📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Výběr nepromokavých bund je složitější, než se na první pohled může zdát. Bundy do deště by samozřejmě neměly protékat, ale současně by měly zůstat prodyšné, aby se nám pohodlně nosily a abychom se v nich po pár kilometrech chůze nezpotili.

Mít na sobě vlhké nebo dokonce mokré oblečení, to je už samo o sobě dost nepříjemné při procházce po městě – a co teprve na treku v lesích a horách! Při nevhodném vrstvení, pocení a špatném odvodu vlhkosti od těla může oblečení navlhnout i zevnitř. Na druhou stranu můžeme také zmoknout. Počasí neporučíme – ale jeho následky můžeme zmírnit. Třeba volbou funkční nepromokavé bundy, která nás dokáže velmi obstojně udržet v suchu i v nepříznivých podmínkách.

Druhy nepromokavých bund

Bundy do deště můžeme rozdělit na několik různých druhů, přičemž ty se navzájem liší především použitými materiály. Výrobci nepromokavých bund přirozeně využívají všechny dostupné materiály a naštěstí pro nás zákazníky implementují do svých řešení ty nejnovější poznatky a postupy.

Přesto jsou některé druhy materiálů pro nepromokavé bundy vhodnější než jiné. Při výběru bundy do deště se můžeme setkat s polyesterem, nylonem a jeho modifikacemi a případně i s kombinací těchto materiálů s bavlnou. Dále tu máme softshell a Gore-Tex. Níže si povíme něco o rozdílech mezi těmito materiály.

Záleží samozřejmě na tom, jestli je cílem vašeho pátrání po ideální bundě lehká bunda do deště, podzimní a nepromokavá bunda nebo nepromokavá bunda do hor s ochranou proti větru. Podle toho si budete vybírat i příslušný materiál.

Nejlevnější bundy? Raději ne

U jednotlivých kategorií bund jsou přirozeně výrazné rozdíly v ceně… a s tím jde ruku v ruce i kvalita. Nejlevnějším bundám do deště se tak raději vyhněte. Bundy z polyesteru nebo nylonu sice mohou vypadat hezky a kvalitně, nedokáží však poskytnout to, co pokročilé materiály. S největší pravděpodobností se bude jednat o módní bundy, které sice jen tak nepromoknou, ale nenabízejí ty vlastnosti, které jakožto návštěvníci armyshopu a turisté požadujeme. Vlastnosti jako prodyšnost a nepromokavost u nich zkrátka nejsou nejsou dostupné v takové míře, jako bychom si představovali.

Skvělý poměr ceny a výkonu pro lehkou bundu do deště

Lehká bunda do deště by mohla být vyrobena ze softshellu, což je materiál, který je ve střední relaci a nabízí tak skvělý poměr ceny a výkonu. Ze softshellu se šijí bundy, kalhoty a dokonce i boty. Jeho kvality spočívají v úměrné nepromokavosti, při které dokáže nabídnout i slušnou prodyšnost. A právě tohle hledáme. Stupeň nepromokavosti softshellu označuje vodní sloupec, přičemž my bychom měli pátrat v hodnotách od 5000 nahoru. Samozřejmě čím vyšší vodní sloupec, tím účinněji bude bunda bojovat s vnější vlhkostí.

Ať už se zdá tento materiál jakkoli nekompromisní, nikdy nebude na 100 % nepromokavý. Jeho slabinou jsou švy. Ty se sice dají lepit, bohužel ani tak neodolá bunda opravdu silnému náporu deště, který nás může snadno potkat.

Nekorunovaný král bund do deště pro podzimní nepromokavé bundy

Bundy do deště však můžete vybírat z ještě kvalitnějších, membránových materiálů. Nejznámějším a také nejrozšířenějším z nich je ten s obchodním označením Gore-Tex. Ten má vysoký vodní sloupec, který lze překonat snad jen v laboratorních podmínkách. Určitou nevýhodou by mohlo být, že je tento materiál relativně slabý a rád se trhá. Toto negativum výrobci kompenzují vrstvením (třeba i třemi vrstvami membrány) i silnějšími tkaninami.

Ideální podzimní nepromokavá bunda je vyrobena právě z Gore-Texu. Taková bunda má skvělou pevnost a s lepenými spoji i perfektní voděodolnost.

Kterou bundu vybrat?

Který z těchto materiálů tedy pro nepromokavou bundu do deště vybrat? Všeobecně platí posloupnost – polyester/nylon, softshell, Gore-Tex. Přesně úměrně tomuto pořadí roste kvalita zpracování a funkčnost, ale také cena. Bundy z polyesteru a nylonu sice do jisté míry splní svůj účel, ale sofshellu a už vůbec ne Gore-Texu se rovnat nemohou. Mohou být skvělými větrovkami, ale funkci nepromokavé bundy by zkrátka plnit neměly.

Dalšími faktory, když už jsme si vybrali materiál, je i střih. Pod bundu budeme nosit i mikinu, s čímž musíme počítat. Délka by měla sahat vzadu pod zadek a vepředu k bokům. Nikdy se nesmí stát, že při vzpažení se bunda posune tak vysoko, že nám bude táhnout na záda.

Dále je velmi vhodný dvojitý zip, díky kterému se dostaneme k věcem na pásku bez rozepínání celé bundy. Mysleme i na podpažní větrání pro redukci tepla. Pamatujme, pro lehčí deště stačí softshell, ale pro opravdu profesionální použití bychom měli mít bundu z Gore-Texu.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Hmotnost
kg kg
Nepromokavost / voděodolnost
mm mm
Prodyšnost
g / m2 / 24 hod g / m2 / 24 hod
Materiál