📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak si vybrat stehenní platformu?

23. října 2018Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 4 minutyPřečteno: 987x

I když dříve vojáci také nosili neuvěřitelný objem vybavení (římští legionáři vždy mezi 30-40 kg), dnešní doba tomu rozhodně nasazuje korunu s desítkami moderních drobností, z nichž nemalou část tvoří i citlivá elektronika. Přenášet desítky a desítky kilogramů výbavy a zátěže je dnes ovšem naštěstí díky moderním systémům typu MOLLE o malý kousek snadnější a když už ne snadnější, tak přehlednější zcela určitě… !

Skupina vojáků běžící pouští ve válce

V okamžicích, kdy o vašem životě rozhodují doslova desetiny sekund, teprve tehdy člověk ocení spolehlivou a osvědčenou platformu pro nošení veškerého svého vybavení v poli. Samozřejmě platí, že čím lépe jste s něčím obeznámeni z tréninku, tím snáze a automatičtěji pak dané věci i děláte. Je tudíž nutné právě v situaci případných větších změn v rozložení výbavy zkusit vše nejdříve párkrát při tréninku nanečisto, jak vám vše bude sedět ponovu.

I když se toho na taktickou vestu a moderní nosiče plátů vejde opravdu mnoho, i tyto prostory mají svá omezení, která musí moderní voják chtě-nechtě respektovat, jestli má být jeho výbava uspořádaná přehledným a ihned přístupným stylem.

Veškeré stehenní platformy fungují dost podobným stylem – vždy u každé najdete část, která ji fixuje na noze, je tu část upínací, no a samozřejmě nechybí ani prostor pro nošené věci. Platforma je rovněž upevněna k opasku a to za pomoci průvleku s rychlo-sponou. Právě díky ní totiž lze rychle vybavení sejmout a přesto si nechat i nadále opasek pro případné nasazení stehenní platformy na stehno později.

Z čeho se dnes vyrábí stehenní platformy?

V moderní době se již nesetkáme s kůží a většinou ani s nějakou látkou běžnou u šatů (bavlna, vlna, ...), ale jednoznačně převládají materiály umělé a moderní (vše odolné na vodu). Za optimální materiál pro stehenní platformu se mimochodem dnes bere právě nylonové vlákno a jeho specifické deriváty (600D, 1050D, ...).

Kdo má hlouběji do kapsy, může sáhnout po Polyesteru, jenž nabízí nejlepší poměr cena / výkon a který má sice stejnou odolnost jako Nylon, ale je to právě Nylon, jenž nabízí i další výhody (třeba největší běžně dostupnou váhu vlákna při 1050D).

Co si na platformu mohu umístit?

  Toto samozřejmě dost záleží na vašich konkrétních potřebách a dalším vybavení. Pak již stačí, aby daná věc podporovala modulární systém typu Molle/Palls (vyhoví i jakkoliv kompatibilní – jinak viz naše sekce „Pouzdra a Kapsy“ a doplňky třeba s A.L.I.C.E klipem) a rázem si můžete na stehno umístit, co chcete a potřebujete: sumky na zásobníky, nůžlékárničku, baterie záložní + svítilnu, kapsu na plynovou masku, polní láhev, záložní zbraň, …  

Na jaké detaily si dát ještě pozor?

Všímejte si rovněž toho, aby vámi vybraná stehenní platforma byla perfektně fixována na noze – pro to vám poslouží několik běžných popruhů (většinou jeden až tři, podle výrobce a konkrétního typu stehenní platformy). Úplně běžné na trhu následující věci dost možná nebudou, ale pokud je to možné, hleďte ideálně i na přítomnost protiskluzové úpravy zezadu (cokoliv typu guma je výborné) a i na to, aby byly tyto popruhy délkově stavitelné, popřípadě poskytovaly další speciální parametry, jenž pokládáte za klíčové pro své pohodlí (elastičnost materiálu, ...).

A vybraná věc by se po instalaci na šaty rovněž neměla smekat či snad něco podobného. Za oné konstelace, že je pro vás zásadní nějaké přesná forma i materiál, tak ani na ty nezapomeňte při výběru.

Když máte k dispozici podobnou pokročilou platformu, je jen a jen moudré jejích výhod maximálně využít pro svůj co nejvíce pohodlný zážitek i případnou akci někde v zámoří či doma.

Čtenáře dále zajímá