📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak na správnou impregnaci outdoorového vybavení

8. června 2024Rady a tipyPavel KreuzigerDoba čtení 4 minuty

V dešti a nepříznivém počasí vás nejlépe ochrání nepromokavé vybavení. Přesněji řečeno, vybavení z materiálů, které odpuzují vodu. I o něj ale potřeba pravidelně pečovat, a to mimo jiné občasnou impregnací. Tu si můžeme definovat jako proces, při kterém jsou obnovovány voděodolné vlastnosti tkanin. V našem případě outdoorového oblečení, obuvi, batohů či stanů.V tomto článku si ukážeme, jak postupovat při impregnaci outdoorového vybavení.

Bez ohledu na to, na jaký povrch chceme impregnaci použít, zůstává princip v zásadě stejný. Pomocí impregnačního přípravku (nejčastěji spreje) nasytíme materiál, který je jinak savý, respektive v minulosti používáním přirozeně přišel o svoji nepromokavost. Jedná se o materiály typu bavlny, polyesteru nebo kůže.

muž v červené mikině stojí na horách v dešti

Impregnace je proces, při kterém jsou obnovovány voděodolné vlastnosti tkanin.

Princip fungování impregnace

S využitím spreje ve formě aerosolu se na povrch oděvu či jiného prvku outdoorového nebo taktického vybavení nanesou nanočástice aktivních látek. Tyto látky mohou být jak přírodní, tak i chemické, případně kombinované. Hovoříme-li o přírodní formě impregnace, pak máme na mysli nejčastěji včelí vosk a výrobky z něj.

Možná vás napadne, že nasytit tkaniny a ochránit je tak před pronikáním vlhkosti zvenčí dovnitř můžete spoustou jiných způsobů. Jenže ne každý způsob je vhodný, a to z jednoho prostého důvodu. K zásadním vlastnostem funkčního oblečení nebo stanů totiž nepatří pouze nepromokavost, ale také prodyšnost.

Nanotechnologie v impregnačních přípravcích dokážou zajistit obnovení nepromokavosti při zachování prodyšnosti. Pokud bychom ale povrch oblečení „namazali“ jen tak něčím, mohli bychom si ucpat póry ve struktuře tkaniny. Což by znamenalo, že by oblečení jednoduše přestalo dýchat. A tak by pod ním kondenzovala vlhkost a pot a vy byste se brzy koupali ve vlastní šťávě, zvlášť za aktivního pohybu.

Jak impregnovat

Bez ohledu na to, co se chystáte impregnovat, existují jistá všeobecná pravidla, která bychom při impregnování měli dodržovat. U většiny impregnačních přípravků na tkaniny platí, že méně je někdy více – impregnovat tak v zásadě stačí jen jednou vrstvou. Více vrstev impregnace by látce mohlo paradoxně naopak uškodit. Impregnaci nanášejte výhradně na čistý a suchý povrch – případnou špínu byste na povrchu oblečení spíše fixovali a bylo by to na škodu. Impregnaci nanášejte v jednolité, rovnoměrné vrstvě. Snažte se nedržet ruku se sprejem delší dobu nad jedním místem, mohly by se vytvářet fleky.

Muž ve žluté bundě trekuje v horách v dešti

Při běžném používání se funkční vlastnosti outdoorových materiálů přirozeně snižují.

Impregnace outdoorového oblečení

U outdoorového oblečení se impregnace nanáší zejména na vnější kousky funkční skladby oblečení, ať už jde o bundy nebo kalhoty. Zkrátka oděvy, u nichž nechcete, aby promokly.  A zároveň u nichž chcete obnovit jejich původní vodní sloupec, tedy schopnost tkaniny odolávat dešti a vzdušné vlhkosti.

Samozřejmě je jako ve všech ostatních případech daný kus oblečení (řekněme třeba bundu) nutné dopředu vyprat vhodným způsobem (popsaným na štítku) ve vhodném pracím prostředku, který by měl být speciálně určený na praní funkčního oblečení. Běžný prací prášek totiž dokáže zalepit strukturu tkaniny a degradovat její prodyšnost, respektive poréznost. Před praním nezapomeňte jako u jakéhokoliv jiného oblečení zkontrolovat, zda vám nezůstalo něco v kapsách, a zapněte všechny zipy.

Společně s péřovým oblečením doporučujeme prát tenisový míček, který pomůže udržet loft (načechranost) izolace. A pokud máte oblečení z merino vlny, doporučujeme využít prací program na jemné prádlo s co nejnižší teplotou a otáčkami.

Oblečení pak nasprejujte impregnací rovnoměrně (jak jsme si řekli výše) ze vzdálenosti stanovené výrobcem spreje, a případné přebytky („loužičky“) poutírejte suchým hadříkem (například tím z mikrovlákna), který na čištěný povrch nepouští žmolky ani umělá vlákna. Jakmile oblečení naimpregnujete, nechte ho důkladně vyschnout.

Některé impregnace mají tu výhodu, že nechrání jen před vlhkostí zvenčí, ale také před solnými skvrnami a tzv. mapami. To oceníte nejen u oblečení, ale i u obuvi a dalších typů ošetřovaných povrchů.

Detail zipu bundy s chin guarddem Helikon-Tex squall

Před samotnou impregnací své outdoorové oblečení vyperte. Vždy přitom sledujte pokyny výrobce a použijte prostředek na outdoorové oblečení.

Impregnace bot

Stejně jako u oblečení zde platí, že před samotnou impregnací je obuv nutné pořádně očistit (nejdříve nahrubo a pak najemno) a vysušit. Boty je někdy možné také vyprat, přičemž je třeba opět postupovat podle pokynů na štítku. Některým modelům obuvi by totiž praní mohlo uškodit. Při sušení obuvi je vhodné používat napínáky, aby nedocházelo ke zbytečným deformacím jejich povrchu.

S obuví si impregnaci spojujeme nejčastěji. Ale právě u obuvi je třeba obzvlášť dbát na správný výběr. Boty se totiž vyrábějí z různých materiálů a ne každá impregnace se hodí pro každý z nich. Například kůže se impregnuje většinou jinými prostředky než Gore-Tex membrána, i když existují i univerzální impregnační prostředky. Impregnaci na boty je třeba nanášet velice pečlivě, aby nedocházelo k vynechání žádného místa.

Impregnace batohů

Boty nebo outdoorovou bundu už jste možná někdy impregnovali, ale co takový batoh? To je kousek vybavení, na který se v tomto směru často zapomíná. Přitom se nejedná jen o prostor pro přenášení věcí, ale také věc, která ostatní vybavení chrání před poškozením. A také mimo jiné před povětrnostními vlivy včetně deště. Samozřejmě, že můžete použít i pláštěnku na batoh. Ale lepší je zkombinovat více ochranných opatření. Proto je vhodné dobře naimpregnovat i batoh. A rovnou si do něj můžete koupit i nepromokavé obaly na skutečně důležité vybavení, které nesmí zmoknout za žádných okolností.

Batoh je před samotnou impregnací opět potřeba vyčistit, případně i vyprat (v odpovídajícím pracím prostředku), pokud to je u konkrétního modelu možné. Jinak vám nezbývá než využít ručního čištění. Na zipy bývá občas doporučován kartáček na zuby, zbytek vezměte vlhkou houbičkou nebo hadříkem v kombinaci s odpovídajícím čisticím prostředkem. Na rozdíl od obuvi nebo oblečení může být batoh při samotném procesu impregnace ještě trochu vlhký, dokonce se to i doporučuje.

detail kapek vody na špičce kožené boty

Při impregnaci bot vždy berte ohled na materiál, ze kterého jsou vyrobeny.

Impregnace stanů

Speciální impregnační prostředky na stan fungují úplně stejně jako impregnace na jakékoliv jiné outdoorové vybavení. Rozdíl je však v tom, že tentokrát musejí vydržet skutečně dlouho, protože stan může být zejména v deštivém období vystaven vodě a vlhkosti dosti intenzivně. Stan stejně jako jakékoliv jiné impregnované vybavení nejdříve vyčistěte a poté nechte vyschnout na rovném povrchu. Stan se impregnuje jednoduše z horní strany tropika, což je součást, která je po postavení stanu vystavena přímému dešti. A ještě jedna rada na závěr – stan pokud možno nikdy nestavte na přímé slunce. UV záření jeho povrchu nedělá moc dobře.

Jak často impregnovat?

Bez ohledu na to, co je předmětem impregnace, budete muset tento proces čas od času zopakovat. Otázka je, jak často. Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože záleží na konkrétním materiálu, vrstvě impregnace i na tom, jak často budete impregnovaný kousek oblečení či vybavení používat. A také na tom, jak kvalitní byl impregnační přípravek, který jste použili naposledy. Obecně se dá říct, že ve chvíli, kdy předmět přestává plnit svoji funkci, je nejvyšší čas přistoupit k impregnaci.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny