📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Ochranné a zdravotnické prostředky do základní výbavy

23. dubna 2024Rady a tipyHana SedlákováDoba čtení 4 minuty

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Proto by se žádná výprava do hor nebo divočiny neměla obejít bez vhodné lékárničky a dalších ochranných prostředků. Rigad (Rigad) nabízí široký sortiment nejen lékárniček, včetně těch předem nakonfigurovaných, ale také dalších ochranných prostředků včetně hygieny nebo vybavení pro přežití. Nechte se inspirovat!

Lékárničky

Dobře sestavená lékárnička do základního vybavení rozhodně patří. Dalším základním kritériem je mít dobrý přehled o svém zdravotnickém materiálu a umět ho správně používat. Většina z nás nejspíš vlastní více lékárniček – jinou lékárničku máte v autě, jinou v domácnosti, do hor, na výlet nebo do exotiky si také budete chtít sestavit nějakou optimální kombinaci. Podrobnějšímu složení různých typů lékárniček se máme v plánu pověnovat začátkem léta. Dnes se zaměříme na něco trochu jiného.

Ne každý si totiž svou lékárničku nakonfiguruje a vypiplá sám. Mít ale špatně sestavenou lékárničku plnou nepotřebného zdravotnického materiálu, se kterým si třeba ani nebudete vědět rady, nebo naopak poddimenzovanou lékárničku s minimem materiálu, zpravidla vede k podobnému výsledku, jako kdybyste neměli lékárničku žádnou – nejspíš ji u sebe nebudete chtít nosit a ve chvíli, kdy ji můžete skutečně potřebovat, vám bude chybět. 

Proto u nás najdete i lékárničky, které jsou předem nakonfigurované a vybavené základním zdravotnickým materiálem. Pamatujte, že toto vybavení bývá sice praktické a pokryje základy, zároveň je ale velmi univerzální. Proto se nebojte si lékárničku doplnit o další materiál, který byste mohli využít (minimálně o nějaký ten pár rukavic, rezervní termo fólii nebo turniket navíc).

lékárnička templars gear s nůžkama

Pokud si nechcete nebo nemůžete sestavit vlastní lékárničku, využijte předem nakonfigurované sady. Nebojte se ji dovybavit i dalším materiálem podle vašich potřeb.

Sada první pomoci First Aid Basic Tasmanian Tiger®

Praktická a atraktivní lékárnička pro všechny dobrodruhy a cestovatele. Je velká tak akorát a díky zipu po celém obvodu se velice snadno dostanete k veškerému obsahu uvnitř. Odolné nylonové pouzdro s velcro nášivkou má na zadní straně průvleky z Hypalonu, které slouží k upevnění na batoh nebo opasek. Robustní rukojeť umožňuje rychlé vytažení lékárničky z batohu a snadné přenášení.

Vnitřní část je rozdělena na 3 oddělení s průhlednými kapsičkami, ve kterých je uloženo vybavení.

Sada obsahuje:

 • 2x sterilní krytí na rány  10 x 6 cm,
 • 1x středně velký nepřilnavý obvaz,
 • 5x náplast 7,2 x 2,5 cm,
 • 1x lepicí páska Leukoplast 5 m x 1,25 cm,
 • 1 pár vinylových rukavic,
 • 1x izotermická fólie 160 x 210 cm,
 • kontrolní seznam.

Verzí nejen pro vodáky je Nepromokavá sada první pomoci First Aid Basic Tasmanian Tiger®. Název napovídá, že ji využijete na všech akcích, kde je spousta vody. Například při raftingu, canyoningu, seakayakingu, vojenském plavání apod. Je zabalena v nepromokavém obalu s rolovacím uzávěrem ve stylu lodního vaku. Poutko umístěné na zadní straně umožňuje připevnění vaku např. na batoh, a to vertikálně i horizontálně.

kajak

Sada první pomoci First Aid Basic od Tasmanian Tiger je dostupná i v nepromokavém provedení, které ocení i vodáci.

Uvnitř vaku potom najdete zdravotnický materiál (ve stejném složení jako výše) uložený v praktickém rozkládacím panelu s kapsami, které mají průhledné čelní strany. 

Set do lékárničky Leina Werke® velká 43 Pro

Potřebujete doplnit zdravotnický materiál bez dlouhého plánování a rozpočítávání? Vyzkoušejte tuto sadu, která obsahuje celkem 43 komponent, vše navíc za rozumnou cenu. Primárně je určena jako náhradní náplň pro velkou lékárničku Leina Werke® 43 Pro, dá se ale samozřejmě použít i samostatně.

Sada obsahuje (zkráceně):

 • 1x izotermická fólie,
 • 2x trojcípý šátek,
 • lepicí páska – rolička 5 m,
 • různé typy sterilních obvazů a obinadel,
 • různé typy fixačních obinadel,
 • různé typy náplastí,
 • čisticí ubrousky,
 • zdravotnické nůžky zahnuté,
 • 2 páry vinylových rukavic,
 • seznam vybavení a vícejazyčné instrukce pro první pomoc.

Hygienická sada na odstranění klíšťat BCB®

Klíšťata jsou tvorové malí, ale nevyzpytatelní. Kdo by doufal, že je v uplynulých dnech vyhubil mráz, může být během jedné procházky rychle vyveden z omylu. A protože v tomto případě je nejlepší obrana útok, je dobré na ně být připraven. Bezpečné a rychlé odstranění klíštěte totiž podstatně snižuje riziko klíšťové encefalitidy nebo lymské boreliózy, které mohou přenášet.

Hygienickou sadu na klíšťata využijete kdekoli, kde se tito drobní paraziti vyskytují. Tedy téměř všude. Výhodou je její kompaktnost a úsporná velikost. Nemusíte se tedy bát, že byste si vedle lékárničky museli balit na výlet další objemnou sumku. Odolné pouzdro z nylonu je navíc vybaveno poutkem, takže si ho můžete pověsit na batoh či na pásek a mít ho vždy po ruce.

Sada obsahuje:

 • speciálně tvarovanou pinzetu pro snadné odstranění klíštěte,
 • 4 dezinfekční ubrousky bez alkoholu,
 • 10 voděodolných náplastí,
 • návod na použití.

Vybavení pro přežití

Kromě první pomoci je při nouzových situacích důležité zajistit i další věci, jako např. tepelný komfort, jednoduchý přístřešek jako ochranu před nepříznivým počasím nebo nouzovou signalizaci. Pokud u sebe nemáte spacák a materiál na stavbu přístřešku, může provizorně posloužit např. izotermická fólie, která by měla být standardní součástí lékárničky.

lékárnička a první pomoc

Kromě první pomoci budete v nouzových situacích potřebovat zajistit např. tepelný komfort, ochranu před počasím nebo nouzovou signalizaci.

Výhoda této fólie spočívá ve všestranném využití. Její nevýhodou ale je, že je poměrně krátká (např. na důkladné zabalení raněného spotřebujete minimálně dvě) a snadno se trhá. Proto si neváhejte na trek přibalit některou z odolnějších vychytávek:

Nouzový vak Ultralite Bivy Origin Outdoors®

Tento ultralehký a kompaktní nouzový bivakovací pytel vás ochrání před nepřízní počasí, spolehlivě odolá větru i dešti. Zároveň je odolný vůči UV záření a mechanickému poškození. Vnitřní hliníková vrstva odráží až 90 % tělesného tepla a zamezuje tepelným ztrátám, zatímco vnější vrstva z polyethylenu zabraňuje protržení. Jasně oranžová barva je v přírodě nepřehlédnutelná a perfektně poslouží k nouzové signalizaci. Nabízíme i variantu pro 2 osoby.

Nouzové pončo Emergency Pentagon®

Potřebujete se ochránit před větrem a deštěm a zároveň si udržet tělesné teplo i za pohybu? Nepromokavé pončo Emergency je tak skladné, že o něm ani nebudete vědět, dokud ho z batohu nevybalíte. Kombinace polyesteru a hliníku zajistí mechanickou odolnost a zároveň také částečné odrážení tepla. Vybírat můžete mezi jasně oranžovým a khaki provedením.

Mytí a dezinfekce

Do ochranných prostředků bezpochyby patří i hygiena, potažmo věci na mytí a dezinfekci. Dezinfekce jako ochrana před bakteriemi a viry se hodí vždy a všude. Antibakteriální gel na ruce Dr Browns od BCB spolehlivě zlikviduje 99,99 % virů a bakterií včetně Coronaviru. 

Mezi další rizikové faktory patří např. těžké kovy. S těmi přicházejí do styku např. střelci a pracovníci střelnic, mechanici nebo pracovníci v průmyslu. Přitom i malé množství těžkých kovů v pravidelných dávkách může mít negativní dopady na zdraví. Mýdlo Military Soap® stopy těžkých kovů účinně odstraňuje, a navíc pokožku hydratuje.

Doporučené produkty
Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá