📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Vše, co potřebujete vědět o taktických svítilnách

11. ledna 2023Rady a tipyTibor HrušeckýDoba čtení 15 minut

Co je to taktická svítilna? Jaké jsou její druhy a možnosti použití? V čem se liší od klasických ‘baterek’ a jakou vybrat? To vše se dozvíte v našem dnešním článku.

Nejprve si zkusíme jednoduše říci, co taktické svítilny vlastně jsou.

Taktické svítilny jsou speciální svítilny, které jsou určeny převážně pro použití v segmentu bezpečnostních složek (armáda, policie, security apod.)

Vyznačují se svojí velmi odolnou konstrukcí, která je připravena na hrubé zacházení, jsou vodotěsné, v dnešní době již postaveny na technologii LED a taktéž je jejich napájení řešeno dobíjecími akumulátory (i když to není podmínkou a často lze napájení kombinovat i s běžnými bateriemi). Vyznačují se i přídavnými funkcemi (například stroboskop, různá barevná spektra, možností dálkového spínání) a vysokým výkonem.

Samotné svítilny lze rozdělit na následující segmenty:

O těchto segmentech si povíme dále, nejprve však pár základů k pochopení, jak vlastně taktická svítilna funguje.

Pár informací o technologii LED

LED (Light-Emitting Diode) je typ označení diody vydávající světlo (případně IR nebo UV záření). Vzhledem k nižší ceně a vyšší účinnosti dnes již nahrazuje klasické žárovky a zářivky. Mají přibližně 10x vyšší účinnost jak klasické žárovky a 2x vyšší než zářivky. Vzhledem k jejich velikosti a účinnosti jsou více než ideální k použití v zařízeních napájených bateriemi nebo případně v úsporných zařízeních. Mohou vyzařovat světlo v různých barvách bez nutnosti používání barevných filtrů.

Led svítilna

Dnešní moderní taktické svítilny jsou postaveny převážně na technologii LED (v poslední době jsou používány výkonnější CREE® LED)

Jejich výhody jsou odolnost proti chladu, odolnosti proti otřesům a vibracím, jsou stálobarevné i při snížení napájecího proudu a hlavně, mají velmi dlouhou životnost (v závislosti na různých podmínkách) a to několik tisíc až desítek tisíc hodin.

Další výhodou určující proč jsou LED diody použity ve svítilnách je jejich možnost častého zapínání a vypínání bez rizika poškození (jak je tomu například u klasických žárovek, kdy se přepalují vlákna).

Poslední informací v rámci LED technologie je tzv. CREE® LED (název podle amerického výrobce), kdy základním parametrem této LED technologie je násobně vyšší výkon (jas) než u běžné LED.

A právě proto se dnes ve kvalitních taktických svítilnách setkáte právě s těmito diodami.

Asi nemá úplně význam soustředit na elektrotechniku a popisovat principy fungování LED a tak přejdeme dále.

Doporučené produkty

Taktické svítilny na zbraně

Jedná se o jeden ze základních doplňků na zbraň.

Mohou se rozdělit do dvou kategorií dle použití:

Následně pak podle jejich systému uchycení:

  • Na lučík (součástka, která chrání spoušť před poškozením, nebo nechtěným výstřelem
  • Na rail (správné označení Picatinny lišta)*

*Pozor, ne všichni výrobci mají stejné rozměry lišty a proto si nejprve ověřte parametry svítilny s parametry vaší zbraně.

Hlavními úkoly svítilny na zbraň je osvětlení prostoru se špatnou viditelností, může taktéž plnit pomocnou funkci při míření (pomocné lasery), a hlavně oslnění nepřítele, který stojí proti vám.

Obecnou mýlkou bývá, že lze na zbraň ‘připevnit’ jakoukoli svítilnu, ale není tomu tak. Svítilny na zbraně mají speciální konstrukci aby odolávaly ‘šoku’ ze zpětného rázu při výstřelu. Svítilny na zbraně taktéž velmi často disponují módem ‘Stroboskop’, který má za úkol jednak oslepit nepřítele, ale taktéž způsobit jeho dezorientaci v prostoru. 

Zbraňová LED svítilna TLR-6 na Glock 42/43 Streamlight®

Taktická svítilna na krátkou zbraň s laserovým zaměřovačem

Zapínání svítilen na krátkých zbraních je většinou pomocí palce ‘slabé ruky’ a pokud vybíráte svítilnu vhodnou přímo na konkrétní typ zbraně (což doporučujeme), jedná se o poměrně komfortní režim zapínání bez složité manipulace, nebo nutné změny postavení ruky. Co se týče typu zapínání, tak jsou na trhu různé druhy (páčkový, tlakový, kolébkový, tlačítkový…), je vhodné si tedy svítilny nejdříve vyzkoušet a poté obecupřednostnit systém, který vám nejvíce vyhovuje.

U dlouhých zbraní se funkce svítilny nijak neliší. Liší se pouze systémem zapínání svítilny, který je dálkový s tlakovým spínačem (či tlakovými spínači pokud má svítilna více režimů/funkcí).

Svítilna Nextorch

Svítilna na dlouhé zbraně se dálkovým spouštěčem s vícero možnostmi ovládání funkcí svítilny.

Svítilny na krátké zbraně lze velmi často umístit i na dlouhé, neopak to však v drtivé většině případů nelze (vzhledem k velikosti). Nicméně stojí za pováženou, jestli je to vhodné řešení vzhledem k uzpůsobení ergonomie a funkčních prvků právě pro krátké zbraně.

Taktické svítilny pro vojáky a policii

Základní charakteristikou těchto svítilen je jejich použití. Většinou se používají jako ruční, ale máte možnost jejich připnutí k výstroji (taktické vesty, blůzy, bundy apod.) Oproti policejním svítilnám bývají vojenské vybaveny ještě sklopným systémem reflektoru (což oceníte právě při upnutí na výstroj).

U vojenských svítilen se ještě setkáte s různými možnostmi přepínání barevného spektra (například kvůli nočnímu vidění, kdy bílé spektrum značně oslňuje a tuto schopnost ztrácíte) což červené a zelené světelné spektrum nezpůsobuje (oko se tedy nemusí náročně přizpůsobovat).

Tyto svítilny taktéž disponují různými režimy osvětlení včetně stroboskopu pro oslepení a dezorientaci nepřítele.

Důraz u těchto typů svítilen je kladen na velmi odolnou konstrukci chránící svítilnu proti pádům a vnějším vlivům (voda, prach a další nečistoty - standard IP o kterém si řekneme níže v našem článku)

Proto se při vašem výběru zaměřte na vaše požadavky a potřeby a podle toho svítilnu vybírejte.T

Taktická svítilna Powertac Warrior G4-FL

Ukázka výkonné taktické svítilny Warrior G4-FL

Lovecké svítilny

Lovecké svítilny se požadavky v zásadě moc neliší od požadavků na svítilny u vojáků.

Zde je spíše otázkou preference uživatele, jestli je pro něj vhodné využít svítilnu typu ‘čelovka’ nebo ruční.

Výhoda ruční svítilny je zamíření světelného toku podle potřeby uživatele oproti čelovce, kde je světelný tok namířen podle toho, kam se směřuje pohled, nevýhodou může být ‘obsazení’ ruky. Doporučdujeme při výběru takovéto svítilny dbát na odolnost (nárazy, nečistoty voda), možnost využít barevná spektra (alespoň dnes už základní červené spektrum) a možnost regulace jasu/výkonu.

Určitě je také vhodné zmínit ‘bezhlučné’ spínání svítilny. Jakožto myslivec, nebo lovec asi není vhodné používat svítilnu, jejíž sepnutí je doprovázeno hlasitým ‘cvaknutím’

Svítilna Huntsman XLT Marlon Hunter s bezhlučným spínáním

Svítilna Huntsman XLT Marlon Hunter s bezhlučným spínáním

Čelovky

Tento typ svítilen je jedno z nejobsáhlěších témat na internetu a má jednoduché poznávací znamení. Pomocí upevňovacích popruhů se připínají na čelo. Jak prosté…

Opak je však pravdou. Čelovek je na trhu obrovské množství a vyznat se v nich není vůbec jednoduché.

Důležité parametry pro výběr čelovky

  • systém upínání
  • konstrukce
  • napájení (typ a umístění)
  • výkon
  • funkce
  • odolnost

U stahovacích popruhů dbejte na kvalitní a pohodlné materiály (ideálně v oblasti čela s jemným pogumováním) s pevným ukotvením čelovky (některé čelovky jsou uchyceny na popruhy pomocí průvleků, což v některých případech může být problém, jelikož se čelovka vyvlékne).

Svítilna Huntsman XLT Marlon Hunter s bezhlučným spínáním

Při výběru čelovky dbejte na dobré řešení stahovacích popruhů. Není nic horšího, když se vám popruhy uvolňují, povolují, nebo vás jsou nepříjemné kvůli otlakům.

V rámci konstrukce doporučujeme vybírat odolné materiály ideálně s nějakým stupněm ochrany (IPX), jednoduchým, dobře umístěným spínačem a možností polohování diody. S ohledem na konstrukci je taktéž řešení napájení.

Napájení čelovek je jednak konstrukčního charakteru (v samotné konstrukci čelovky, nebo samostatně v zadní části - souvisí s typem napájení a kapacitou zdroje napájení) a v neposlední řadě také zvoleným tvarem a jeho robustností). V dnešní době jsou nejčastější zdroje napájení klasické baterie, dobíjecí akumulátory a integrované/vyjímatelné baterie s možným USB dobíjením. Od klasických baterií se však dnes již opouští. Kapacita baterií a výkon čelovky je v tomto případě přímo úměrná.

Čelovka Nextorch Mystar

Ukázka zdroje napájení umístěného v zadní části čelovky

Výkon čelovky je taktéž jedním z velmi důležitých faktorů. Dnes jsou součástí těchto typů svítilen již výkonné LED diody s různými režimy jasu a často i barevným spektrem (např. červené světlo). S výkonem roste spotřeba a teplota a proto u vysokých výkonů není radno podceňovat chlazení (řešeno volbou vhodného materiálu). Dnešní moderní čelovky mají výkon v řádech stovek až tisíců lumenů a lze jej regulovat (přednastavené možnosti výkonu).

S výkonem čelovky se taktéž pojí dosvit, tedy na jakou maximální vzdálenost s ohledem na zvolený režim výkonu světlo ‘dosvítí’ a jakou má v tomto režimu výdrž baterie. Vše se jistě dozvíte u konkrétního typu čelovky.

Funkcí již dnešní čelovky mají značnou řadu. Od regulace výkonu, po barevná spektra, stroboskopu, regulací světelného toku (možné bodové zúžení/zaostření, nebo rozptýlené světlo), indikace stavu baterie, uzamčení spínače, pohybové detekce a spuštění čelovky, SOS režim a další. Proto vybírejte svou čelovku a její funkce podle vašich požadavků a potřeb (ne vždy má význam mít co nejvíce funkcí, jelikož pak sepnutí mnou požadované světelné funkce předchází mnoho ‘cvakání’ spínačem).

Odolnost je jeden z důležitých faktorů výběru čelovky. Určitě se hodí mechanická odolnost (tedy odolná konstrukce z odolných materiálů), schopnost odolávat prachu a nečistotám, voděodolnost a další. Většina kvalitních čelovek toto nabízí již v základu. Pak už jen volíte dle požadovaného standardu IP a IPX.

Svítilny na helmu

Jakožto vojáka vám běžná čelovka nepomůže, obzvláště máte ochrannou helmu. Jedná se tedy o speciální typ taktické svítilny, jejíž řešení a použití je určeno pouze na uchycení na helmu. Zde je opět preferencí na každém jednom uživateli, co je pro něj u takového typu svítilny důležité (stupeň odolnosti, funkce, váha, světelná spektra…)

Rozhodně se soustřeďte na typ napájení, kdy z hlediska zdroje napájení jsou nejvíce funkční bateriové články (AA a AAA) a to protože jsou asi nejdostupnějším formátem napájení ve světě a seženete je prakticky kdekoliv. Nabízí tedy slušný poměr cena/výkon/variabilita (články je možné mít samozřejmě i dobíjecí). Vyvarujte se knoflíkovým bateriím už jednak vzhledem k jejich dostupnosti a druhak z hlediska výdrže a výkonu.

Přilbová svítilna SUREFIRE®

Ukázka taktické svítilny na helmu

lm, cd, lx - co to vlastně je?

Lumen, ve zkratce lm, je jednotkou světelného toku. Jednoduše řečeno se jedná o jas, který daný světelný zdroj vydává. Čím vyšší hodnota lm, tím vyšší světelný tok zdroj vydává, respektive jak silné světlo zdroj vydává.

Candela, ve zkratce cd, je jednotkou svítivosti, kdy nám tato hodnota říká, jakou hustotu má vybraný zdroj světla. Čím více se soustředí světelný tok (lm) do bodu, tím vyšší bude hustota světla a tedy i svítivost a jeho dosah (tím méně však osvítíme plochu).

Lux, neboli lx, je jednotkou intenzity osvětlení.

Čím více světelného toku (lm) soustřeďujeme do bodu, tím větší je svítivost (cd) a tím vyšší je intenzita osvětlení (lx).

Toto je pro uživatele důležité při volbě svítilny, jejího dosvitu, nebo pokud vybíráme taktickou svítilnu pro ‘oslepení a dezorientaci¨nepřátel.

Více o svítivosti se dozvíte zde

Muž svítí svítilnou na oblohu

Stupně ochrany IP

Stupně ochrany IP jsou primárním ukazatelem odolnosti zařízení proti mechanickému poškození/nebezpečným dotykem, proti vniknutí nežádoucích nečistot a látek a také stupeň voděodolnosti. Toto téma si však přiblížíme v dalším článku.

Závěrem

Pro vhodný výběr vaší taktické svítilny si předem specifikujte vaše požadavky a potřeby, kdy se vám výběr svítilen znatelně zúží. Pak už jen stačí si danou svítilnu vyzkoušet a vyrazit do ‘akce’. Může se stát (a určitě se některým z vás stane), že budete potřebovat více druhů svítilen, což je naprosto v pořádku. Pak se pokuste kombinovat jejich vlastnosti a funkce tak, aby se vzájemně doplňovaly a nebyli duplicitní, čímž se vaše použitelné spektrum možnosti stane multifunkčním.

Tak s chutí do toho!

Štítky Svítilny

Čtenáře dále zajímá