📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jaké jsou ideální kalhoty pro turistiku?

2. srpna 2018Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 13 minutPřečteno: 4098x

Když si pro sebe vybíráte ideální kalhoty na turistiku, je tu nesmírný objem věcí ku zvážení. Tento průvodce se pokouší vysvětlit, v čem jsou ty největší rozdíly a co činí každý z modelů unikátní. No a potom již jen zbývá uvědomit si, co budou priority zrovna pro vás.

Skupina turistů chodící horami

I když jsou pro moderní civilizaci obvykle kalhoty spojené se známými jeansy, daný typ látky není pro výlety ani zdaleka ideální. Jeansy jsou málo ohebné, takže se z kopce a do kopce nechodí moc dobře, snadno chytají vlhko, když prší a je tu i faktor váhový, jsou totiž těžké. Nemluvě o faktu, že když z nich chcete udělat šortky chce to nůž a je to (obvykle) nezvratný proces.

I když většina dnes řešených kalhot spadá do široké skupinky „turistické kalhoty“, realita je (naštěstí) taková, že v nich nejste omezeni jen na venkovní prostory mimo civilizaci. Když se třeba chystáte na dlouhý výlet s batohem na zádech, tak budete kromě chození dělat totiž ještě nespočet dalších věcí, v civilizaci i mimo ni: chodit po památkách, chodit se někde vykoupat, nemluvě o dalších náročnějších věcech, jako je třeba sbírání dřeva a rozdělávání ohně. Budete však muset i třeba přebrodit řeku / potok, možná polezete na skálu, cvičit jógu uprostřed lesa ráno, traverzovat přes sněhové pole, … Dobrou zprávou jednoznačně je, že vše toto (ba ještě více!) je výrobci kalhot pokryto a dá se obvykle drtivá většina těchto aktivit provádět v jakýchkoliv dnes vybraných konkrétních kalhotách.

Jaké máme základní typy kalhot pro turisty?

I když se prakticky každé dále zmíněné kalhoty pro turisty dají použít na konkrétní cestu, jak se brzy sami přesvědčíte, některé modelové řady (a jejich konkrétní střihy) jsou pro určité věci lepší jako jiné. Tak třeba, věci, co vám budou zcela dokonale sedět na chůzi a do kajaku již tolik nemusí při lezení po skalách.

Jeden z hlavních parametrů vámi vybíraných nových kalhot je to, zda jsou tzv. konvertibilní / oddělitelné (tedy, co jdou zipem oddělit na šortky), oba pojmy pochopitelně znamenají absolutně totéž: disponují zipem a jsou oddělitelné. Další volba je model, co se dá srolovat a založit na formu jakýchsi „dlouhých kraťasů“ a samozřejmě také můžete zůstat u kalhot tradičních dlouhých. Jak to tak bývá mezi těmi nejdrsnějšími turisty a cestovateli zvykem, názory na to se mezi lidmi dost liší. Jaké jsou tedy přínosy a negativa jednotlivých typů?

Co umí standardní kalhoty pro turisty?

Standardní kalhoty jsou prostě standardní kalhoty pro turisty. Nic tajného a převratného se s nimi neděje – mají dvě dlouhé nohavice z nějakého materiálu a určité délky + jsou vyrobené a obarvené nějakou barvou a disponují případnými dalšími detaily, jenž mohou ovlivnit váš výběr (vyžadovaný minimální počet kapes, maskovací odstín, …). Každý tyto kalhoty zná, jelikož každý je téměř denně nosí a ví také, že mu sahají většinou až ke kotníkům a jsou drženy na místě stažením v oblasti opasku.

Standardní kalhoty jsou pro turisty dobré v řadě věcí – na rozdíl od šortek je vám v nich tepleji a navíc, chrání vaše nohy před oděry proti rostlinám a kamenům, nemluvě o Slunci, větru a sněhu ale také proti komárům, klíšťatům, otravným Klošům a podobné přírodní hmyzí sebrance. Většina dlouhých turistických kalhot má také určitou formu odvětrávání a zajištění pohodlí při přehřátí (dírkované kapsy a strategicky umístěné ventilační otvory za koleny v oblasti rozkroku). Dlouhé pochody jsou v nich pak určitě snesitelnější.

I standardní kalhoty ovšem mohou být navrženy specificky pro chladnější / vlhčí prostředí a ventilačními otvory nevládnou. I když není možné vyrazit na hory (a speciálně to platí pro vícedenní výlety) bez pořádných poctivých standardních kalhot pro turisty, vždy je dobré k nim nicméně přibalit i nějaké ty šortky.

Turistika krásným uklidňujícím lesem

Doba, kdy se první polárníci krčili okolo těžké vysílačky, je dávno pryč – moderní online předpovědi počasí jsou aktualizované zcela bez přehánění prakticky neustále a v reálném čase. Sledujte je proto, je-li to aspoň trochu možné, ať se vyhnete nepříjemným překvapením. A když už se nějaké stejně chystá, tak ať jste na něj aspoň co nejlépe připravení…

Co umí konvertibilní kalhoty pro turisty?

Co se týče konvertibilního typu kalhot pro turisty, tak to jsou vlastně na první pohled kalhoty standardní, dá se říci, ale mají ve výbavě i zip (u každé nohy logicky a to typicky hned nad kolenem), kterým se dají rozdělit na šortky. Není nijak šokujícím odhalením, že je má většina turistů zdaleka nejradši, jelikož jde o dvě věci v jednom balení. Mít další možnost volby u svých šatů a na horách, to se hodí zkrátka vždy a když uvážíme, že nás to nestojí žádnou další váhu ani prostor za šortky, pak pro řadu lidí není zkrátka co řešit.

Na horách jsou večery studené a to prakticky celý rok, takže jen vzácně zde člověk večer / ráno nepotřebuje i kalhoty standardní délky. Je tu i ten přínos, že když se ušpiní, tak si je prostě oddělíte a opláchnete v nejbližším potoce, to vše bez toho, aniž byste je museli sundávat pro danou akci celé (zůstanou vám aspoň ony o chlup čistější šortky aspoň). A na rozdíl od kalhot standardních, u kalhot konvertibilních lze zipy otevřít takříkajíc „na půl žerdi“, takže máte k ruce kdykoliv i větrání proměnlivé velikosti kdy a jaké ho potřebujete. Dají se však také zcela oddělit a použít na kotníky jako turistické kamaše / návleky do vlhké trávy apod.

Řada lidí je nicméně ohledně konvertibilních kalhot toho názoru, že se nesou buď celou cestu stále oblečené, anebo stále svlečené a v batohu, jelikož námaha spojená s jejich neustálým svlékáním a oblékáním není pro řadu lidí příjemná představa. Nakonec, stejně si člověk k tomu musí sundat obvykle i své boty na treking, takže to také nepřidá jednomu. Tento typ lidí zkrátka má tendence cestovat tak či tak (má stále výhradně kalhoty dlouhé nebo jen šortky).

Je také možné, že jeden pár vašich šortek a jiných vašich kalhot běžných dlouhých budou pospolu stále paradoxně vážit méně, jako ty oddělitelné – ani pak pochopitelně není co řešit. Za oné konstelace, že zjistíte, že máte něco zbytečně, určitě se podle toho zařiďte, jelikož místo v batohu se dá určitě využít jinde a jinak lépe. Když konvertibilní kalhoty nevyužijete, nemá cenu je nosit a investovat do nich.

Další problém konvertibilních kalhot pramení z jejich konstrukce: u některých modelů se často krytka zipu odře /utrhne o něco při akci a dané konvertibilní kalhoty pro turisty pak dřou na nohou nebo v rozkroku. Podobné drobnosti se ale liší výrobce od výrobce. Kupodivu věcí, tento fakt, že jde o konvertibilní kalhoty, bývá někdy výrobcem skryt a dozvíte se to až po koupi kalhot běžných!

Výlet v přírodě s lehkým vybavením

Dobrou zprávou je, že i specializované kalhoty pro turisty z moderních a rychle schnoucích materiálů jsou dnes poměrně levná záležitost, určitě se kvůli tomu nezadlužíte a to tím spíše když jste běžný domácí turista. I u nás se ovšem dá narazit na nepříjemné, ba i smrtící, teplotní extrémy ale…

Co umí rolovací kalhoty pro turisty?

Tím největším esem podobných rolovacích kalhot pro turisty je samozřejmě to, že se dají srolovat a upevnit pod kolena do jakýchsi kamaší. Je to také asi ta nejrychlejší cesta, jak se na trase ochladit bez nutnosti sundávat boty jako u kalhot konvertibilních, nemluvě o faktoru, že to nepřidává žádnou váhu.

I když se takto dají zapravit samozřejmě jakékoliv podobné normální kalhoty, speciální rolovací kalhoty s dedikovaným knoflíkem (fakt, zda bude tzv. „zacvakávací“ opět závisí na konkrétním výrobci a jeho produktu) také zůstanou v takové poloze, v jaké jste je zafixovali – běžné kalhoty bude nutné mnohokrát denně upravovat. A některé rolovací kalhoty pro turisty mají také na vnější straně další výbavu – třeba reflexní proužky pro chodce a cyklisty do podmínek se sníženou viditelností.

Když už tedy člověk pořizuje rolovací kalhoty pro turisty určitě je optimální volba zvolit kus právě s fixačním prvkem. Podotýkáme k této věci, že řada prodejců nabízí také takové modely rolovacích kalhot pro turisty, co mají místo cvočku vázací provázky, jenž jsou praktické v tom, že si je můžete navázat jak vysoko chcete / potřebujete a nejste nuceni se spokojit vždy s jedinou výškou jako u cvočků.

Jak by vám kalhoty pro turisty měly padnout?

Stejně jako i u (drtivé většiny) jiných typů kalhot: i vaše kalhoty pro turisty by vám měly sedět pěkně po celé délce postavy, nikde by ovšem neměly nikdy táhnout! I když někdo u svých věcí má radši i kalhoty volnější, nezapomeňte, že toto vede k neustálému plácání ve větru, což je zejména na horách po pár hodinách (nedejbože dnech) velmi otravné.

Ani druhý extrém není vůbec ideální – když si totiž pořídíte kalhoty pro turisty příliš těsné, můžete si po celodenní tůře (avšak klidně již i po pár hodinách) způsobit odřeniny na všech místech ve spodní části.

Ideální kalhoty pro turisty vám musí být prostě „akorát“: musí se vám v nich příjemně jít a stejně tak musí pěkně sedět bez byť i jen sebemenšího pocitu škrcení (speciálně to pak platí pro oblasti horních stehen a spodní kostrče). A musí se pohodlně poddat tehdy když uděláte krok. Pozor nicméně! Nejen po rovině, ale i do kopce a pak i směrem dolů!

Je nesporným faktem, že se i kalhoty pro turisty časem pomalu roztahují jak v nich hodinu za hodinou, den za dnem a posléze i rok za rokem cestujete. Navíc, pakliže je budete mít na dlouhé (klidně i survivalové a outdoorové formy dovolené) nezapomeňte, že vaše váha bude mírně fluktuovat (stejně jako veškeré míry). I to je detail, jenž je vhodné při svém výběru zohlednit a pořídit raději model kalhot pro turisty s páskem…

Turistika v horách s ideálním outdoorovým vybavením

Stejně jako v případech jiných lidských činností, i ve sféře turistiky, hor a vůbec veškerých přírodně zaměřených akcí (pro outdoor, bushcraft a survival platí samozřejmě též) jsme svědky stále větší diverzifikace produktů. Zatímco dříve pojem „kalhoty pro turisty“ zahrnoval výhradně přírodní vlákna nebo kožešinu, dnes máme na výběr z celé řady kosmických materiálů odolných na vodu a tříd produktů vhodných pro různá podnebí.

Zohlednit při výběru kalhot pro turisty klima a teploty?

Zcela rozhodně! Je to opět jeden z klíčových faktorů, jenž bude nutné zohlednit při výběru ideálního korektního typu vašich kalhot pro turisty na cesty. V první řadě samozřejmě rozhoduje celkové průměrné klima v této oblasti a až v řadě druhé lokalita a očekávané teploty.

Jaké kalhoty pro turisty do sucha a pouště / na léto?

Cestování do míst s horkým až letním počasím je velmi ošidné. Přímo se samozřejmě nabízí vzít si nějaké šortky, ovšem nezapomínejme, že dlouhé kalhoty mají i funkci ochrannou: nemusíte se bát projít rostlinami typu kopřivy, ochrání vás též před ostrým větrem a pískem, spálením Sluncem, noční zimou (na pouštích bývají ve dne a v noci dost extrémní rozdíly teplot), … 

Speciálně tehdy, když se ale do podobných míst chystáte na delší dobu, jsou kalhoty pro turisty konvertibilního rázu asi ta nejrozumnější volba. A když u nich bude zohledněno cestování nalehko (čti „aby nebyly moc těžké“), tím lépe pro vás a vaše nohy. Materiál sem ovšem musí být vždy přísně prodyšný!

Shrnuto a podtrženo, na jednodenní výlety jsou šortky dokonalé, ale na více dní se bez delších kalhot určitě neobejdete.

Jaké kalhoty pro turisty do chladnějších míst / na jaro / podzim?

Co se týče naopak kalhot po turisty určených pro jaro a podzim, popřípadě vyšší polohy, tak jen skutečný lední muž typu Cody Lundin by zde nepoužíval dlouhé kalhoty. Vítr zde ovšem bývá velmi, velmi ostrý a to klidně i celých čtyřiadvacet hodin denně.

Za oné konstelace, že se vám chvíli někde bude zdát s vašimi kalhotami pro turisty do chladnějších míst horko, jen si je na chvíli vypasujete a bohatě to postačí. Na horách obvykle zase až takové horko nebývá, aby to nestačilo.

Určitě je zcela nezpochybnitelné i to, že když si budete vybírat kalhoty pro turisty do chladu, tak v případě, že budete mít jen jedny, tak tím méně váhy s sebou budete mít a tím méně věcí budete nést. I když zde nic nepokazíte ani s volbou konvertibilních kalhot pro turisty, zrovna do zimy k tomu není moc důvodů…

Co ale problém naopak je, tak přizpůsobit váš výběr i tomu, že vše řečené jsou místa, kde dosti často prší i několik dní non-stop. Dá se tedy určitě s klidným svědomím konstatovat, že čím výše se budete na svém výletě pohybovat, tím spíše narazíte na projevy vlhkého počasí. Je přitom naprosto jedno, jakého typu je voda (mlha, déšť či bouřka, …), vaše kalhoty pro turisty by měly být schopny ji ustát za sucha.

Poohlédněte se proto raději při výběru po věcech označených „DWR“ (Durable Water Repellent – což značí, trvale odpudivé na vodu). A jsou jistá vlákna, která si s vodou moc nerozumí (jako třeba bavlna, jenž je naopak velmi slušná volba do sucha). Uvědomte si ale, že DWR krytí sice trvale odpuzuje vodu (jinými slovy „odpuzuje z výroby vodu a možná nebude nutné tuto vrstvu nikdy obnovovat“), ale má to i stinnou stránku – absolutně tu neplatí, že jsou dané kalhoty pro turisty 100% nepromokavé na vodu! DWR krytí prostě jen nechá většinu na vaše kalhoty pro turisty dopadající vody zase spadnout na zem před tím, nežli se stačí vsáknout. Může se také stát, že tato vnější vrstva časem začne ztrácet trochu efekt (často kalhoty perete, provádíte v nich všelijaké abrazivní aktivity jako je lezení po skalách, ...), takže pak nezbude, nežli ji obnovit nějakým přípravkem.

Jaké kalhoty pro turisty do vlhka?

Jestliže se chystáte do oblastí, kde víte již dopředu, že bude 100% vlhkost, popřípadě budete takříkajíc „durch“ anebo když se chystá zimní počasí a voda k tomu, můžete své kalhoty pro turisty (a své pohodlí zejména) podpořit ochranným gumovým návlekem typu „pláštěnka“. Jakákoliv kombinace zimy a vlhka je zdraví nebezpečná, protože kvůli nim člověk nesmírně rychle prochládá.

Kalhoty pro turisty často mají všelijaké speciální vodě-odpudivé materiály, ale často to není lepší volba jako běžná pláštěnka / větší pončo (kalhoty totiž máte na sobě a když jsou vlhké, pak i musí, občas i na vás, uschnout). Takové věci se také dost těžko testují, protože materiály jsou různé, podnebí také, věk lidí, … Zkrátka, čím sušší budete, tím lépe pro vás a tím menší šance na hypotermii.

Co udává u kalhot pro turisty hodnota UPF?

Jde o tzv. „Ultraviolet Protection Factor“ (aneb v doslovném překladu, ochranný faktor před ultrafialovým zářením. Když mají dané kalhoty pro turisty UPF mezi 15-24, tak blokují asi tak 93,3-95,9 % UV záření, když mají UPF pro změnu 25-39, tak zase blokují 96-97,4 UV záření, no a UPF mezi 40-50+ nabízí ochranu zdaleka nejlepší: UV totiž vyblokuje v míře 97,5-98 %.

Doporučené produkty
Štítky Kalhoty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny