📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jarní úklid: máte vyčištěné zbraně?

13. března 2024Rady a tipyHana SedlákováDoba čtení 6 minut

Je tady jaro a s ním přichází i čas na jarní úklid. A ten se samozřejmě netýká jen velikonoční výzdoby, ale také údržby outdoorového a taktického vybavení a samozřejmě i zbraní. Abyste se na svou zbraň mohli stoprocentně spolehnout, je nutné jí věnovat kvalitní a pravidelnou péči. Jestliže jste tedy údržbu zbraně v poslední době zanedbali, přichází ideální čas vyhrnout rukávy a pustit se do práce!

Proč je důležité starat se o zbraň?

Jednoduše proto, že se na svou zbraň potřebujete za všech okolností stoprocentně spolehnout. To však vyžaduje určité úsilí. Při střelbě se na zbrani průběžně usazují nečistoty jak zvenku (bláto, prach), tak i zevnitř (rezidua po vystřeleném náboji, povýstřelové zplodiny, zbytky střelného prachu, karbon atd.), které mají tendenci poměrně rychle zatvrdnout.

Tyto nečistoty tvoří ve zbraňovém mechanizmu nánosy tvrdé krusty, které se špatně odstraňují a v krajních případech narušují chod zbraně. Způsobují korozi materiálu, mechanické opotřebení a v reakci s vnějšími vlivy také chemické narušení materiálu. 

Nutnost údržby se týká všech zbraní bez výjimky, tedy i zbraní z korozivzdorných materiálů nebo se speciálními povrchovými úpravami. 

zbraň rozborka, čištění

Každá zbraň potřebuje systematickou péči. Výjimkou nejsou ani zbraně z korozivzdorných materiálů nebo se speciálními povrchovými úpravami.

Špatná nebo nulová údržba zbraně:

 • vede ke korozi, abrazi a celkové degradaci materiálu,
 • poškozuje vnitřní mechanizmus zbraně,
 • podstatně zvyšuje závadovost zbraně,
 • negativně ovlivňuje přesnost střelby,
 • negativně ovlivňuje bezpečnost střelby,
 • leze do peněz, výrazně totiž snižuje životnost zbraně.

Jak často čistit?

To záleží na několika aspektech, jako je typ zbraně, jak často střílíte, kolik toho vystřílíte a jakou munici používáte, dále pak na vnějších podmínkách, způsobu skladování atd.

Zpravidla není nutné provádět celkovou rozborku zbraně a velké čištění okamžitě po vystřelení několika nábojů. Po každém větším střílení je ale ideální udělat doma aspoň základní údržbu, o které si řekneme níže.

Minimum, které je dobré udělat pokaždé a dá se stihnout ještě na střelnici, je vyčištění hlavně pomocí čisticí šňůry boresnake. V tomto případě nemusíte zbraň ani rozebírat:

 • Uvedete zbraň do stavu střelecké pohotovosti – čili stáhnete závěr dozadu a zachytíte záchytem závěru.
 • Boresnake má na jednom konci závažíčko, to vložíte přes prázdnou nábojovou komoru do vývrtu hlavně a ústím hlavně vytáhnete ven.
 • Celou šňůru protáhnete hlavní od nábojové komory směrem k ústí. Celý postup několikrát zopakujete.

Jednou za čas potom uděláte celkovou rozborku a větší a detailnější čištění. Pokud si nejste jistí, jak na to, prostudujte instrukce od výrobce, najděte si na youtube návod na celkovou rozborku vaší zbraně (čištění potom probíhá obdobně jako při základní údržbě, jen se dostanete k více částem), případně se obraťte na zbrojíře nebo střeleckého instruktora.

Apex Delta Gen2

Při střelbě se na zbrani průběžně usazují nečistoty, které je potřeba odstranit, aby materiál nezačal degradovat.

Co k čištění používat?

Kdo absolvoval kurz základní vojenské přípravy, si možná bude pamatovat, že se zbraň dala docela dobře vyčistit cáry roztrhaného trika, spoustou „védéčka“ a prehistorickým čisticím náčiním, které jste nafasovali a dobře se ztrácelo. Docela slušně taky fungovaly “taktické uchošťoury” nebo staré kartáčky na zuby. Kontrola probíhala pomocí bílého kapesníčku… Dnes však máme k dispozici mnohem sofistikovanější vybavení, které umožňuje lepší a pohodlnější čištění zbraně.

 • Štětec na odstranění jemných nečistot.

Chemie a mazání na zbraně, např.:

 • čisticí prostředek na zbraně: čistí a odmašťuje,
 • stlačený vzduch pro čištění zbraní: „profoukne“ zbraň a odstraní písek, prach a nečistoty,
 • přípravek na promazání a zakonzervování zbraně (ideálně ne na bázi vazelíny): ošetření a mazání pohyblivých částí,
 • případně další prostředky, např. čistič vývrtu hlavně, pěna na čištění hlavně, teflonový sprej, prostředky a hadříky na optiku apod.

Možná se ptáte, jestli toho skutečně potřebujete tolik, a zda nestačí mít jeden univerzální prostředek a k tomu nějakou základní sadu šťourátek, kartáčků a uchošťourů a pár natrhaných hadříků. V podstatě to stačí. Se specializovaným vybavením a dobrými přípravky ale čištění půjde mnohem lépe.

měděný kartáček.

Měděné kartáčky slouží na odstranění hrubých nečistot.

Základní postup při čištění

1. Proveďte kontrolu zbraně

Jakákoli manipulace se zbraní začíná vždy bezpečnostním stereotypem, tedy kontrolou zbraně:

 • vyjměte zásobník,
 • zkontrolujte nábojovou komoru a ujistěte se, že je prázdná. Pokud není prázdná, náboj vyjměte a uložte na bezpečné místo,
 • proveďte mířenou ránu jistoty do bezpečného prostoru.

Když máte jistotu, že je zbraň vybitá, můžete přejít k rozborce.

2. Rozborka

Zbraň rozložte podle návodu výrobce. Pro běžné čištění stačí udělat základní rozborku.

3. Rám

Odstraňte nečistoty, a to především z pohyblivých částí. Na hrubší nečistoty a usazeniny použijte kartáček, na jemnější nečistoty a prach použijte štětec, případně hadřík a šťourátka. Výborný způsob, jak vyčistit těžko dostupná místa, kterých je tady mnoho, je profouknout je stlačeným vzduchem.

Nakonec je potřeba základní části lehce namazat. Nevynechejte vodicí drážky závěru a pohyblivé kovové části. Zbraň by přitom neměla zůstat prolitá olejem, olej by z ní neměl kapat. Cílem je zanechat na ošetřených částech lehký film.

Kovový rám zbraně má kovové úchopové prvky, které je rovněž potřeba očistit a nakonzervovat, protože na ně může často a agresivně působit pot. U polymerových rámů to není potřeba tolik řešit, protože nepodléhá korozi, stačí ho proto otřít hadříkem.

4. Závěr

Ze závěru vyjměte hlaveň a vratnou pružinu. Kartáčkem odstraňte hrubé nečistoty, které se usazují na čele závěru, prostor pod vytahovačem a okolí výhozního okénka. Vyčistěte a lehce namažte vodicí drážky závěru. Závěr můžete čas od času lehce nakonzervovat i zvenku, aby nekorodoval. Olej by naopak neměl přijít do zápalníkové šachty (typicky u Glocka), kde se hromadí nečistoty a v kombinaci s olejem tvoří brusnou pastu. 

Očistěte také vratnou pružinu. Zde dobře funguje např. nastříkat čisticím prostředkem na zbraně, který čistí a zároveň odmašťuje. Pružinu otřete hadříkem a lehce namažte.

Čisticí sada Gun Boss® PRO HANDGUN Real Avid®

Čisticí sada Gun Boss PRO HANDGUN od Real Avid má obal z odolného polykarbonátu, který slouží jako stojánek. O nástrojích na čištění tak budete mít perfektní přehled.

5. Hlaveň

Je potřeba vyčistit vnější i vnitřní část hlavně. Z vnější části je to hlavně prostor u nábojové komory, kde se usazují nečistoty a mohou se tvořit nánosy. Zbytek vnější části hlavně stačí jemně očistit např. od zbytků střelného prachu.

Do vnitřní části hlavně kápněte olej a nechte chvíli působit. Můžete použít obyčejný Konkor, ale dobré vlastnosti má např. čistič vývrtů Eliminator od BoreTech, který kromě odstraňování karbonu také váže měď a zabraňuje korozi, nebo pěna na čištění hlavní Riflecx. .

Hrubé nečistoty odstraníte bronzovým nebo měděným kartáčkem (ideálně jej našroubujete na vytěrákovou tyč), jemnější pak nylonovým. Dočistíte trnem s čisticím hadříkem nebo boresnakem, které hlaveň vytřou do sucha. Hlaveň vždy čistěte od komory směrem k ústí, ne naopak.

6. Zásobníky

Pokud jsou na zásobníku nečistoty (ležely v prašném prostředí nebo např. střílíte disciplíny, kdy zásobníky odhazujete na zem), očistěte je hadříkem od nečistot. Jednou za čas můžete zásobník rozebrat a otřít pružinu, podavač a vnitřní prostor. 

Zkontrolujte, jestli pružina nemá sklony korodovat, a pokud ano, můžete ji lehce namazat, jinak zásobníky mazat nemusíte, mastnota by na sebe zbytečně vázala nečistoty. Co ale na zásobník použít můžete je např. sprej s teflonem, který chrání materiál proti korozi a nezanechává po sobě mastnou vrstvu.

7. Sborka

Nakonec zbraň složte a vyzkoušejte funkčnost.

Rigad doporučuje

1. Čisticí sada Gun Boss® PRO HANDGUN Real Avid®

Tato čisticí sada je určena pro krátké střelné zbraně ráže .22 / 9 mm / .40 / .45. Je tedy vhodná především pro ty, kteří vlastní více zbraní. Všechny nástroje jsou přehledně uložené v odolném obalu z průhledného polymeru, který zároveň slouží jako stojánek.

Sada se skládá celkem ze 13 částí včetně protahováků, kartáčků a trnů, součástí balení je 50 kusů čisticích hadříků. Praktická rukojeť ve tvaru T, která má pevný i otočný závit, skvěle padne do ruky a dá se použít i jako kladívko.

2. Sada čištění HANDGUN pro pistole a revolvery Riflecx®

Sada produktů na čištění pistolí a revolverů obsahuje vše proto, aby vaše zbraně byly vždy v optimální kondici. Produkty jsou vzájemně kompatibilní a působí synergicky. Všechny výrobky jsou vyrobené v Polsku.

Sada obsahuje:

 • Sprej s teflonem: ošetřuje materiál a zabraňuje korozi. Není mastný.
 • CLP olej: pro mazání pohyblivých částí zbraně, Přispívá k hladkému chodu a snižuje opotřebení.
 • Military Soap: mýdlo na ruce, tělo a vlasy, odstraňuje stopy těžkých kovů.

3. Čisticí sada MSR pro AR Otis Defense®, ráže .308 / 7.62 mm

Tato sada je určená pro péči o pušky ve stylu AR. Je kompaktní, lehká a přenosná a můžete ji s sebou pohodlně vzít i na střelnici. D sady patří čisticí tampony, štěrbinový hrot, bronzový kartáč na vývrt, kabel Memory Flex pro čištění Breech-to-Muzzle, malý odstraňovač překážek a T-rukojeť pro snadnou manipulaci a řada dalších nástrojů.

Do řady MSR od Otis Defense patří také CLP olej určený k promazání a ochraně pohyblivých částí zbraně proti korozi a opotřebení.

Čtenáře dále zajímá