📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Posviťte si na cestu: o svítilnách od A do Z

8. března 2024Rady a tipyHana SedlákováDoba čtení 6 minut

Světlo je naprostý základ pro úspěch každé noční akce. A protože to bez pořádného světla opravdu nejde, patří dobrá svítilna mezi klíčové prvky outdoorového vybavení. Při současném rozmachu čelovek by se leckdy mohlo zdát, že ruční svítilny začínají hrát druhé housle. Není to však pravda. Ruční svítilny spolehlivě pokryjí široké spektrum aktivit, a navíc se i na tomto poli setkáváme se stále výkonnějšími a sofistikovanějšími modely. Posviťte si na cestu s námi!

K čemu je ruční svítilna…

…když můžu mít čelovku, která mi uvolní ruce? Odpověď je poměrně jednoduchá. Velké a výkonné ruční svítilny mají zpravidla větší kapacitu pro baterie či akumulátor. Můžou mít proto podstatně větší výkon i výdrž. Také bývají oproti čelovkám výrazně odolnější a nabízí vyšší stupně ochrany.

Menší modely, např. do kapsy, se zase hodí v situacích, ve kterých si čelovku nasazovat nepotřebujete (třeba když si večer posvítíte při odemykání dveří). Vše má zkrátka svá pro a proti.

Svítilna Watchdog OD-XLT PowerTac

Velké ruční svítilny mohou mít oproti čelovkám mnohem vyšší výkon a delší dosvit a pokryjí tak jiné spektrum úkolů. Svítilna Watchdog OD-XLT PowerTac se pyšní dosvitem přes 1 km.

Kde a jak budu svítilnu používat?

Než začnete vybírat konkrétní model, je dobré si nejdříve ujasnit, k jakým účelům budete svítilnu používat a co od ní očekáváte. Je to v podstatě stejné jako při výběru jakéhokoli jiného outdoorového vybavení. 

 • Pokud např. hledáte model pro profesionální záchranné akce, noční pátrání apod., budete hledat spolehlivou a odolnou svítilnu s vysokým výkonem a velkým dosvitem. Taková svítilna bude ale poměrně těžká a část energie se může spotřebovat na chlazení systému, proto mohou mít i o něco kratší dobu svícení.
 • Na outdoorových akcích pro vás bude hrát roli nízká hmotnost, určitý stupeň odolnosti vůči vodě a nečistotám a (ne)možnost dobíjet baterii v terénu. Pozor dávejte také v chladných oblastech, kde je riziko, že se akumulátor bude rychleji vybíjet (podobně jako baterie u smartphonu). Možná, že nakonec raději zůstanete u čelovky a pro větší pohodlí ji doplníte přenosným kempingovým světlem.
 • Svítilna pro taktické účely musí mít „lumeny“, tedy režim s vysokým výkonem. Velmi silné světlo (nad 1 000 lm) totiž může fungovat jako taktický prvek nebo přímo zbraň. Výhodou jsou další režimy svícení, jako je stroboskop nebo barevné módy. Taktická svítilna dále musí být odolná a spolehlivá, snadno ovladatelná a musí za všech okolností umožňovat stabilní úchop (např. díky speciální povrchové úpravě). Velikost volte takovou, aby byla vhodná pro nošení v kapse, sumce nebo pouzdře na opasku či vestě.
 • U svítilny pro lovce (a nejen pro ně) oceníte barevné módy. Zatímco bílé světlo slouží k běžnému svícení, barevné módy se lépe hodí pro lovecké aktivity, protože mnoho zvířat barevné světlo nevnímá. Máte tak možnost si usnadnit stopování a dostat se ke zvěři blíže. Velice vhod vám přijde také odolnost proti dešti či pádu z výšky.
Svítilna Pathfinder PowerTac

Na různé druhy úkolů se hodí svítilny s různými vlastnostmi. Svítilna Pathfinder PowerTac je ideální na záchranné a pátrací akce, kdy je potřeba intenzivně osvítit velké plochy.

Zdroje světla

LED

Mezi nejčastější zdroje světla v současnosti patří LED (Light-Emitting Diode). Jejich hlavní výhodou je nízká pořizovací cena a vysoká výkonnost, při použití více LED je možné celkový výkon ještě navýšit. U taktických a outdoorových svítilen se často setkáte s pojmem CREE LED. CREE je americký výrobce LED čipů s vysokým jasem a je známý svým inovativním přístupem. Vysoký výkon mají také moderní Luxeon LED, jejich nevýhodou je ale vyšší pořizovací cena.

Xenon

Také poměrně běžně používaný zdroj. Xenonová žárovka má vysoký výkon, její nevýhodou je nižší mechanická odolnost. Někteří výrobci za účelem vyšší univerzálnosti kombinují xenonové zdroje světla s LED, což ale snižuje optickou kvalitu výsledného paprsku.

Halogen

Halogenová světla už jsou v dnešní době méně rozšířené a setkáte se s nimi spíš u rozměrnějších svítilen s nižším výkonem.

reflektor, LED žárovky

Mezi nejčastější zdroje světla v současnosti patří LED (Light-Emitting Diode). 

Svícení

Světelný tok

Nyní se dostáváme k těm neustále omílaným lumenům. Jak to s nimi tedy je? Lumen je jednotka světelného toku neboli jasu světla. V zásadě platí, že čím více lumenů, tím víc to svítí. Kolik lumenů ale je dost lumenů?

Optimální počet lumenů se opět liší v závislosti na tom, k čemu budete svítilnu používat

 • Pro osvětlení stanu nebo chatky bude ideální slabší světlo pohybující se v řádech desítek lumenů. Tento režim využijete také při dlouhodobém svícení.
 • Na běžné činnosti (např. posvítit si na cestu) a noční outdoor je optimální režim se světelným tokem v řádech stovek lumenů.
 • Pro taktické účely nebo pátrací akce naopak budete potřebovat intenzivní světlo v řádech tisíců lumenů

Režimy svícení

Většina svítilen má k dispozici více režimů svícení s různými intenzitami. S tím jde však ruku v ruce také výdrž (doba svícen, která se navíc u různých modelů může výrazně lišit. Slabá „bludička“ se světelným tokem 7 lm vám tak může vydržet svítit i několik dní v kuse, zatímco intenzivní světlo s 1 000 a více lm vydrží sotva pár hodin. Na maximální intenzitu obvykle svítí také režimy SOS a strobo, které vydrží jen o něco málo déle než konstantní režim s maximální intenzitou světla.

Barevné módy

Kromě standardního bílého světla bývá u mnoha svítilen k dispozici také červená, případně i zelená a modrá barva.

 • Červené světlo: méně oslňuje a je vidět na kratší vzdálenost. Použijete ho tedy, když nechcete příliš rušit okolí nebo být viděni. Některá zvířata, především predátoři, červené světlo nevidí, je proto vhodné i pro lovce.
 • Zelené světlo: se hodí pro pohyb v mlze, dešti nebo sněžení a lépe vykresluje vzdálené předměty. Používá se při lovu některých druhů zvěře, např. divokých prasat.
 • Modré světlo: je příjemné pro oko a je nejúčinnější pro svícení v mlze. Pomáhá při identifikaci krevních skvrn. Modré světlo je také ideální pro čtení v mapě.
reflektor, červené světlo.

Barevné módy představují výhodu v mnoha ohledech. Červené světlo méně oslňuje a je vidět na kratší vzdálenost.

Napájení

Baterie

Svítilny nejčastěji používají tužkové baterie (AA), mikrotužkové (AAA), od kterých se ale v současnosti pomalu ustupuje, nebo lithiové baterie. Ty se vyznačují lepší výdrží, dlouhou dobou použitelnosti a poměrně vysokou odolností vůči vnějším teplotám (dají se použít i při extrémně nízkých teplotách). 

Akumulátor

Alternativou a zároveň hitem moderní doby je nabíjecí akumulátor Li-ion typu 18650 vestavěný přímo do svítilny. Obvykle jsou dostupné v kapacitách od 2 300 do 3 600 mAh (pokud výrobce udává nápadně vyšší číslo, bude se pravděpodobně jednat o fake).K dispozici jsou i akumulátory s přímým nabíjením přes USB kabel. 

magnetický konektor Watchdog OD-XLT PowerTac

Některé moderní svítilny mají vestavěný akumulátor na dobíjení. Svítilna Watchdog OD-XLT PowerTac má praktický magnetický konektor.

Provedení

Materiál

Moderní svítilny jsou nejčastěji vyrobeny ze slitin hliníku, který je lehký a odolný.

Povrchová úprava

Při výběru věnujte pozornost také povrchové úpravě svítilny. Vroubkování, drážkování nebo např. pogumování usnadní úchop a zajistí, že vám svítilna nebude v ruce klouzat.

Stupně ochrany

Do náročných podmínek bude ideální ochrana proti vodě v rozmezí IPX4 (proti stříkající vodě) a IPX8 (voděodolná – proti nepřetržitému ponoření ve vodě).

Doplňky

Svítilna může obsahovat další praktické funkční prvky, jako např.:

 • korunka, která ochraňuje reflektor,
 • kovový klip na zavěšení do kapsy nebo na opasek,
 • kontrolka stavu nabití,
 • pouzdro nebo popruh, atd.

Rigad doporučuje

Ruční svítilna Pathfinder PowerTac®

Tady začínáme opravdu zostra. Na svítilnu Pathfinder značky PowerTac se stojí za to podívat podrobněji. Je totiž navržená tak, aby obstála i při náročných pátracích a záchranných akcích, kdy potřebujete intenzivně osvítit široký prostor.

U této svítilny vás může trochu zaskočit vyšší hmotnost, kratší doba svícení a vyšší pořizovací cena. Nabízí toho ale na oplátku opravdu hodně. Především je to úctyhodný světelný tok, který při nejvyšším režimu svícení dosahuje 12 000 lumenů, a maximální dosvit okolo 470 m. K dispozici jsou celkem 3 intenzity svícení (low – 670 lm, medium – 4 300 lm, high – 12 000 lm), režim SOS a stroboskop, dále pak 4 barevné módy: bílá, červená, modrá a zelená.

Svítilna Pathfinder PowerTac

Svítilna Pathfinder PowerTac je dodávána ve zodolněném kufru ve stylu Peli a součástí výbavy je pouzdro, nabíječka a náhradní těsnění.

Konstrukce svítilny vyrobená z leteckého hliníku je robustní, kompaktní a velmi odolná. Má stupeň ochrany IPX6, odolá tedy i prudkému dešti. Korunka chrání sklíčko proti poškození a může sloužit i např. k sebeobraně. Silně vroubkovaná povrchová úprava zajišťuje stabilní úchop. Tlačítka pro jednoduché a intuitivní ovládání najdete na boku, zatímco v zadní části se nachází vstup pro nabíječku a USB výstup, svítilna tedy může fungovat i jako powerbanka např. pro dobití telefonu.

Luxusní je také balení. Svítilnu dostanete ve zodolněném kufříku spolu s nylonovým pouzdrem na opasek, nabíječkou a náhradním těsněním.

Watchdog OD-XLT PowerTac®

U společnosti PowerTac se ještě na chvilku zastavíme. Tento „hlídací pes“ stojí za pozornost už díky maximálnímu dosvitu přes 1 000 m. Co všechno ještě dovede?

Svítilna Watchdog nabízí celkem 6 světelných režimů včetně SOS a stroboskopu. V základním režimu o 10 lm vydrží svítit až 14 dní, zatímco v režimu turbo o 2 300 lm (s dosvitem 1 km) zhruba 3 hodiny. V režimech SOS a strobo bude při maximálním výkonu svítit až 6 hodin. Dále jsou k dispozici 4 barevné módy: bílá, červená, modrá a zelená.

Svítilna Watchdog PowerTac

Povrchová úprava svítilny Watchdog OD-XLT PowerTac zajišťuje stabilní úchop.

Konstrukce je vyrobená z leteckého hliníku a silně vroubkovaná povrchová úprava zajišťuje stabilní úchop. Svítilna je vodotěsná dle stupně ochrany IPX7. Dobrou vychytávkou je také dobíjení s magnetickým konektorem. Součástí balení je zodolněný kufřík, nabíječka a praktický popruh s nerezovými kroužky, díky kterému můžete nosit svítilnu pohodlně přes rameno.

TA30 Max NexTorch®

Od velkých svítilen se nyní přesuneme k těm kapesním. Tento model je zajímavý v mnoha ohledech. Jeho hliníková konstrukce je lehká, skladná a kompaktní, přitom je precizně zpracovaná a vše drží naprosto pevně na svém místě. Svítilna má stupeň ochrany IPX8, tedy proti nepřetržitému ponoření do vody. Matná povrchová úprava neodráží žádné nežádoucí odlesky. Díky textuře na povrchu se svítilna dobře drží v ruce a neklouže, ať už ji uchopíte jakýmkoli způsobem. Korunka, která chrání reflektor, má po obvodu keramické korálky na rozbíjení skla či sebeobranu.

Zajímavá je také dobíjecí Li-ion baterie 21700, která se přímo nabíjí skrz integrované USB-C a obsahuje i kontrolku stavu nabití. Trochu netradičně, ale stále prakticky, se ovládá pomocí vzadu umístěného kolečka a palcového tlačítka. Svítilna má celkem 5 režimů: taktický, stroboskop a 3 intenzity svícení, přičemž základní režim má 70 lm a vydrží svítit 23 hodin, zatímco v maximálním režimu dosahuje 2 100 lm po dobu 2,5 hodin.

Sabre Pen PowerTac®

Tato mini tužková LED svítilna jsou ve skutečnosti dvě svítilny v jednom. Jak je to možné? K tomu se brzy dostaneme. Nejdříve si ji ale v krátkosti představíme…

Svítilna Sabre Pen je vyrobená z leteckého hliníku, má eloxovaný povrch s protiskluzovou úpravou a korunku, která chrání reflektor. Délka svítilny je 12 cm a průměr 1,5 cm. Praktický ocelový klip na opasek je odnímatelný. Tuto svítilnu dostanete v pouzdře vyplněném měkčenou pěnou v setu s kroužkem na klíče a náhradním těsněním.

Sabre Pen PowerTac

Kapesní svítilna Sabre Pen PowerTac je dodávána v průhledném pouzdře vyplněném měkčenou pěnou.

K dispozici jsou celkem 3 režimy svícení: low (239 lm, vydrží přibližně 1 hodinu), medium (77 lm, vydrží 2,5 hodiny) a strobo (239 lm, 1,5 hodiny). Ovládá se jednoduchým palcovým spínačem na konci. Svítilna má také paměť a rozsvítí se vždy v tom režimu, ve kterém se používala naposledy.

A teď k otázce, proč je tato svítilna 2v1. Standardně využívá 2 AAA baterie (které nejsou součástí balení, ale dají se snadno sehnat). V případě, že máte jen jednu baterii, stačí svítilnu zhruba v polovině rozmontovat, reflektor přišroubovat k zadní části a v okamžiku získáte menší svítilnu na jednu AAA baterku, jen s o něco nižším výkonem a kratší dobou svícení.

Čtenáře dále zajímá