📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Taktické bundy se můžou hodit každému

20. září 2016Rady a tipyRojek LukášDoba čtení 4 minutyPřečteno: 3820x

Při celoročních nečasech si naši pozornost vyžaduje správná volba oblečení, která zaručuje pohodlný a především bezstarostné fungování během celého dne. Bohužel není každý den slunečný. Kdybychom mohli chodit jen v tričku, popřípadě taktickém tričku, vše by se vyřešilo. Naše klima tuto přednost bohužel nemá. Proto se musíme uchylovat k teplejšímu a často i nepromokavému oblečení, které, jak dobře víme, má své specifikace, jejichž dodržováním se nasměrujeme na správný kus oblečení. Jinak to není ani v případě taktických bund, které jsou pro použití v našem klimatickém pásu jako stvořené.

Cože? Taktická bunda?

Pojem taktická bunda některé čtenáře možná trochu překvapil. Proto bychom si ji měli nejdříve ve zkratce představit. Taktická bunda je prakticky bunda, jako kterákoli jiná. Pouze svým předurčením pomáhá plnit každodenní taktickou činnost. Hodí se například pro pohyby po základně, ochranu VIP, ale i procházky po městě nebo přímo taktický zásah. Pomáhá jí v tom jak její konstrukce, tak i vychytávky, se kterými konstruktéři nešetřili. Prakticky se může jednat o obyčejnou bundu, zateplenou, nepromokavou nebo jejich kombinaci. Co ji dělá taktickou?

Doporučené produkty

Rozdíl je podstatný

Rozdíl mezi klasickou bundou a tou taktickou je vidět na první pohled. Nespočet kapes navíc, speciální střih a mnoho věcí, které ani pořádně nevíme, na co jsou. Stačí se trochu zamyslet, co je spojeno s taktickou činností? Během ní budeme používat vybavení typu svítilna, nůž, ale také pistoli s náhradními zásobníky. Toto vybavení bývá nejčastěji umístěno na opasku, kam bychom se v případě normální bundy dostávali jen těžko.

Proto musí být taktická bunda vybavena oboustranným zipem, který se dá rozepínat v zapnutém stavu i směrem odspodu. Tato výhoda nám poskytuje rychlý přístup k vybavení na opasku bez zbytečného rozepínání celé bundy. Podobně tomu je u bočních zipů. Ty jsou umístěny na třetí a deváté hodině. Rozepínají se zhruba 25 centimetrů od spodního kraje směrem nahoru. Jsou zde umístěny pro rychlý přístup ke zbrani. Tyto zipy poskytují velkou rychlostní výhodu při tasení.

Bunda by neměla být ani příliš dlouhá, abychom se snadno k vybavení dostávali. Dále u sebe máme nášivky, notesy, tužky a další užitečné drobnosti. Kam s nimi? K uložení věcí, které potřebujeme rychle vyndat, jsou taktické bundy vybaveny ramenními kapsami. Do nich se snadno dostáváme i v rukavicích. Na nich jsou přišity velcro panely pro umístění ID nebo nášivek. Jejich přítomnost je také velmi důležitá. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na stahování konců rukávů, spodního lemu bundy a nastavitelné kapuci. Ta by měla být dost velká, abychom se pod ní vešli i s helmou. A co materiál, ptáme se?

Proč ne

Materiál je na bundě pochopitelně také velmi důležitý. Nejčastěji se u taktických bund setkáváme se softshellem. Ten je pro podobné využití nejrozumnější. Není drahý, je spolehlivý, poskytuje přiměřenou nepromokavost a stupeň prodyšnosti. Abychom umocnili jeho už tak dobré vlastnosti, měla by mít bunda rozepínatelné průduchy v podpaží, kterými si můžeme sami regulovat teplo. Vnitřní část bundy se často pokrývá mikrofleecem, nebo jinými materiály, které mají tendenci hřát. Nemusíme se bát, že by nám bylo moc velké teplo. Vše je to o skládání vrstev, které je základem funkčního oblékání.

To prostě musíme mít

Nezapomeňme si pohlídat minimálně dvakrát prošívané švy, které toho vydrží podstatně více. Spoje by měly být lepené, abychom odbourali jejich protékání. Další výhodou je kapuce, která se dá schovat do vysokého límce určeného k ochraně před větrem a nepříznivými vlivy. V naší nabídce nalezneme několik bund, které tomuto určení vyhovují. Skvěle se hodí pro EDC, taktické použití, ale i příležitostné výlety. Bunda je velmi všestranná, bohužel už z jejího vzhledu trochu sálá, že se jedná o taktickou bundu, což prozrazuje, co jsme zač a co můžeme mít u sebe.

Doporučené produkty
Autor článku
Lukáš Rojek
Lukáš je dlouholetým nadšencem do outdooru a military. Jeho zálibu v chladné a palné zbraně doplňuje sportem a získáváním nových zkušeností. V našem Magazínu se soustředil jak na lehčí témata, tak i na ta komplikovanější. Momentálně ho můžete vidět na našem YouTube kanálu, kde Vám představuje naše produkty.

Čtenáře dále zajímá