📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak správně vyčistit hydratační vak

20. března 2020Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 9 minut

Možná jste sami toho názoru (a údivu), že když něco vlastně neustále plníte jen čistou vodou, jak je možné, že to potřebuje čistit tak často? Ale bakterie a plísně jsou vynalézavé malé potvůrky a jednoho krásného dne si dovnitř najdou cestičku, a to i do toho vašeho hydratačního vaku (je jedno jaké značky, platí to o všech typech). Vaše nejlepší šance je v této věci pravidelná údržba a čištění. Není to nic složitého, nicméně jeho tvary bývají dosti nepraktické, takže rozhodně pomůže, když máte jednak správné nástroje pro tuto akci a za druhé, znáte pár tipů, jenž vám to usnadní. 

Hydratační systém SOURCE® Military 2,5 l - Olive Green

Jak dlouho se dá používat hydratační vak mezi čištěním? Řekněme, že jsem byl na výletě tento víkend a dal si jen trochu vody. Jak dlouho je to v pořádku, když vyčistím vždy jen náústek? Čištění po každém výletu je velmi pro-aktivní přístup a mnozí z lidí dělají právě to. Největší roli zde určitě hraje tolerance daného jedince vůči špíně a strach z nemocí. Někdo to zvládne celé měsíce bez čištění, další to dělá po každé akci. Pokud ale cítíte, že na to věnujete na výletech i doma příliš mnoho mentální energie, radši ho vyčistěte, to vám pročistí mysl i vak, takže opět si budete moci cele užívat výletů a neřešit vodu.

Nuže, jak vyčistit hydratační vak / hydratační rezervoár / hydratační nádobu?

 1. Najděte si čisticí přípravek, mýdlo, kartáčky a věci a pomůcky na sušení.
 2. Smíchejte horkou vodu s čistidlem, poté směsí naplňte daný hydratační systém.
 3. Propláchněte, vylijte a pak vydrbejte kartáčem a opět opláchnete.
 4. Umožněte mu uschnout přirozeně jen tak na vzduchu.

Jaké věci budete potřebovat na čištění hydratačního vaku?

Když máte k dispozici správné pomůcky pro tuto činnost, asi ji budete provádět častěji. Speciální vybavení není potřeba, ale jestliže si chcete práci co nejvíce usnadnit, soustřeďte se na čisticí přípravky doporučené výrobcem právě toho vašeho hydratačního vaku.  

Čistící přípravky

Budete potřebovat jemné mýdlo a cokoliv dalšího pro co nejdůkladnější pomoc při čištění:

 • Čistící tablety pro hydratační vaky. Není třeba je nijak měřit, zkrátka jednu tabletu specificky navrženou k rozpouštění plaku a dalších usazenin v hydratačních vacích vhoďte dovnitř. 
 • Soda na pečení. Univerzální čistidlo, jenž je navíc schopné poprat se se zápachem (kdo nevěří, ať zkusí na něčích botách). Některý výrobce vám může doporučit třeba ¼ šálku sody na pečení a ¾ šálku vody na litr vody obsahu právě toho vašeho hydratačního vaku.
 • Bělící prostředek / běloba. Zabíjí bakterie a viry. Zde se zase doporučuje dávkovat v objemu 2-5 kapek (nesmí být nijak uměle aromatizovaná) na litr objemu vody. Když zkombinujete sodu na pečení a bělící prostředek, tím lépe pro váš hydratační vak a vás a tím hůře pro vše, co tam žije. 
 • Šťáva z citronu. Pomáhá neutralizovat opravdu velmi silné zápachy. Můžete citrónové šťávy přidat cca ¼ šálku na litr obsahu hydratačního rezervoáru. Dá se opět zkombinovat se sodou a bělicím přípravkem, jen namiřte výlevku směrem od vás, jelikož citronová šťáva + soda = bublavá reakce.
 • Tablety na čištění zubních protéz. I když nejsou specificky určeny pro hydratační systémy, řada lidí je k tomu stejně využívá jako nenákladnou alternativu pro drahé čistící tablety od výrobce. 

Čistící pomůcky

 • Čistící kartáčky pro rezervoár a hadičku s náústkem. Pokud máte nějaké ty kartáče, tak se snáze dostanou do všech otvorů a zákoutí, a to po celé délce. 
 • Kuchyňské kartáčky na držadle anebo kuchyňská houbička. Tyto pomůcky pravděpodobně někdo poblíž již mít budete, ale možná to na dosažení všech zákoutí a dalších těžce dosažitelných míst bude málo. 
 • Provázek s uzly. Musí být delší jako vaše hadička a náústek. Knot také musí být ideální velikosti, aby se ještě dovnitř těsně vešel a posléze vyplnil hadičku po celé délce. Jednoduše protáhněte lanko s uzly skrze hadičku několikrát během fáze drhnutí.

Sušící pomůcky

Klíčem je, udržet hydratační nádobu plně otevřenou, abyste umožnili vzduchu cirkulovat. Je preferováno proto i to, umístit / zavěsit ji při sušení nakonec tak, aby voda mohla na zem volně odkapávat.

 • Originální ramínko pro hydratační vaky. Většina sedne do všech modelů, jsou ale i taková, jenž narvete pouze někam.
 • Kolíčky a nějaké ramínko k němu. 
 • Kuchyňský šlehač. Zasuňte jej dovnitř tak, aby pěkně držel rezervoár rozevřený co nejvíce doširoka. 
 • Papírové ubrousky. Hydratační vak se dá též mnoha vycpat, aby se udržel rozevřený.

Čištění a kartáčování vašeho hydratačního vaku:

Jde o vícefázový proces. Nejprve přidáte čistící přípravky v rámci neutralizace čehokoliv nepříjemného, co zde žije a to po celé délce a ve všech místech. Poté jej umyjete ještě mýdlem, abyste se lépe zbavili všech zbytků čističů zde.

Krok 1. Přidání čisticího přípravku  

 • Naplňte váš hydratační vak teplou vodou (ne moc, ať vás neopaří), poté přidejte čistící tablety (či jiné čistící přípravy, které jste našli doma), zajistěte jej a protřepejte ho.
 • Zvedněte hydratační vak a dejte hadičku s náústkem / výlevku do dřezu. Poté otevřete konec, aby se vám váš hydratační vak vymyl všude a po celé délce hadičky. Až začne téct voda, tak jej zase po chvíli zajistěte (až si budete jistí, že je čistící přípravek všude). 
 • Dejte jej bokem a nechte jej pracovat. Když máte oficiální tablety na čištění hydratačních vaků, tak jejich instrukce obvykle říkají, že máte vše nechat sedět pět minut. Když ale používáte domácí směs čistidel, tak to raději nechte působit 20 minut. Poté vše vylijte.   

Krok 2. Vyprání s mýdlem a poté opláchnutí  

 • Naplňte hydratační vak znovu vodou. Nyní ale směsí teplé vody a trochy mýdla. 
 • Vykartáčujte hydratační vak po celém jeho vnitřku. Poté se věnujte i hadičce / výlevce / savce. To vám půjde snáze, když odstraníte náústek a ten pak vydrhněte ještě extra samostatně.
 • Důkladně vše nakonec propláchněte.

Krok 3. Sušení na vzduchu

 • Rozeberte celou sadu na díly (hadička, rezervoár a náústek).
 • Umístěte váš vak na vodu na jeho ramínko, popřípadě jej postavte vertikálně / na výšku, ať může doschnout.
 • Pověste hadičku a náústek mimo. Některá ramínka mají dokonce i klip na hadičku. Lze ale dát / zavěsit kamkoliv – třeba na běžné ramínko nad dřezem.

Je to lákavé použít k tomu všemu koupelnu, tam nějaká ta kapka na zemi nevadí, nicméně to raději nedělejte. Ideální je pro vše výše řečené najít prostředí, jenž není vlhké (myšleno pro doschnutí vašeho hydratačního vaku). Poté nechte dostatek času na vše výše řečené a též zajistěte, aby vše mělo i otevřený prostor pro skutečně důkladné doschnutí. Když tam necháte sebemenší stopu vlhkosti, tak se tam časem znovu objeví plíseň a kal.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny