vybavení okolo.

Proto vám zde nabízíme několik tipů na to, jak úspěšně zvládnout water management a jak udržet svůj pitný režim na udržitelné úrovni.

pěnový vodní filtr

Dobrý water management je zásadní pro úspěch celé akce.

1. Mějte u sebe vždy dostatek vody

Tento tip se zdá být docela zřejmý a logický. Jenže water management na něm stojí a padá. Když v průběhu túry zjistíte, že vám dochází voda a před vámi není v dohledné vzdálenosti žádný schůdný zdroj, raději se vraťte. Pokud je tedy start vaší cesty nebo třeba nejbližší studánka blíž než analogická infrastruktura cestou k cíli. Pokud ne, pak je potřeba začít vodou včas šetřit.

2. Pozor na žízeň

Navzdory všeobecně rozšířenému mýtu je třeba začít pít preventivně, tedy ještě předtím, než dostanete žízeň. Pocit žízně už je totiž prvním z projevů dehydratace. A dehydratace může v extrémnějších případech vést až k malátnosti, halucinacím, ztrátě vědomí a nakonec i ke smrti. Při vysoké fyzické zátěži prostě nemůžeme počítat s tím, že vydržíme ony hypotetické tři dny. Ideální je tedy pít průběžně po malých dávkách (doušcích) a neustále hydratovat – ale nikoliv pokožku, jak nám tvrdí reklamy na kosmetické produkty, nýbrž organismus, a to vnitřně.

3. Zdroje vody si ověřte

Všechny zdroje vody, které potkáte cestou, rozhodně nejsou vhodné pro pití. Zkrátka neobsahují pitnou vodu. V našich středoevropských podmínkách se to týká zejména stojatých vod, které často obsahují nebezpečné mikroorganismy. Ty by nám mohly způsobit v lepším případě průjem, v tom horším i vážnější zdravotní problémy. Ani potoky nejsou v nižších nadmořských výškách úplně bezpečné, zejména pokud se proti proudu nacházejí obydlené oblasti.

4. Používejte vodní filtry

S bodem číslo 3 úzce souvisí i ten následující – pokud si nejste jistí kvalitou vody z daného zdroje, používejte vodní filtry. O filtrech na vodu jsme se rozepsali už v jednom z našich dřívějších článků, takže se zde omezíme jen na to, že mikroorganismy ve vodě můžou mít různou velikost a jednotlivé filtry mají různé schopnosti proti těmto mikroorganismům bojovat.

potok

Vodí zdroje si vždy prověřte. Ještě lepší je použít filtr na vodu.

5. Vyrobte si vlastní filtr

Dostanete-li se do situace, kdy u sebe právě nemáte filtr, ale potřebovali byste ho, můžete si vytvořit improvizovaný filtr vlastní výroby. Jen je třeba mít na paměti, že takový filtr nikdy nebude mít takovou účinnost jako filtry profesionální. Proto ho používejte výhradně v nouzi a výhradně tehdy, pokud jste si jistí, že se ve vodě nenacházejí žádné nebezpečné chemikálie. Většina improvizovaných filtrů navíc nezvládne zbavit vodu virů a bakterií, i když například filtr z dřevěného uhlí aspoň nějakou úspěšnost v tomto směru má. Více si můžete přečíst v tomto článku.

6. Pijte vodu

Tento tip je možná trochu překvapivý a nejspíš vás napadne, že něco takového není ani třeba připomínat. Na druhou stranu je třeba zdůraznit, že ne každý člověk, který se vydá do přírody, na tuto základní zásadu pamatuje. Čistou vodu lze samozřejmě doplnit o citrón nebo bylinky, případně alespoň částečně nahradit bylinkovým či ovocným čajem, ale rozhodně si nemyslete, že by vám stejnou úroveň hydratace zajistily slazené nápoje.

Vybavte se na Rigad.cz

Je přirozeně lepší se na transport i úpravu vody připravit dopředu. K tomu vám může pomoci i vybavení, které pořídíte u nás na Rigad.cz. Začněme nejprve u zmíněných filtrů. Neriskujte, že budete muset kvůli pitnému režimu rozdělávat oheň, abyste získali dřevěné uhlí, nebo sbírat po lese mech. Doplňte si zásoby a pořiďte si kvalitní, profesionální filtr.

Čištění vody

Jako základ může sloužit Sawyer Mini 128 s hmotností pouhých 37 gramů, který obsahuje dutá mikrovlákna a disponuje membránou se slušným „výkonem“, která dokáže sbírat nečistoty už od velikosti 0,1 µm. Přes tento drobný filtr proteče až 1,5 litru vody za minutu, takže vám stačí jen pár minut na to, abyste si přes něj profiltrovali vodu pro jednoho člověka na celý den. Díky technologii PointONE umí tento vodní filtr odfiltrovat až 99,99 % škodlivých bakterií. A životnost filtru je garantována na zhruba 378 540 litrů.

Kromě značky Sawyer je dalším specialistou na vodní filtry i švýcarská společnost Katadyn, od níž si můžeme z našeho sortimentu vypíchnout model střední varianty, přenosný filtr Katadyn Combi Plus. Ten se hodí pro různé outdoorové aktivity, ale i do karavanu, na chalupu, na loď a zkrátka kamkoliv, kde je dostatek kvalitní pitné vody problém

Filtr Katadyn Combi Plus je vybavený keramickým filtrem s mikropóry, který je impregnovaný stříbrem a podle výrobce vydrží 60× déle než běžné filtry. A aby to nebylo málo, je součástí i zařízení i sekundární uhlíkový filtr. Filtr má vysokou účinnost vůči bakteriím i prvokům a dokonce dokáže i částečně snížit podíl chemických látek i radioaktivních částic ve vodě.

Vodu neznámého původu ovšem nemusíte filtrovat. Můžete ji alternativně i vyčistit. K tomu využijete tablety nebo kapky na čištění vody, které obsahují většinou chlór a stříbrné ionty. Ty vodu pomohou zbavit velké části nečistot.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny