📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jaké to bude bez elektriky a na co tehdy myslet?

19. října 2017Zábava, volné chvíleHájek PetrDoba čtení 8 minutPřečteno: 2468x

Být malou chvíli bez elektrické energie, to jistě není žádný problém, nakonec stává se to většině z nás na všelijakých chatách a vesnicích za bouřek. To sice dozajista není zádrhel tehdy, když celá věc trvá jen pár hodin, co ale dělat tehdy, když bude událost trvalejšího rázu, tedy minimálně den nebo několik dní, či dokonce celý týden?

Jaké to bude bez elektřiny?

 Jen málokterou věc bere moderní člověk za více samozřejmou, nežli právě elektřinu. A opravdu se dnes pořád vyskytují i lidé, jenž nemají žádný záložní plán pro ten případ, že jim vypadne na delší dobu. I zde platí, že znalosti a příprava jsou vše, takže nepodceňte ani tento faktor svého domácího zabezpečení.

Je jedno, jak moc dobře jste zásobeni kvalitními, značkovými a drahými domácími elektrickými spotřebiči, když nejde elektřina, je z nich jen nepotřebný kus železa. Mobily, tablety a notebooky sice vydrží dny a hodiny bez zásuvky, je tu ovšem problém, že bez energie zase nejde internet a po pár dnech ani lokální mobilní BTS.

Nyní si zkuste zvážit, co vše by ve vašem životě bylo jinak, kdybyste byli bez elektřiny týden až dva (rekordní zapadnutí sněhem, zničené dráty, apod.)? Je to problém, ale pořád ne až tak velký. Síť je totiž bez energie jen dočasně a bude brzy obnovena. Nejde o konec světa po nějaké EMP sluneční explozi a solární bouři, co by zničila při solidní intenzitě veškerou techniku (satelity na orbitu, ovládací techniku absolutně ve všem, ...).

Co se stane, když jste bez elektrické energie?

  • Žádný internet – první věcí, která patrně dnes člověku lačnému informací pochybí, bude jeho internetové připojení. Pakliže ho máte zálohované skrze další mobilní připojení typu EDGE/3G/... skrze mobil, tak tím lépe pro vás, ale je dost možné, že právě server, co vás zajímá (při globálnějším výpadku, jenž samozřejmě od lokálního bez internetu nepoznáte), bude mimo též.  Jakékoliv moderní gadgety komunikující u vás doma skrze Wi-Fi budou celkem logicky mimo funkci taktéž. Co se týče informací, tedy nezbude, nežli zůstat u starých dobrých rádií na baterie. A mobilního telefonu namísto e-mailu. BTS sice chvíli vydrží (v závislosti na provozovateli a použité záložní technologii, ale neočekávejte od něj rekordní rychlosti na internetu, možná nebude možné se ani dovolat, takže popřípadě pošlete jen SMS, ta využívá jiného kanálu).
  • Žádná TV – stejně jako internet, ani televize vám nevydá hlásku. Pro některé lidi je klíčovým zdrojem informací a zábavy, takže ve většině místních domácností běží non-stop, byť jen jako kulisa na pozadí. I za této situace velmi oceníte spolehlivé a dobré rádio na baterie / solární energii. Kdo chce vlastnit dvoucestné vysílačky krátkého dosahu, aby mohl hlásit dolů, co vidí ze střechy apod., tak ty se samozřejmě hodí taky.
  • Kuchyně bude bez šťávy – vydržet bez internetu a oblíbeného seriálu je sice v každém případě otravné, ale dá se to přežít (nakonec, můžete třeba začít listovat učebnicí nového jazyka, který se chcete naučit). Ale pozor na to, že v ledničce a mrazáku se může za pár dní zkazit jakékoliv případné jídlo v nich, též veškeré elektrické vařící potřeby a kávovary + konvice jsou bez elektřiny na nic. 

Jaké to bude bez elektřiny?

 Ještě před tím, nežli uděláte nějakou hloupost na chatě, doma či s venkovním vedením se raději na malý okamžik zamyslete. Jak známo, elektřina totiž většinou obvykle nedává druhou šanci, pročež si každou akci s ní ne dvakrát („Tenhle kabel by měl být bez šťávy!“), ale hned pětkrát rozmyslete...

Co s ledničkou a mrazákem bez elektřiny?

Každému je známo, že je to právě lednička, jenž má proti mrazáku výrazně vyšší teplotu a jako taková utrpí zásah absence chlazení první. Pokuste se proto jako první sníst věci, které jsou právě v ní a je jedno, že to jsou to všelijaké polotovary a už je jíte potřetí po sobě...

Mraznička sama o sobě vydrží minimálně 24 hodin bez elektrické energie, takže nevytahujte z ní nic zbytečně zatím a raději ji nechte úplně zavřenou (pokud přece jen něco vytáhnete, tak vše hned zase pečlivě utěsnit!). Pokud máte namísto společného mrazáku sdíleného s ledničkou velký, plochý tvaru truhlice, tak ten vydrží déle sám o sobě (bývá totiž lépe izolovaný) a to navíc i tím déle, když jej dobře odizolujte, jakkoliv směšné se vám to třeba právě zdá, zakryjte jej peřinami (když udrží peřiny vaši rýži teplou při vaření, proč by to neudělaly i s mrazem, jenž musí zůstat, tak kde má?). Takto se snadno dostanete i na několik dní spolehlivé mrazící funkce. Za oné situace, že i po po pár dnech situace s elektřinou stále trvá, přišel čas sníst i potraviny mražené.

Mimochodem, pokud budete mít možnost zjistit, jaká je teplota uvnitř vašich mrazáků a to bez toho, aniž byste je otevřeli a přišli o mikroklima, tak vám to pochopitelně výrazně usnadní následující záležitosti okolo.

Co s vařením bez elektřiny?

Samozřejmě platí, že ne všechna jídla je nutné před zkonzumováním ohřívat, tak třeba, věci v konzervách se dají sníst v nouzi i studené, protože již byly tepelně zpracovány. Otázka ale je, jestli se do nich dostanete v případě, že nebudou mít ono otevírací očko (záložní otvírák bude super).

Vařit, péct i smažit se dá i na zahradním plynovém (pár lahví plynu v zásobě raději) či dřevěném grilu (není problém nalámat tam prvních pár suchých haluzí, na které narazíte). I vaše kempovací plynová souprava je v pohodě. A asi tomu nebudete věřit, ale věci typu nudle a polévky uvaříte i na čajové svíčce. Trvá to hodiny, ale jde to.

Kdo je milovník čaje či kávy, může použít ruční strojek na kávu a na čaj jakoukoliv nádobu.

Jaké to bude bez elektřiny?

 Když už jednou nejde elektřina u vás, je tu dost solidní šance, že nefungují ani další elektrické věci okolo vás. Jako třeba elektrický ohradník držící příliš zvědavé kravky z vašeho pozemku či od lokální studánky.

Co dělat beze světla?

Máme tu již rok 2017, takže nahraďte svoji sbírku halogenových svítilen LED modely, jestliže jste tak dosud neučinili. Ty mají řádově delší výdrž (malá kapesní svítilna na 1 x AA článek klidně zvládne i 40-50 h stálé akce). Pro vše je samozřejmě vhodné a nutné vlastnit minimálně několik sad záložních baterií.

Existují dnes ovšem i všelijaké zajímavé solární hračky jako kříženec svítilny, solární nabíječky a rádia. Nakonec, nějakou tu solární nabíječku na telefon (cokoliv solárního s USB portem) byste měli vlastnit také, protože prakticky všechny moderní gadgety se nabíjí právě skrze něj: mobilní telefony, tablety, e-čtečky, …

Nic nepokazíte, ani vlastněním svíček, jenž se dají použít i k jiným důležitým věcem kromě svícení: lze na nich přenést oheň ze hřbitova / od sousedů, lze díky nim snáze zapálit mokré dřevo, dávají cca 50 W tepla, ...

Dobrý trik jsou i ona moderní solární světla – ty je nejlepší mít v absolutní tmě rozmístěna přímo po domě pro základní orientaci (WC, zásoby, ...). Aby si někdo pořezal nohu o nešikovně postavenou láhev, to je to poslední, co v případě výpadku energie potřebujete… Vždy ráno je ale samozřejmě zase dejte ven, aby se světla dobila.

Co s teplem bez elektřiny?

Kdo topí dřevem, tak to asi příliš neřeší, ale ono ani topení jen plynem není zcela neprůstřelné. Plynový kotel totiž samozřejmě taktéž vyžaduje ku své funkci svištění elektronů kabely. Plynová bomba na vaření sice poslouží, ale otázkou je, na jak dlouho?

Venkovní topení a ohniště je sice pohodlné v tom, že tam spálíte cokoliv dřevěného (staré napůl shnilé krabice, ...) vyžaduje ale přítomnost zúčastněných osob okolo, jinak je k ničemu. A oheň si jen těžko vezmete domů. Existují i všelijaké plynové přímotopy, ale ty jsou velmi náročné na plyn + drahé a skutečně celý dům s nimi určitě nevyhřejete – před zmrznutím v jedné místnosti vás ale jistě ochrání.

Jednou z nejlepších voleb, jak se porvat i s tou největší zimou jsou obyčejné termofory (takové ty šroubovací gumové láhve, do nichž nalijete vařící vodu – aspoň 3 - 4 na osobu). Jeden člen domácnosti je venku u ohně / doma u vařiče, udržuje jej a co zhruba 2 hodiny (podle okolní zimy) vyměňuje dalším spícím lidem okolo anebo doma termofory za teplé. Když vychladnou, prostě je vylijete zpátky do hrnce a opět ohřejete dalším kolem. Takto lze komfortně přežít i -40°C. V půlce noci asi bude vhodné, aby „žezlo“ převzala další dospělá osoba, ať se skutečně všichni stejně vyspí.

Má cenu vlastnit generátor?

Toto je otázka, na kterou si budete muset odpovědět sami, jelikož jste to právě a jen vy, kdo zná nejlépe vaše vlastní potřeby. Nezapomínejte ale, že generátor je motor, jenž spotřebuje tuny paliva a je extrémně hlasitý, a to tím spíše, když uvážíte, že to bude po výpadku často jediný stroj v provozu, což celkem logicky budí nežádoucí pozornost celé kilometry okolo.

Na druhou stranu, díky slušnému generátoru a jeho nahození + chlazení každý den hodinku-dvě se dá přežít i to největší horko s kompletní mrazničkou. Nikdy jej ale nenechávejte přímo doma v místnosti, protože produkují plyny, jenž by mohly být v uzavřených prostorách nebezpečné. Nemluvě o tom drobném detailu, že se vedle rachotu na úrovni běžné sbíječky jen málokdo vyspí…

Závěr

Jak vidíte sami, člověk toho nepotřebuje až zase taková kvanta na to, aby přežil podobnou ztrátu energie. Stačí mít v záloze otevřenou hlavu zvyklou myslet mimo běžná pravidla, pár klíčových věcí a z boje o přežití své i rodiny se spíše stává otázka psychologická: „Jak všechny zabavit?“ anebo ještě lépe „Bude lepší jít zítra na procházku nebo si číst?“. Jste opravdu připraveni na případný Blackout?

Čtenáře dále zajímá