📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak vybrat zimní kalhoty?

20. listopadu 2022Rady a tipyOndřej KrotilDoba čtení 5 minut

Výběr zimních kalhot má svá specifika na která je potřeba před nákupem myslet. V tomto článku vám poradíme, jaké zimní kalhoty si vybrat. Po přečtení článku budete vědět, jak nakoupit chytře.

Zeptejte se sami sebe:

Když si chcete vybrat své zimní kalhoty, položte si několik otázek, které vám napoví, po čem máte sáhnout. V zimě si obvykle vystačíme s klasickými kalhotami. To ale platí jen do té doby, dokud nejdeme do přírody nebo na trek. Tam už nám jsou klasické jeansy k ničemu. Pokud se chceme vyhnout elementům, jako je zima, vlhko nebo sníh, pak jedině s kalhotami k tomu určenými. A nejlepší volbou jsou samozřejmě kalhoty na zimu.

Před nákupem přemýšlejte

  • pro koho kalhoty kupuju
  • do jakých podmínek
  • co od nich čekám
  • kolik hodlám investovat
  • Klíčové vlastnosti zimních kalhot
  • prodyšnost - kalhoty musí odvádět pot
  • odolnost proti větru - ve špatných kalhotách snadno ofouknete
  • elastičnost - pohyb v kalhotech musí být volný bez omezení
Muž v zimních kalhotech s batohem v zasněženém lese

Nezateplené kalhoty

S nezateplenými kalhotami se setkáte velmi často. Nejčastější materiál, ze kterého se nezateplené zimní kalhoty vyrábí, je bavlna, nylon a elastan. Velmi často můžeme vidět kalhoty, které jsou kombinací několika materiálů.

Bavlna má ze všech uvedených materiálů nejhorší vlastnosti co se týče odolnosti proti vlhkosti a následné schnutí. Proto klasickou bavlnu můžeme doporučit na běžné městské nošení. Oproti tomu nylon vlhkost absorbuje a poměrně rychle schne.

Elastan je vysoce pružný materiál - dokáže se natáhnout na trojnásobek své délky a vrátit se neporušený zpět. Navíc nepřijímá vlhkost, což je v kombinaci s dalšími materiály velmi dobrá vlastnost.

U nezateplených kalhot je zdrojem tepla tělesná teplota nositele kalhot. Kalhoty si musíte tzv. vyhřát fyzickou aktivitou, jinak vám bude zima. Samozřejmostí je i použití praktických vychytávek, jako jsou stahovací popruhy kolem kotníku a podobně. Tímto způsobem zabráníte odtkoku tělesného tepla do prostoru, čímž si snadno udržíte teplotní komfort.

Zateplené kalhoty

Zateplené kalhoty mají tu výhodu, že se rychleji vyhřejí, udrží déle tělesnou teplotu a na vyhřátí kalhot nemusíte vykonávat větší fyzickou aktivitu. Nejčastější materiál, který u zateplených kalhot nalezneme, je softshell, nylon, elastan, peří nebo jiná syntetika.

Nyní se podíváme na nejčastější způsoby zateplení:

1. G - Loft - materiál, který kombinuje prvotřídní vlastnosti prachového peří a syntetického materiálu. Díky tomu zůstává výplň materiálu na svém místě, nedochází k posouvání ani k shlukování i při silném tlaku. Takto uložený materiál perfektně hřeje a udržuje teplotní komfort.

2. Objem izolace - tady platí jednoduché pravidlo. Čím více izolace, která se udává v gramech na metr čtvereční, tím lepší teplotní komfort. Izolace samozřejmě ovlivňuje hmotnost kalhot. Klasické gramáže jsou od 40 do 120 gm2. Tyto hodnoty jsou pouze pro orientaci.

3. Povrchový materiál - nejčastěji se používá Gore - Tex, softshell nebo pertex. Ani s jedním materiálem neuděláte chybu. Goretex je voděodolný, prodyšný a větruvzdorný materiál. Podobně je na tom softshell, který odolá větru, dešti nebo vlhku. Pertex je větruodolný a má vodoodpudivé vlastnosti. Kalhoty s těmito materiály můžeme rozhodně doporučit a jak je vidno, mají podobné vlastnosti.

Muž kempuje v zimním oblečení

Vychytávky

U zimních kalhot se můžeme setkat s řadou vychytávek. Například kšandy, které nám udržují kalhoty na svém místě, neplandají, ale zároveň kryjí bederní část proti profouknutí.

Všímejte si i kapes, do kterých si můžete dát ruce a podpořit tím teplotní komfort. Jednou z dalších vychytávek je již zmíněné stahování kolem kotníků, které brání odlivu tělesného tepla.

Velmi důležitý je samotný střih zimních kalhot a to především výška pasu, který nám kryje záda. Pokud máme verzi kalhot bez kšand, je výška pasu zásadní. A to opět z důvodu teplotního komfortu, kolem kterého se všechno točí.

Závěr

Ať už se rozhodnete pro zateplené nebo nezateplené kalhoty, hlídejte si, z jakého materiálu jsou vyrobené a jaká izolační vrstva je použita. Předem musíte vědět, v jakých podmínkách budete kalhoty používat. Když budete mít v této otázce jasnou odpověď, pak uvidíte, že výběr samotný bude hračka.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny