📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak si vybrat hydratační vak či systém?

22. listopadu 2018Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 11 minutPřečteno: 602x

Hydratační vaky a hydratační systémy jsou vodní nádržky určené k přenášení vody. Tím ale jejich funkčnost nekončí, snaží se totiž i nabídnout pití v mnohem pohodlnější formě, nežli běžné láhve. Některé z nich navíc poskytují i další speciální funkce užitečné pro cestovatele či armádu. Pravdou je ale prakticky vždy i to, že u drtivé většiny hydratačních vaků se ani nemusíte zastavovat či dokonce sundávat batoh – prostě si jen „potáhnete“ z trubičky připojené k vnitřnímu rezervoáru a je to, zatímco pořád pokračujete v cestě…

Kamarádi na výletě v horách

Praktičnost hydratačních vaků oceníte naprosto kdykoliv a kdekoliv zrovna třeba právě na světě jste. A je samozřejmě jedno, v jakém jste právě věku. Potřeba vody je pochopitelně u lidí univerzální a přesto na ni někteří (ke své velké škodě) zapomínají a musí se do pravidelného pitného režimu nutit...

Když zrovna aktuálně zvažujete, jaký z hydratačních systémů pořídit, tak první věcí, o které se musíte ujistit je to, zda máte hydratační systém určený pro aktivitu, jakou pokládáte za klíčovou, což se dále přímo podepíše na jeho umístění, kapacitě a případně dalších jeho funkčních specialitkách.

 • Pro začátek si najděte hydratační vak, jenž je (aspoň zhruba) navržen pro aktivity, jaké provádíte.
 • Ujistěte se, že vámi zvolený model má dostatek vodní i objemové kapacity pro vaše akce a vybavení.
 • Ověřte si, zda vám vybraný model bude sedět na těle.
 • Zvažte pořízení dalšího speciálního vybavení jako je třeba náhradní náústek, konstrukce pro rychlé odpojení, …

Mějte na paměti i to, že některé nové batohy a „denní batohy“ (pro jednodenní výlety a akce) jsou sice možná standardně bez hydratačního vaku, nabízí ale vnitřní kapsy, kam ho můžete umístit. Tímto samozřejmě zabijete dvě mouchy jednou ranou.

Typy hydratačních vaků podle sportu

Ve své nejhlubší podstatě tu máme dva typy hydratačních vaků: hydratační batohy a hydratační vaky umístěné na těle. V rámci těchto dvou skupinek se nalézá nespočet modelů tu více a tu méně vhodných právě na onu určitou venkovní aktivitu (turistika, běhání, biking, lyžování, snowboarding, ...). Běžnou funkcí absolutně u všech je ale samozřejmě to, že je díky nim mobilní pití výrazně snazší. Je možné ovšem narazit i na modely (a speciálně to platí u těch určených pro běhání), kde je namísto vodního vaku pro vodu určena plastová láhev.

Hydratační vaky pro turisty

Tyto hydratační vaky jsou dost často stejné, jako standardní batohy, takže vám poskytnou jak prostor pro jídlo, tak i na základní věci (mapy, kompas, extra oblečení, ochrana před komáry, lékárnička, ...). Ve velikosti variují od skutečně malých modelů pro malé procházky, až po kousky natolik velké, že se s nimi nebudete muset bát zůstat venku ani přes noc.

Hydratační vaky pro cyklisty

U těchto se zase předpokládá, že se jejich majitel bude věnovat v první řadě silniční cyklistice, popřípadě (vysoko)horské cyklistice. Jsou navrženy na cestování, takže jsou typicky s nízkým profilem, kompaktní a na zádech sedí jako ulité, přičemž nevytváří skoro žádnou překážku pro vítr. Hydratační vaky pro vysokohorskou cyklistiku bývají o chlup větší, protože jsou vybaveny ještě navíc i prostory pro další vybavení + oblečení na kolo. Většina podobných vaků má navíc i nízko-profilové vaky umístěné v části beder tak, aby vám nepřekážely.

Hydratační vaky určené pro běžce

U těchto kousků je pro změnu v první řadě použití při běhu jeho majitele. Část z nich jsou jakoby jakési běžecké vesty, zatímco jiné běžecké batohy, nicméně není to nic, s čím byste si měli dělat hlavu, na druhou stranu, je dost možné, že díky určité specifické konstrukci svého těla oceníte model, jenž sedí zrovna na tom vašem těle určitým specifickým způsobem

 • Běžecké vesty – jak naznačuje jejich jméno, jsou ve tvaru běžné vesty a jsou navrženy tak, aby se nesly přes ramena, bývají ale spíše s nízkým profilem, mívají vepředu více kapes a nemají opasek v bederní části, jako běžecké batohy. Nemálo z nich nabízí i dedikovaná místa pro uložení lahví s vodou vepředu nad popruhy. Většina vest též pojme hydratační rezervoár (dost často prodávaný samostatně) pro běžce, co rádi pijí hadičkou.
 • Běžecké batohy – jsou dosti podobné běžným batohům, jaké si typicky berete na celodenní výlety, ale poskytují ještě navíc některé věci pohodlné pro běžce (nízký profil, jednoduchý opasek – některé ho nemají vůbec a několik kapes, jenž jsou snadno dostupné i tehdy, když zrovna běžíte). Dost často poskytují více úložného prostoru jako běžecké vesty (ovšem to nejspíše právě na zádech), což z nich dělá velmi dobrou volbu pro skutečně dlouhé běhy vyžadující další vybavení (suché šaty, další jídlo, …). Téměř všechny běžecké batohy dnes poskytují hydratační rezervoár (občas ale jen jako další sólo věc) pro snadné pití za běhu. Dost z nich má i vepředu na čelních kapsách místo pro lahve, pakliže je někdo náhodou preferuje před hydratačními vaky.

Hydratační vaky určené pro lyžaře

Jde o modely navržené pro lidi, jenž se zdaleka nejčastěji věnují lyžování, snowboardingu a podobným zimním radovánkám. Zimní hydratační vaky jsou navíc extra odizolovány, aby vám váš oblíbený drink nezamrzl (tj. obsahují typicky i extra-další izolační materiál na hydratačním vaku i na hadičce na pití).

Osamocená chalupa u jezera

I když tomu spousta lidí běžně věří, v mrazu naše potřeba vody až tak extra překvapivě, ba super-radikálně neklesá. Nakonec, i v zimě se můžete zpotit a i v zimě dýcháte (a tedy i vydechujete vzdušnou vlhkost, kterou je nutno a to nejlépe obratem, doplnit...).

Hydratační vaky umístěné na těle

Jak i zde zcela jednoznačně a nesmlouvavě naznačuje jejich jméno, jde o vaky nesené a umístěné na těle – a to v oblasti hrudníku a beder. Poměrně dost z nich poskytuje namísto dedikovaného rezervoáru na vodu nějakou svoji variaci na plastovou láhev. A je dobré si být i vědom toho, že standardně nabízí o trochu menší úložný prostor proti běžným batohům.

Hydratační vaky umístěné na těle jsou výbornou volbou pro rychlá venkovní dobrodružství (cestování mezi málo známými horskými chatami), ale určitě a jistě i na vážnější venkovní pracovní akce, při nichž oceníte, že vás nic příliš netíží na zádech a neomezuje v pohybu (horská služba, sportovní novináři, ...).

Jakou kapacitu by měl mít hydratační vak?

Mělo by jít logicky o hodnotu, která sedí právě do vašeho typu aktivního života, popřípadě akcí, na nichž se zdaleka nejčastěji vyskytujete. Voda není lehká, takže vybírejte pečlivě a nevolte automaticky největší.

Člověk bohužel není velbloud a bez vody v létě ani v zimě moc dlouho nevydrží, natož pracovat na přímém Slunci. Pokles výkonnosti a riziko přehřátí ale hrozí automaticky kdykoliv tehdy, když sebemenším způsobem začínáte flákat svůj hydratační režim.

Samozřejmě se dá očekávat, že se tato věc bude dosti lišit podle času i dalších unikátních proměnných určité konkrétní cesty: zda se dá po cestě nabrat voda ze studánky, jak moc velké horko bude, jak moc teple se oblečeme, v kolik hodin vyrazíme, zda budeme spíše fit či unavení, …

Můžete to samozřejmě celé vyřešit velmi šalamounsky – mít v záloze obojí pořízením hydratačního vaku o objemu řekněme 3 litry. Když půjdete na krátkou procházku, prostě jej jen naplníte do poloviny na 1-2 litry a když budete zamýšlet vyrazit na procházku skutečně pořádnou a celodenní, tak jej naplníte celý. Což nás mimochodem přivádí k závěru, pozor, ať si nevezmete hydratační vak zbytečně menší, jenž vám pak nebudete objemem vyhovovat! Neplnit na 100 % jde vždy, ale naopak zvětšit menší model nejde...

Pokud jste stále ještě na vážkách, pak zde je pár dalších podnětů k přemýšlení

 • 0,5 litru či méně – většinou umístěné kolem beder a mívají jednu či dvě lahve. Nejlepší jsou pro lehké akce typu chůze či běh.
 • 1 až 1,5 litru – slušná volba pro minimalisty, děti a krátké výlety na kole, také však pro chodce i běžce v přírodě.
 • 2 až 2,5 litru – velmi populární volba, která poskytuje ideální poměr mezi váhou, neseným objemem vody a ještě solidním komfortem.
 • 3 litry a více – určené pro lidi, jenž pijí opravdu hodně, popřípadě se nechtějí (nebo dokonce nemají kde) na svých cestách zastavovat v rámci doplnění tekutin.
Voda z pet lahve nalévaná do skleničky

Nést si aspoň nějakou zásobu pitné vody je nezbytné, jelikož ne vždy ji máte šanci po cestě doplnit – stačí, aby byla nějaká vysokohorská chata náhodou zavřená kvůli opravám a rázem máte i po svých případných plánech na jakékoliv další lokální cestování směrem od ní dále / využívajících jí pro obnovu zásob jako základnu...

Jaké objemy mívají celé hydratační batohy?

Stejně jako u běžných batohů, i ty s vestavěným hydratačním vakem se řídí zhruba stejnými pravidly:

 • 5 litrů nebo méně obsahu – navrženy pro lehké akce lokálního rázu (běhání do lesa a zpět, ultra-light cyklistika, ...). Jsou velmi kompaktní, příliš na zádech nepřekáží, zato ale poskytují prostor jen pro to skutečně nejdůležitější (peněženka, doklady, tričko, nějaké vysoce-energetické tyčinky, ...).
 • 6 litrů až 10 litrů obsahu – tato skupinka je určená i pro vysokohorskou cyklistiku a běhání. Mají již dost místa i na nějaké to další oblečení, jídlo asi tak na den a klidně třeba i fotoaparát.
 • 11 litrů až 20 litrů obsahu – lepší střední třída univerzálního nasazení vhodná prakticky na vše (že se nám něco zvětšilo poznáte i podle toho, že proti menším modelům přibylo i dalších kapes pro ještě lepší další organizaci vašich věcí).
 • 20 litrů obsahu a více – zdaleka nejčastěji navrženy pro dlouhé horské procházky. Některé z nich jsou dokonce natolik velké, že pojmou dost vybavení i na ty nejdelší denní procházky nebo dokonce krátké noční přespání někde v přírodě.

Co dělat, aby vám hydratační vak dokonale sedl?

Poté, co jste si ujasnili, jaký typ hydratačního batohu nebo hydratačního vaku umístěného na těle vám bude vyhovovat + zvolili jste si optimální objem, je na čase postarat se o to, abyste jej na těle ani necítili.

Abyste si totiž vybrali model, co vám bude dokonale sedět, tak k tomu je potřeba znát / změřit pár věcí. Předně velikost vašeho hrudníku (pozor, nejedná se o vaši kompletní běžnou výšku!) A nezbytný je i pohodlný pocit z bederního opasku (pokud je u nějakého hydratačního vaku uvedeno, nutno též proměřit, popřípadě zkusit a vyměnit za větší / menší, pokud onen model tento typ opasku nemá, tak jej neřešte a věnujte se pouze vašemu hrudníku).
Některé modely jsou též k dispozici pro různé výšky. Jiné se zase dají plynule upravit podle toho, na jak velkou / malou postavu je budete používat. To je rozhodně užitečná věc pro méně konfekční postavy.

Též pamatujte na to, že někteří výrobci a produktová třída nabízejí hydratační vaky specificky navržené na ženské torzo (kapku nižší) a jiné zase na torzo mužské. Dá se ovšem říci, že ženské hydratační vaky jsou v pohodě i pro veškeré teenagery.

Tři turisti výletují v horách

Hydratační vaky v oblasti beder a pasu se často nesou pocitově lépe, nežli běžné plastové lahve narvané do batohů shora, jelikož poskytují pro člověka mnohem pohodlnější nízké těžiště a tvar, jenž se automaticky sám přizpůsobí tělu podle toho, jak moc z něj upijete či jej naopak naplníte.

Jaké další speciální funkce hydratační vaky nabízí?

 • Rychloupínací spojky – tyto umožňují odpojit jen váš hydratační vak rychle a ihned a to bez toho, aniž byste cokoliv složitě rozdělávali a potom zase spojovali. Ideální samozřejmě pro velmi rychlé naplnění kdekoliv a kdykoliv.
 • Speciální zimní doplňky – pro nemálo modelů na trhu existuje mnoho dalšího vybavení, jenž vám usnadní jejich používání tehdy, když se právě někde vyskytujete v přírodě v zimě (další izolace pro zabránění zamrznutí vody, odizolované sací hadičky, izolované náústky, ... ).
 • Krytka na déšť – vhodná pro všechny, kdo jsou venku skutečně za každého počasí...
 • Náústek vybavený patentovaným uzávěrem – některé uzávěry hydratačních vaků mají systém fungující jako běžný pákový kohout (otevřeno / zavřeno), jiné zase užívají speciální tlačítkové ventily.
 • Náústek s širokým profilem / otvorem – jeho existence je pro vás praktická zejména tím, že se díky němu dá velmi snadno dovnitř sáhnout a vše vyčistit. U modelů menších je potřebná speciální sada na čištění (nejspíše za příplatek).
 • Rychloupínací klip pro hadičku – jde o funkci, v jejímž rámci si můžete hydratační vak zafixovat hadičku kamkoliv na tělo / batoh nebo okolo hlavy pro další vaše rychlé napití.
 • Otvory pro hadičku po stranách – každý hydratační vak má celkem logicky minimálně jeden otvor, ale některé modely jich nabízejí i více, přičemž optimální to (aspoň a minimálně pro někoho samozřejmě...) může být právě a spíše po obou stranách hydratačního vaku a nejen výlučně skrze jeho střed.
Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny