📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak si vybrat teleskopický obušek?

15. října 2018Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 7 minutPřečteno: 1570x

Běžný obušek se od teleskopického liší v jedné drobnosti – nedá se na rozdíl od teleskopického roztáhnout a opět složit. Moderní teleskopické obušky jsou nabízeny ve velmi odolných materiálech a velikostech 16“ (40,6 cm), 21“ (53,3 cm) a 26“ (66 cm) a jsou dnes standardem pro sebeobranu jak pro profesionální sféru zaměstnání (armáda, Policie, ...), tak i pro běžné civilní osoby (soukromé ochranky obchodů jsou mimochodem na úrovni běžných civilů svými právy , ...).

Teleskopický obušek ASP Agent 30

Standardní teleskopický obušek je složen ze tří teleskopických částí (tuto konstrukci znáte taktéž třeba z dalekohledů a antén na autě či u TV), přičemž jedna do druhé přesně zapadá a teprve až při svém plném roztažení si poskytují největší fyzickou podporu pro další případné techniky.

Teleskopické obušky jsou velmi kompaktní a přesto smrtelně účinnou formou sebeobrany. Stačí ho mít třeba v botě nebo položený v autě někde či dokonce klidně i v pouzdře na opasku. Poté ho už jen lze švihem jedné ruky otevřít a druhá strana třímající třeba nůž má rázem jasno, že nebudete žádná padavka, co se aktivně a ráda nechá okrást o své těžce vydřené finance.

I když se dá podobná hračka samozřejmě používat i bez toho, aniž by člověk s ní měl nějaký trénink, určitě doporučujeme, abyste si obstarali i vy nějakou tu formu profesionálního tréninku a velmi dobře věděli, jak ho použít. Zjistíte pak totiž, jaké neuvěřitelné spektrum obranných i útočných technik se s ním dá v praxi použít a na jaké body na těle nejlépe zaútočit, aby dala druhá strana pokoj.

Teleskopický obušek ASP se svítilnou

Ke většině moderních teleskopických obušků se dá pořídit i nějaké to další externí (většinou „šroubovatelné“ a na závit) vybavení přímo a nějakým způsobem zvyšující jeho taktické nebo bojové vlastnosti (svítilna, speciální tupý hrot na bodné techniky, páčidlo, ...).

Většina z moderních světových policejních jednotek dnes standardně využívá právě obušek teleskopický, protože je lehčí, dá se použít pro širší spektrum technik a má i větší dosah, nežli běžný obušek. Standardní součástí všech teleskopických obušků pro policii je sice pouzdro na opasek, ale pro civilního zákazníka tomu tak být nemusí, pročež je vhodné je zakoupit přímo i s vámi vybraným produktem. Skutečně každý pak má neklouzavé držadlo, jenž se skvěle drží v ruce jakkoliv mokré nebo zpocené.

Zvolit si teleskopický obušek kalený i nikoliv?

Pokud přetáhnete útočníka po hlavě s nekaleným, dojde klidně již po prvním použití k jeho ohnutí a tím jednak ztratí na ráznosti a v řadě druhé, nepůjde již ani rozložit, ani složit. Vyhněte se tedy všem neznačkovým nekaleným hrůzám a omezte se jednoznačně a výhradně jen na ty kalené – s těmi se totiž nemusíte bát ani těch nejnáročnějších technik (a klidně opakovaně). Také si pak můžete být i jistí jeho spolehlivější pojistkou (ta jej fixuje v rozloženém stavu, dokud jej sami nesklapnete druhou rukou, o stehno apod.).

Takže shrnuto a podtrženo, teleskopické obušky jsou dnes vyráběné z oceli běžné a tvrzené, ale vy sáhněte jedině po té druhé: tvrzené!

Dva muži držící plynové masky

Teleskopický obušek je jednou z nejlepších voleb, co se týče nesmrtící sebeobrany (doporučujeme mimochodem zkombinovat jej vždy se spolehlivým pepřovým sprejem!). Kde evidentně exceluje, je ovšem jeho dosah – prakticky proti všem jiným kontaktním zbraním má navrch (zejména znatelné proti noži, jenž je od nepaměti u útočníků zdaleka nejoblíbenější zbraní), takže se s ním na cizí ozbrojenou ruku o to snáze útočí.

Jakou si vybrat velikost teleskopického obušku?

Co se týče 16“ obušků, tak ty mají v uzavřeném stavu 7“ (17,8 cm) a váží cca (430 g). Model 21“ má ve složeném stavu 8,5“ (21,6 cm) a váží (540 g) a největší model 26“, tak ten má v zavřeném stavu 10“ (25,4 cm) a váží 630 gramů. Vybrat si tedy jistě můžete i jen podle toho, jak moc váží a zabírá ve složeném či rozloženém stavu, popřípadě dle toho, jestli se vám vleze pod určitý typ letního ošacení / do nějaké ledvinky.

Optimální délka teleskopického obušku je dost subjektivní záležitostí a je vhodné si  ruce vyzkoušet kupříkladu kousek dřeva stejné délky, aby člověk viděl, jaká délka mu bude připadat zdaleka nejpřirozenější zrovna v té jeho ruce. Všeobecně se ovšem uznává názor, že 16“ je pro menší osoby a ruce, střední modely pro středně velké lidi, no a největší zase pro ty opravdu vysoké / s velkýma rukama.

Srovnávat moderní technologie a typy teleskopických obušků, to je situace dost podobná výrobcům zbraní a munice + jejich balistiky. Je to totiž dost totéž jako když se lidé hádají, jestli útočníka zastaví konkrétní munice .45 lépe jak v 9 mm Luger. Konkrétní osoba tedy vždy musí provést analýzu situace na základě svých zkušeností, plánů a nároků, popřípadě situací, do jakých se asi dostane. Je lepší nejtěžší s největším dosahem, co vás bude nejvíce tížit a opravdu na blízko možná překážet? Či snad model kratší, rychlý, ale s menší pádností, váhou a dosahem? Položte si ovšem vždy i otázku: „Zvládnu to, co jsem si vybral?“

Stejně jako u zbraní a jiného vybavení, jeho výrobci vám na 100 % budou celý den přednášet, jak geniální jejich produkt je a proč dát přednost právě jemu. Když ale jste v situaci, kde se budete ve stresu někomu bránit, je zřejmé, že každý typ má svoje výhody a nevýhody, pročež je nejlepší si vybrat takový model, který vám lépe celkově sedne (a to nejen do ruky) a jenž se vám nejlépe ovládá. Vy budete tento teleskopický obušek obsluhovat, takže ať už se dostanete do jakékoliv situace, vždy vám půjde o totéž – co nejrychlejší eliminací protivníka. Je ovšem možné, že opravdu zblízka použijete u nejdelšího modelu určitě asi raději bodné techniky na hlavu a u nejkratšího zase máte prostor i pro tradiční máchnutí. Jiné situace, jenž vám náhoda připraví zkrátka budou vyžadovat s rozdílnými modely i jiný přístup a strategii, s čímž počítejte a netrénujte pouze jediný typ situací (i.e. kontaktní versus vzdálené).

Muži při bojovém umění

Aby byl váš teleskopický obušek skutečně na 100 % užitečný a splnil veškerá vaše očekávání, bude zcela klíčové a na 100 % nutné, abyste zavítali do nějakého kurzu sebeobrany, kde se probírají jeho techniky v praxi a dobře tak porozuměli jeho veškerým možnostem i případným omezením..

Konečný výběr tedy vždy musí proběhnout na základě vaší velikosti, tréninku s jinými zbraněmi (i historický šerm jistě pomůže), žádný teleskopický obušek totiž nepomůže tehdy, když svůj cíl zasáhnete letmo, nezkušeně či se strachem, že jiné lidské bytosti něco provedete. Když do něj zkrátka nedáte celý svůj „fortel“, jeho efekt nemusí být takový, jak očekáváte. Naopak čím zkušenější se zbraní jste, tím jasnější vám je, že se dá využít výhod konkrétního modelu, jak je třeba. Jinými slovy, ubráníte se s každým modelem a v každé situaci.

Jestliže je pro vás priorita obušek ukrýt, tak se samozřejmě nebojte sáhnout ani po modelu středním či nejmenším. Jak ví totiž každý učitel bojových umění, šok a nečekaná rychlá akce, to jsou ty nejlepší zásady, jak přežít každé střetnutí. Kdo tedy nemá zkušenosti, je vhodné základní údery a bloky drilovat skutečně denně, aby vám základní věci opravdu přešly do krve a dělali jste je v boji automaticky (když jde o setiny vteřiny, samozřejmě si nemůžete vyžádat čas jako v hokeji a promyslet strategii...).

Neinformovaní lidé si automaticky vyberou ten nejdelší obušek v závislosti na své velikosti a zda nejčastěji chodí, řídí apod. Ovšem ani to nemusí být vždy právě ta nejlepší volba, jelikož nejdelší obušek doslova „dloube do žeber“ při opravdu dlouhodobém nošení. Stejný typ lidí bere délku jako vždy (!) rozhodující faktor, jelikož může oddálit vaši vzdálenost protivníka, což je jistě vždy žádoucí pro civilní ochranu, ovšem třeba takový policista si to již nemůže dovolit, jelikož drtivá většina fyzických kontaktů a útoků na něj bude na vzdálenost telefonní budky. Potenciální vzdálenost je tu tedy nevyužitá a přesto jej obušek značně zatíží a o to hůře se mu pak s ním i bude operovat na skutečně kontaktní vzdálenost.

Za oné situace, když potřebujete nějaký model kvůli určitým speciálním technikám pro vás důležitým (zrovna ty pákové se nejsnáze dělají s delšími modely). Dá se použít i modelů více, přičemž jeden (nejmenší) si necháte třeba do auta a druhý zase „do divočiny“ (městské i přírodní).

Mimochodem, teleskopický obušek se dá používat i v zavřením stavu pro útoky na klíčové tělesné body a dá se dovybavit kupříkladu svítilnou v rámci dostupného příslušenství.

Více k sebeobraně v naši sérii článků.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá