📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Co jíst na treku?

19. července 2022Rady a tipyOndřej KrotilDoba čtení 7 minutPřečteno: 669x

Během treku spálíme mnoho kalorií a bez správné stravy se neobejdeme. Vždyť energii bereme právě z jídla a to je motor, který nás na výletech pohání. Víte, co na treku jíst? Čtěte náš článek.

Vybaveni na trek

Vybavení Jetboil

Plánování dělá mistry

Dříve, než půjdete na trek, rozmyslete se, jak ten trek bude dlouhý. Je v tom zásadní rozdíl. Pokud půjdete na trek jen na několik dní, je vhodné si vzít jídlo, které bude sloužit jako doplněk energie.

Na treku, který je na více dní, je už potřeba jídlo, které udrží jedna energii, ale zároveň udrží vaší hmotnost. Při delším treku jak jeden týden počítejte, že je potřeba alespoň 4 000- 5 000 kcal/den.

Výrazná ztráta hmotnosti sebou nese řadu rizik. Budete se cítit unavení a vaše tělo bude trpět. Každý krok vám bude dělat potíže a je celkem logické, že o brzkou únavu nestojíme. Tím méně na treku. Taková rekonvalescence po náročném treku se může protáhnout i na několik týdnů. A za vinu tomu můžete přikládat nesprávné stravování, o kterém je následující článek.

Doporučené produkty

Správná strava je vyvážená

S vyváženou stravou nejdál dojdete. To platí v běžném životě, ale obzvlášť na túře, kdy délka pochodu mnohdy hraje významnou roli. A jak by měla vypadat vyvážená strava?

Pokud se chcete během treku vyváženě stravovat, pak složení jídla by mělo vypadat asi takto:

  • 60 % sacharidů
  • 25 % tuků
  • 15 % bílkovin

Ačkoli v turistických podmínkách je dodržování takové stravy náročné, pro orientaci si uveďme, že malý objem a hmotnost jídla se rovná vysokým nutričním hodnotám.

Tuky

Tuk funguje v organismu jako rezervní zdroj energie. Proto tělesné tuky spalujeme až úplně naposled. Tuky jsou nenahraditelné při termoregulaci a naši dávní předci by bez tuků zhynuli hladem a také zimou. Tuky se dělí na nasycené a nenasycené a jsou obsaženy v olejích, másle, ořeších, vejce, hovězí, avokádo, losos, slunečnicová semínka atd.

Bílkoviny

Bílkoviny jsou základní stavební jednotkou všech buněk v organismu. Jestliže v těle je nedostatek sacharidů a tuků, začíná bílkovina sloužit jako zdroj energie. Tímto způsobem ale dochází k úbytku svalové hmoty, takže dostatek bílkovin je pro tělo základ. Bílkoviny najdeme především v mase, mléčných výrobcích, vejcích, luštěniny, tuňák atd.

Cukry

Cukrům říkáme také sacharidy. Bez sacharidů se neobejdeme a jsou pro náš organismus naprosto nepostradatelné. Sacharidy najdeme v mnoha jídlech. Maso, pečivo, ovesné vločky, brambory, cukrovinky a různé sladké pochutiny, jako je čokoláda, kondenzované mléko atd.

Vitamíny

Během cest je dobré nezapomínat na vitamíny. Bez nich by se vám šlo špatně. Vitamíny potřebujete nejen pro udržení imunity, ale také pro správnou funkci vašich svalů. Pokud nechcete trpět na křeče, pak nezapomínejte především na vitamíny: hořčík, zinek, vápník, draslík.

Vláknina

Pokud je z vyváženého jídelníčku něco velmi opomíjené, pak je to právě vláknina, která má blahodárný vliv na správnou funkci střev - především tlustého střeva, které podporuje i naší imunitu.

Jednodenní trek

Pokud vaše treková vycházka není dlouhá více, jak 24 hodin, pak si s jídlem nemusíte dělat velké starosti. I když zanedbáte oběd, třeba z důvodu nedostatku času, vše můžete dohnat vydatnou večeří, která doplní do vašeho těla chybějící výživu.

Vícedenní trek

U vícedenních treků nastává určitá svízel. Mějte na paměti, že nic, jako perfektní a správné jídlo neexistuje. Navíc každému chutná něco jiného.

Nezapomínejte, že u vícedenních treků si veškerou zátěž nesete sami. To znamená i jídlo. Zvažte tedy, jaké jídlo si sebou vezmete. Například instantní nudle nemají příliš vysokou nutriční hodnotu. To už spíš doporučujeme bramborovou kaši, sušené ovoce, ovesnou kaši a podobná jídla.

Rozhodně žádnou chybu neuděláte, pokud si sebou vezmete sušené jídlo. Má několik výhod. Je lehké, skladné a přináší dostatečný zdroj energie.

Pakliže jste milovníci sušeného masa, máte téměř vyhráno. Sušené maso má i tu výhodu, že ho můžete “ujídat” i během treku, takže nebudete trpět hladem a vaše tělo zásobujete potřebnou výživou.

Co k snídani

Snidaně ve stanu

Snídaně je velice podceňovaná, ačkoli jde vlastně o nejdůležitější stravovací fázi. Když se dobře nasnídáte, půjde se vám mnohem lépe.

Na treku je nejvhodnější ovesná kaše. Můžete se spolehnout i na klasiku v podobě chleba se sýrem, salámem, paštikou, roztírací čokoládou nebo ryby v konzervě.

Oběd

Oběd je hlavní jídlo dne. Jenže vždycky na něho nezbývá čas. Navíc těžké jídlo při obědě může snížit naší produktivitu. Z toho důvodu je mnohdy dobré oběd vynechat, avšak ne tak, aby došlo k hladu. Doporučujeme místo oběda průběžně jíst například sušené ovoce, tatranky, sušené maso, müsli tyčinky, oříšky, jádra a podobně.

Večeře

Večeří doplníme veškerou energii, která byla během celého dne vydána a proto není důvod se v jídle držet při zemi. Najezte se dobře a kvalitně. Zvlášť, pokud byl vynechán oběd. K večeři můžete využít sušená jídla, případně si večeři můžete udělat sami.

K tomu se dají použít například uzeniny, masové konzervy, luštěniny a nezapomínejme na těstoviny, rýži ovoce, zeleninu. Na treku se vám bude hodit sušená bramborová kaše, která je i výborným zdrojem energie.

Jídlo během dlouhého treku je velmi důležité. Svůj jídelníček si můžete upravit podle svého. Dbejte však na to, aby byl co nejvíce vyvážený a pestrý. Pokud budete mít tu možnost, tak nezůstávejte při jednom jídle, ale naopak. Pochutiny spíše střídejte.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny