📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak se zbavit Vašich pronásledovatel

22. srpna 2019Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 14 minut

Zjištění, že jste sledováni, je strašidelný a nervy jitřící zážitek. Určitě ale nesmíte jen tak beznadějně bloudit po okolí a čekat, co se asi stane. Udržet si v této situaci chladnou mysl i rozvahu je klíčové pro vaše přežití. Využijte také některé z dnes uvedených taktik a váš stalker rázem bude zmatený anebo se mu dokonce zcela ztratíte. Jaké postupy a taktiky je tedy v této věci nutné a vhodné aplikovat?

Všichni jsme tento scénář někdy a někde viděli odehrávat se ve filmu: náš protagonista (možná běžná osoba, snad nějaký agent nebo špion) si to jde po rušné ulici nebo snad sedí v kavárně / baru. Všimne si rádoby-nenápadných pohledů jeho směrem, jenž se snaží být za každou cenu normální, ale vy tušíte že nejsou.

Muž sleduje ženu s foťákem

 „Sledovat vás může člověk i z těch nejvíce neuvěřitelných důvodů. A jeden z nich je i ten, že vám možná někdo z příbuzenstva dal unikátní zážitkový dárek spojený s odhalením krádeže, zloděje, vraždy apod. Také si na vás možná dělá diplomku mladý člen speciální jednotky policie.“

Náš chlapík zaplatí u baru a odchází. Poté, někde jindy již nyní, ten sám muž přechází okno, na němž se odráží nejprve stín / odraz jeho a poté i pronásledovatele, který se zase podívá jeho směrem. V této době se špion zkušeně pozná v této hře a přijme ji, náš běžný chlapík si ještě stále myslí, že je to náhoda. Poté večer, když se vrací domů, tak si všimne nějakého podezřelého muže, co čeká na vlak a pak i s ním odjede. Věc se prozradí nyní asi i těm natvrdlejším povahám.

I když tato tématika dělá skvělé filmy ještě o to více napínavé, když špioni kříží meče a dovednosti, když vás někdo pronásleduje skutečně, není to žádná „sranda“. Termín „stalker“ se pro to jistě nevžil náhodou. Všimnout si jej, i dostat na lopatky nezdolného následovníka to není nic jednoduchého a rarita, pokud tedy nejste podobně kovaní. Je tu jistě pár zaměstnaní, které to budou mít snazší, ale šanci máte i vy. Nakonec, zkusit to musíte, kdoví co má za lubem!

Být pronásledován je strašidelná a enervující záležitost a to tím spíše pro osoby neznalé „proti-následovatelských technik“. Nemusí to tak být ale, naštěstí je většina těchto technik velmi snadná k provedení, efektivní a silně efektivní, jen si na ně vzpomenout v adrenalinové špičce

V tomto článku se podíváme na pár technik, jaké zařadit do akce, když máte pocit, že vás opravdu někdo loví. To vám dá možnosti buď jej setřást anebo jej přinutíte vás nechat a odejít, i když vás chtějí mít na blízku.

Proč by zrovna mě měl někdo pronásledovat?

Dobrá otázka drahý čtenáři! Proč by vás měl někdo pronásledovat? Zeptejte se v první řadě sebe, kdo by to tak mohl být? Typicky to je pro běžné lidi někdo, koho znáte jen vzdáleně, on vás možná hledá, otec vaší nové dívčiny nepřeje vztahu, je to nový kolega z práce, nový přítel vaší ex nebo osoba, co se naštvala / byla naštvána nějakým vaším příbuzným chtěně či nechtěně.

Další možností, proč by se vám někdo pověsil na ocas je možná to, že je to kriminálník (kapsář, stalker, …) na lovu. Možná je to chmaták a člen větší bandy, co vás typuje, takže ho určitě nevoďte domů! Snad na vás chce zaútočit v ideální situaci a sebrat notebook v kufříku.

Další možná osoba je dnes nějaký člen policie, tajné či soukromé očko. Zeptejte se proto sami sebe poctivě, zda je něco, proč by vás měl někdo podobný hledat (dlužíte za alimenty třeba)?

Nějaký nechutný rozvod a jeho dozvuky, proces otypování, zda jste vhodní pro nějakou práci, bývalý obchodní partner, jemuž něco dlužíte nebo snad kontakt na šedý trh nějaký? Jestliže je na všechny tyto věci odpověď jasné: „Ne!“, tak může vás sledovat i jen tak někdo z legrace (aby to mohl vystavit na sociální síť, jak vás postrašil) v rámci své školy a testu, zda to zvládne.

Je tady také nenulová šance, že jste potkali osobu, co je prostě šílená a má vás za člena Matrixu či něco podobného. Může to také být váš tajný ctitel, co nemá odvahu vás oslovit (speciálně opačného pohlaví, nežli je tradicí). Snad si vás spletl s kolegou ze školy.

Je jedno, kdo a proč vás sleduje, tyto techniky budou fungovat ve všech těchto případech, tedy samozřejmě, když je správně provedete. Když vás ale někdo sleduje, máte vlastně štěstí, kdyby vás chtěl zastřelit na dálku kulovnicí, asi by to již dávno udělal.

To ale jistě stále ještě neznamená, že se atak neblíží teprve – možná vás chce odstranit nablízko nožem po zjištění, kolik je zde lidí. Získáte aspoň ale nějaký čas k promyšlení celé akce a dalšího ideálního kroku.

Jak si spolehlivě potvrdíte, že vás někdo pronásleduje?

Když vás někdo sleduje po svých nebo ve vozidle, obvykle je nucen použít stejného typu vozidla jako vy. Ten nejdůležitější faktor, jak poznáte a i potvrdíte, že jste pronásledování, je dávat si pozor. Dobrá všeobecná pozornost vašeho okolí a jeho aplikace ve váš prospěch odradí a nakonec zradí všechny pronásledovatele, vyjma těch největších zkušených mistrů.

Pakliže si všimnete té samé osoby poblíž vás či na vaší periferii anebo si snad toho samého auta všimnete dvakrát za vámi přes den, předpokládejte, že jste pronásledováni (s rozumem – kolega co za vámi staví vždy to dělá kvůli práci). Věřte v této věci své intuici a DNA.

Muž s pistolí a páčidlem

 „Problém se všemi lidmi, co máte za sebou a stopují vás je ten, že nikdy (minimálně zpočátku) opravdu jistě nevíte, co má za lubem. Možná je to jen pouhý zloděj, co má větší strach jako vy. Také to ale může být psychopat nebo stalker, co si vyhlídl někoho z vaší rodiny.“

Vaše intuice či také instinkt je vlastně forma podvědomé logiky. Naslouchejte jí proto. Možná jsou v naší éře poněkud zakrnělé, ale člověk má stejné biologické mechaniky jako jiná zvířata co se týče hledání tvorů, co vás chtějí zabít patrně. Akceptujte toto proto tak, jak vám to příroda dopřála.

Když si jednou uvědomíte, jaká hra se před vám odehrává, je na čase pozitivně potvrdit vaše podezření. Když jste třeba na svých, tak změňte tempo. Zrychlete nebo zpomalte po nějaký úsek a pak se zastavte. Sledující osoba vás bude sledovat a držet se na vašem ocase (a pokud je to amatér, tak je pořád v jedné vzdálenosti, čímž bude ještě nápadnější).

Určitě do celého procesu vpravte také skok nebo jiný velmi rychlý manévr, který když daná osoba neprovede, tak vás ztratí (stání mezi dveřmi v podzemce do poslední vteřiny). Může to také mít podobu rychlého běhu napříč ucpanou ulicí, kde se stočíte do nečekané ulice nebo velké budovy typu supermarket. Když to provede druhá strana a evidentně agitovaně, máte ho.

Další osvědčená (a nejen filmová!) technika je v této věci prostě dupnout na brzdy (více či méně obrazně). To vyvolá v druhé straně neohrabanou reakci typu „a sakra!“. Když se zoufale snaží udržet si vás i vzdálenost, opět to není věc, co by dělal v ulicích běžný občan.

Když se na ně přímo podíváte, tak se bezpochyby odvrátí, ale stále budou patrně a dozajista pokračovat v tom co dělají.

Variace na tuto techniku, co se dá provést i v opravdu nacpaném veřejném místě, je obrátit vaši cestu a kroky. Vlastně se k němu přiblížit a otočíte se zároveň. Když projdete okolo a zkontrolujete hozeným očkem, jak si to vykračuje zase rovnou k vám, máte ho evidentně.

Když jste ve vozidle, tak věc, co se v této situaci osvědčila, je udělat pár pravých / levých zatáček abyste vytvořili celý kruh. Jakékoliv auto v zrcátku je pronásledovatel.

Když jste na dálnici a máte pocit, tak jen sjeďte z dálnice + sledujte ocas, pak zase hned najeďte. Sledující za vámi bude stále. Nakonec, kdo jiný sjede z dálnice a hned tam zase najede?

Co když si myslím, že jsem pronásledovaný, ale nemohu potvrdit?

Vnucuje se také otázka, co dělat, když tušíte, že jste pronásledováni, ale nemůžete to potvrdit.

Jsou zde dvě možnosti. Jednak jste moc paranoidní. Druhá je, že vás sledují profesionálové. Právě ti totiž jsou mistři nulové detekce, aby nevzbudili pozornost své lovené oběti.

Takto podobně složitá akce vyžaduje kamery, řadu týmů pěšky, ve vozech nebo v helikoptérách a kvalitní komunikaci v reálném čase k tomu, aby se postupně rotovali další a další při pronásledování. Tím vám ani nedojde, že vlastně jste sledovaný. Další technika zahrnuje sledování vás zepředu díky tomu, že znají vaše cesty nebo po aplikaci AI aplikují detekční techniky a technologie.

Když máte tu smůlu, že jste pronásledovaný profesionály, tak nepoznáte, že tak tomu je, dokud nejsou u vás a vy na sobě nemáte želízka. Pokud si to zasloužíte (což asi ano, když je kvůli tomu v akci půl okrsku místního), není žádná škoda, když zaplatíte za to, co jste napáchali, protože jste na 99 % padouch. Kvůli alimentům se to ale asi nestane…

Procedury, jak se zbavit pronásledujících

Procedury a postupy jak zmást a ideálně zcela setřást pronásledující variují dle toho, jakého typu dopravy používáte, nicméně tak či tak jsou zde čtyři pravidla, jenž platí vždy a pokaždé byste na ně tedy měli pamatovat.

Pravidlo 1. Buďte připraveni na agresivní protiakci

Za oné konstelace, že vás někdo sleduje, obvykle je to zlé znamení a předzvěst agresivních věcí před vámi. Říká se tomu „stalkerství“ z dobrého důvodu. Buďte na něj tedy připraveni se svojí oblíbenou zbraní (moderní časy přejí teleskopickým obuškům) a neváhejte ji použít, jde-li o krk (ono patrně jde).

Pravidlo 2. Nezaveďte je ani domů ani do vaší evakuační lokace

Nepředpokládejte ve stresu jako amatér, že daný pronásledovatel již má tuto informaci. Nechcete jim ji dát, protože platí zároveň i to, že člověk je mnohem zranitelnější při přechází mezi místy (vstup či výstup z auta, když vjíždíte do domu, když rozespalý otevíráte dveře, …). Podržte si proto v této věci svůj důvtip a vyrovnejte se s problémy, jak nastanou, nedávejte ale druhé straně žádné další zbytečné možnosti ani výhody!

Muž kouká do domu skrz okno

 „Příliš zkrátit vzdálenost u sledující osoby může být nebezpečné a zejména v oblastech, kde nikdo není je to možná až zbytečný risk. Dejte si pozor i na to, ať vás stalker nesleduje do vašeho domova tehdy, když ho jakoby náhodou ztratíte.“

Pravidlo 3. Když je to průchozí, zůstaňte na veřejných a plných místech

Když jste zatím pronásledovaný a nikdo na vás neútočí, znamená to, že časování pro vašeho pronásledovatele ještě není ideální, aby provedl to, co si předsevzal. Lidé logicky znamenají svědky.

Dejte si proto s podobným typem lidí za vašimi patami pozor na všechny ty izolované a opuštěné cesty, málo zalidněné ulice, aleje a málo obydlené paneláky. Také parkoviště je takovým místem, kde by mohli dojít k názoru, že je čas na past.

Pravidlo 4. Nikdy se nenechte zahnat do kouta

Když jste zahnáni do kouta, odkud není východ po vašich nohou nebo „obklopený“ tím, že jsou příliš blízko, tak nebude čas ani prostor provést žádné úhybné manévry a útěky. Stanete se také snadným cílem pro potenciálního útočníka, co se na to dost možná jen jen třese.

K tomu nesmí nikdy dojít, protože dostat se odsud je opravdu o krk! Naštěstí jsou tu ale další triky i na vaší straně, jak srovnat skóre.

Kdy je čas zavolat policii?

Ať jste již v autě nebo na svých, zavolejte policii. Dejte jim popisek osoby / auta, co vám jde po krku a následujte jejich instrukce. Když jste poblíž policejní stanice, zamiřte k ní a garantujeme vám, že si stalker velmi rozmyslí postavit se této přesile a radši zmizí / bude mimo.

Když jdete po svých, tak můžete zamířit k policejní stanici, jestliže je tedy v obydlené oblasti. Dá se zajít i na hasiče a do nemocnice na akutní příjem, okolo jsou kamery dnes všude + lidé zde jsou skvělí svědci událostí příštích. A také jsou ve službě a občas policii volají stejně sami.

Nepředpokládejte, že musíte věci brát do svých rukou. Když se můžete vyhnout riskantní situaci (a nepochybně s dlouhodobými následky na psychice i těle), udělejte to a nechte to na profesionálech, co to dělají denně. Když se jim nemůžete dovolat, jste příliš mimo nebo to z jiného důvodu nejde (jako naschvál jste zrovna dnes nenabili vašeho digitálního miláčka), nezbude, nežli použít dalších technik níže.

Policistka

 „Nechat podobné věci na policii či jiných státních jednotkách může být asi ta nejlepší možnost, co máte k dispozici. Pokud tedy máte kam jít a čas to provést. Vždy se snažte mezi co nejvíce lidí (supermarket, stadion, …). Vždy sledujte celé své okolí, ať si vás nepodá stalker sám nebo jeho komplic(-ové).“

Kdy je nejlepší čas utéct stalkerovi?

Dá se toho opět dosáhnout více cestami. Po svých zajděte za roh, aby vás pronásledovatel chvíli neviděl a poté nasaďte všechny své dovednosti ohledně rychlého běhu kamkoliv do svižné akce. Poté udělejte v běhu další prudkou ostrou zatáčku, skrčte se v budově a zde počkejte až sledující přejde.

Když to provedete korektně, vašemu pronásledovateli se doslova ztratíte. Když jsou zkušení a mají na to prostor i čas a zrychlí, aby s vámi srovnali krok, tak je možné, že to budete muset provést vícekrát, nežli zaskórujete.

V autě se dá provést totéž, stejně jako využít mnoha světel, stopek a cest okolo městských částí. Když to správně načasujete, dostane se váš pronásledovatel při červené do situace, kdy bude mít auta z protisměru a bude muset přerušit pronásledování.

Dá se změnit pronásledovaná osoba?

Jestliže máte váš evakuační batoh v autě připravený vždy a všude, tak se díky němu někde v klidu převlékněte a změňte na „jinou osobu“ (z „kravaťáka“ na „hip-hopáře“) nebo, co tam najdete. Dá se k tomu využít i obchod, okolo kterého jdete (nebo zde koupit chybějící věci) a pak se na WC převlékněte. Není to dokonalé, ale v kombinaci s dalším trikem (staré dobré zdrhnutí popsané výše) je na zmizení již o něco slušnější šance.

Nemáme na mysli kompletní změnu á la Mission Impossible. Jde jen o to, abyste byli evidentně zcela jiný cíl: změňte si košili na tričko, sako odložte, klobouk přidejte, odstraňte atd. atd. Totéž s brýlemi.

Když máte čas a prostředky změnit kalhoty, tím lépe. Váš pronásledovatel vás má zafixovaného určitým stylem a takto vás bude i hledat (stále rychleji a více panicky), pokud na vás nenajde nějaký vysloveně prozrazující detail (máte afro jako jediný z davu), tak jste za vodou.

Tato měnivá taktika bude tím méně účinná čím vyšší a markantnější jste. Když budíte pozornost normálně (rekordní výška), tak se to špatně skrývá i jinde. Když je ale pronásledovatel rychlý a přiblíží se v tento kritický okamžik, když vstupujete do obchodu nebo se chcete převléknout někde, tak nebude patrně čas, aniž byste se prve nestali snadným terčem.

Je užitečná MHD pronásledovaným?

Jestliže jste oba na svých nohou, tak můžete kdykoliv využít veřejného transportu (autobus, vlak, metro, taxi, Uber), k tomu, abyste nechali pronásledovatele v prachu za vámi. Stejně jako ve filmech, že ano? Musíte to ale provést natolik šikovně, abyste vstoupili na palubu co nejpozději to jde (rikša řvoucí vaše jméno není ideální). Nebo vstoupíte na palubu čehokoliv zastaveného právě a blízko u vás.

Když to přesně načasujete, vyhrajete a přežijete.

Je rozumné stalkera konfrontovat?

Tohle by měla být vaše poslední snaha a pokus. Pokud máte stále výhodu veřejného místa, tak zkraťte vzdálenost a pohlédněte mu do očí a řekněte mu, ať zmizí. Když nemáte co dalšího, je to lepší, jako ho přivést domů. Buďte připraveni rychle reagovat, protože může i zpanikařit a zaútočit.

Když je váš stalker chmaták lovící snadnou oběť, tak vaše přímost, odvaha a sebevědomí jej patrně přinutí přehodnotit své priority. Když se ukáže, že jste vy či on emocionálně nestabilní (nebo snad opilý a na drogách), může z toho být i boj. Okolí by ale mělo vidět, že jste nezačali (hlasitě, aby to každý slyšel 10 metrů okolo: „Pane, proč mě pronásledujete?“). 

Tato taktika je opět velmi nejistá a může se zde karta obrátit jakkoliv. Určitě proto noste po kapsách cokoliv použitelného v podobných případech (pepřový sprej je vynikající volba, jak si koupit čas). Na druhou stranu, je asi lepší, když se taková situace s konfrontací odehraje za vašich podmínek spíše než za stalkerových.

Závěr

Zjištění, že jste sledováni, je strašidelný a nervy jitřící zážitek. Určitě ale nesmíte jen tak beznadějně bloudit po okolí a čekat, co se asi stane. Udržet si v této situaci chladnou mysl i rozvahu je klíčové. Využijte také některé z výše uvedených taktik a váš stalker rázem bude zmatený anebo se mu dokonce zcela ztratíte.

Čtenáře dále zajímá