📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Vyplatí se svítilny s elektrickým paralyzérem?

17. srpna 2018Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 9 minutPřečteno: 2168x

Spojení elektrických paralyzérů na straně jedné a svítilny na té druhé v jednom těle dělá z tohoto zařízení zcela unikátní kombinaci, která je praktická jednak jako běžná svítilna kdykoliv pro přisvícení, ale skutečným esem je pak tehdy, když je tma a vy potřebujete překvapivě oslnit osobu, co vás přepadla. Tehdy totiž můžete nejenom protivníka nejprve nečekaně oslnit, ale pak na něj zároveň i použít elektrody vašeho elektrického paralyzéru se svítilnou.

Svítilna Defender

Moderní elektrické paralyzéry se svítilnou nabízejí obvykle více funkcí (elektrický paralyzér, svítilna, Powerbanka, …). Ta nejdůležitější ale bývá právě jejich možnost zasáhnout útočníka. Počítejte ale s tím, že jen ten první úder má nejvíce energie, pak mu výkon (a tedy i efekt) rapidně klesá.

Jaké další funkce mohou moderní elektrické paralyzéry se svítilnou nabízet?

V první řadě je to samozřejmě funkce sebeobranná, primární, v jejímž rámci použijete zvolený elektrický paralyzér se svítilnou k zastrašení a zaplašení protivníka, což je praktické hlavně pro lidi, co na podobné věci již nemají silový fond nebo výšku či ideální věk apod.

Další funkcí je, nakonec, jak se dá od elektrického paralyzéru se svítilnou očekávat, použití jeho svítilny k přisvícení na tu či onu nutnou věc a nemusí to být právě jen protivník (zvonky u paneláku, spadlé klíče do trávy, ...).

Faktem je i to, že některé elektrické paralyzéry se svítilnou mají i power banku, která velmi pomůže v situaci, když jsme někde mimo civilizaci (i když ono upřímně dnes stačí být jen chvíli mimo zásuvku) a dosluhuje vám nějaké zařízení (obzvláště nepotěší v případě telefonu, jímž se snažíte sehnat pomoc). Za oné konstelace, že máte elektrický paralyzér nejen se svítilnou, ale i s Power bankou, tak ji klidně můžete připojit skrze USB kabel a nabíjet, co potřebujete: Apple iPady i iPhony, běžné USB mobily a GPS, přenosné herní konzole typu Nintendo 3DS, … To ale celkem logicky předpokládá, že máte k dispozici elektrický paralyzér se svítilnou a s power bankou stále připojený do nabíječky (ať již skrze 12 V v autě anebo přes běžných domácích 230 V), aby byl připravený v nouzi.

Černé a růžové paralyzéry se svítilnou

Co se týče ochrany své i vlastní rodiny, tak pro to nůž vhodný není vůbec – nedají se s ním provádět pokročilejší techniky (s nožem ruku opravdu nevyblokujete ani neodvedete bokem, jako s teleskopickým obuškem) a má příliš krátký dosah. Nemluvě o tom, že i útočník doslova plný řezných i bodných ran může celé minuty stále působit škodu – pokud někomu nezraníte patřičné svaly tedy. Navíc, ze ‚zahraničního nože specializovaného na boj‘ se také snadno stane v očích soudu (a šikovného právníka) útočník obětí a z vás udělají agresora.

Jaké výhody a nevýhody má použití elektrických paralyzérů?

Jako každá věc, i elektrické paralyzéry se svítilnou mají své klady a zápory. A bude jen a jen na vás, zda se rozhodnete právě pro ně, popřípadě pro jinou věc, respektive, zda vsadíte právě na ně.

I. Výhody elektrických paralyzérů se svítilnou:

  • Mají více funkcí – to vše díky integraci svítilny, elektrického paralyzéru, popřípadě třetí funkce typu Power banka. Cena i váha podobného zařízení pak samozřejmě ještě dále roste (+/- 250 gramů i s baterií).Dají se použít i bez jakéhokoliv silového fondu - elektrický paralyzér se svítilnou je skvělý tehdy, když máte třeba zlomenou ruku a přesto nechcete zcela rezignovat na svoji ochranu.
  • Jde o o typ ochrany, co se nemusí hlásit, na rozdíl od použití střelné / palné zbraně – elektrický paralyzér se svítilnou je typ ochrany, která je plně povolená pro použití i civilní sférou, takže nevyžaduje žádné zbytečné „papírování“ okolo, jako třeba střelné zbraně. Teoreticky byste právě z tohoto důvodu u nás totiž měli hlásit i použití třeba tzv. „plynovky“, jelikož je to z hlediska práva právě palná zbraň. Stejně jako pepřový sprej, ani elektrický paralyzér se svítilnou nezanechává trvalé následky po stránce psychické ani fyzické.
  • Elektrické paralyzéry se svítilnou mají snadnou obsluhu – na rozdíl od třeba střelných zbraní mají veškeré elektrické paralyzéry (a elektrické paralyzéry se svítilnou nevyjímaje) maximálně snadnou obsluhu. Jen zapnete vypínač a zmáčknete tlačítko, to je vše. Věc, co zvládne i hodně starý člověk či vozíčkář. Dětem do rukou však elektrické paralyzéry se svítilnou nepatří, prodávají se totiž v ČR až od osmnácti let.
Elektrický paralyzér Uzi

Moderní elektrické paralyzéry se svítilnou se vyrábí v celé řadě barev. Podobné odstíny ale nejsou jen pro ženy, jak by se možná zdálo – útočník si jej totiž může splést s hračkou a podcenit jej (což hraje pro vás). Nemluvě o tom drobném detailu, že černý elektrický paralyzér se svítilnou se vám bude v noci spadlý do trávy hůře hledat, jako podobná zářící věcička (totéž mimochodem platí pro veškeré další lidské instrumenty).

II. Nevýhody elektrických paralyzérů se svítilnou:

  • Vysoká pořizovací cena – oproti jiným typům ochrany je elektrický paralyzér se svítilnou jedno z nejdražších řešení, jenž jde daleko nad cenu (cca dvojnásobek až trojnásobek) nejdražších teleskopických obušků. A totéž samozřejmě platí i pro nejdražší pepřové spreje.
  • Nutnost sledovat stav nabití – ani ten nejlepší elektrický paralyzér se svítilnou vám nebude k ničemu tehdy, když bude bez elektrické energie.
  • Elektrické zařízení s nutností sledovat stav nabití – jde o zařízení velikosti složeného teleskopického obušku a větší svítilny, které přímo láká k tomu, aby s ním člověk někoho vzal po hlavě. To ale nedělejte, je to totiž obdobně citlivá elektronika, stejně jako to neděláte s vaší GPS a mobilem, popřípadě obyčejnou svítilnou. Jestliže chcete používat elektrický paralyzér  se svítilnou jako úderovou zbraň, určitě pro to spíše použijete specializovaný a dedikovaný nástroj: teleskopický obušek. Právě ten váš elektrický paralyzér se svítilnou to sice jakousi náhodou přežít může, ale obvykle vám to nikdo negarantuje, takže celé si to raději ověřte i u výrobce a v návodu, o jak moc odolnou verzi se jedná.
  • Jde o elektrické zařízení, takže nesnáší vodu – některé modely mohou být částečně odolné na vodu, ale obecně platí, že nejlépe mu sedí nepromokavé pouzdro a suché situace, právě pro výše vyjmenované důvody. Jinak budete odsouzení používat váš nový elektrický paralyzér se svítilnou jen uvnitř budov a místností (ne snad, že by to řadě firem z oblasti Security nestačilo…).
  • Elektrický paralyzér se svítilnou je výhradně kontaktní zařízení – nezapomínejte, že vzdálenost elektrod (a tedy i vaše) od těla útočníka musí být výhradně kontaktní (funguje i přes šaty nicméně), abyste mu mohli uštědřit elektrický výboj. Nezapomínejte také, že elektrický paralyzér se svítilnou není v žádném případě taser s vystřelovacími elektrodami, ale věc, která musí být až přímo u protivníka (tj. na vzdálenost ruky vaší i útočníka), abyste na něj mohli položit elektrody. To je samozřejmě riskantní a vyžaduje zkušenosti a dokonalé načasování (zkuste na toto téma secvičit v práci / doma pár přepadových scén se známými nebo rodinou). Když máte ovšem teleskopický obušek (cca 30-60 cm), popřípadě pepřový sprej (cca 1-6 m), ty přísně kontaktní nejsou. Je ale faktem, že na příliš zvědavé psy stačí i prezentace síly (sršení modrých jisker zvíře spolehlivě zaplaší). U lidí je to ale jako forma hrození k ničemu, protože člověk ví, na co se má připravit (natož chmaták protřený desíti kriminály) a ví, že jen dostane ránu, ale nebude ležet paralyzovaný na zemi v křeči (k této situaci po použití civilních elektrických paralyzérů se svítilnou nedochází mimochodem nikdy, spíše jde o ránu srovnatelnou se středně silným boxerským úderem rukou na dané místo – přičemž zde platí jednoduchá úměra: čím vyšší napětí ve Voltech, tím větší ránu a bolest pak i útočník pociťuje). Jde o přísně kontaktní zařízení, takže dá se určitě s naprostou seriózností konstatovat, že nejefektivnější je proto na stejných místech jako nůž (tepny na krku, krk, oblast hlavy, tepny na těle, …).
Ruka držící elektrický paralyzér

Elektrické paralyzéry se svítilnou jsou jako všechny jiné prostředky osobní ochrany zdraví i života: se svými specifickými výhodami a nevýhodami, jenž je třeba respektovat k dosažení maximálního efektu. Podcenit totiž sebemenší detail (aspoň nějaký trénink v první řadě) vás totiž klidně může stát zdraví, nedejbože život…

Doporučené produkty

Na jaké věci pamatovat, aby byl váš elektrický paralyzér se svítilnou co nejefektivnější při vaší obraně?

Stejně jako pepřový sprej, také elektrický paralyzér se svítilnou je vhodné používat překvapivě. Když totiž útočník zdálky vidí, že třímáte něco, co vypadá jako baterka, připraví se na možnost oslnění (zavře jen jedno oko apod.), takže překvapivé oslnění pak nemusí 100% vyjít. Čím více překvapený útočník ale bude, tím lépe pro šokující a efektivní ochranu. Totéž platí pro další překvapivé věci – pepřový sprej třeba, na druhou stranu, hrozba rozevřením teleskopického obušku a odhodlaný pohled do útočníkových očí může být často hranice mezi tím, jestli se dnes vůbec bude nebo nebude bojovat.

I když je váš elektrický paralyzér se svítilnou již integrovaným zařízením, určitě to neznamená, že jej nemůžete doplnit dalším prostředkem osobní ochrany, jako je třeba teleskopický obušek (zajistí vám větší odstup od akce) anebo pepřový sprej (levný a přesto dokonalý na dálku).

Elektrický paralyzér se svítilnou je užitečný jako kombinace výhradně v noci, popřípadě uvnitř tmavých budov i ve dne.

Není náhoda, že každá úspěšná armáda / speciální úderná jednotka používá zbraně kontaktní (nože, …), střelné krátké (pistole, …), střelné střední (útočné pušky) a střelné na dálku (dedikovaní střelci a snipeři). Každá dobrá armáda (a potažmo i její řadoví vojáci) mají proto stran své obrany i útoku pokryty všechny vzdálenosti. A totéž doporučujeme i vám: mějte věci na dálku (na to je opravdu špičkový a relativně levný pepřový sprej typu tryska / jet), na kontaktní boj (elektrický paralyzér se svítilnou, …) a něco pádného záložního pro případ nouze (teleskopický obušek, nunchaku, …) nebo když dojde k selhání techniky, pepřového spreje, … Vlastnit jen elektrický paralyzér se svítilnou je super. Ale jen když jej podpoříte ještě možností boje na dálku (pepřový sprej) a na blízko (teleskopický obušek) s možností používat i složitější techniky, páky apod., pak to teprve bude dokonalá volba a 100% využitý potenciál! Elektrický paralyzér se svítilnou je sice vynikající volba, ale určitě by stran vaší obrany neměla být jediná.

Buďte určitě připraveni psychicky i fyzicky na to, že v rámci jakékoliv potyčky s útočníkem vám některý z vašich prostředků vlastní sebeobrany může být sebrán a použit proti vám. Ano, včetně třeba legálně vlastněné pistole anebo elektrického paralyzéru se svítilnou.

Štítky Svítilny

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny