📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Polyester

Často každý z nás slýchával, že umělá vlákna nejsou dobrá, že jsou nepříjemná na pokožku a mnoho dalšího. Jak tomu je například u polyesteru, který je jeden z nevíce produkovaných umělých vláken poslední doby? Je skutečně tak špatný? Jak se na něj vlastně přišlo a jak se vyrábí?

Tak tedy, co je to polyester? Z názvu můžeme usoudit, že se jedná o umělou hmotu. Prakticky tomu tak je, ale hodí se přesnější definice. Polyester je základem pro výrobu polyesterových vláken, což jsou syntetické výrobky. Značka polyesteru je PES. Tato vlákna jsou používána především při výrobě vybavení, jakým jsou batohy, brašny, ale také oblečení.

Co o polyesteru historicky víme?

Věřili byste, že přírodní forma polyesteru je známa již od roku 1830? První použití zaznamenal polyester už v první světové válce, kde se používal především jako impregnační vrstva. S postupným objevováním umělých vláken, mezi které patřil především Nylon, se podle některých údajů skoro omylem přišlo i na polyester. Ačkoli výzkumníci byly několikrát na pokraji objevení polyesteru, jeho vlákno bylo patentováno až v roce 1941 v Anglii. Hned po bavlně se jedná o nejpoužívanější vlákno na světě. 

Jak je to s polyesterem dnes?

Momentální produkce polyesteru stále stoupá. V roce 2005 se jednalo o cca 25 milionů tun materiálu, v roce 2014 pak o téměř 59 milionů tun. To jsou slušná čísla, že? Navzdory tomu, že by se mohlo zdát, že je polyester na vzestupu, je jeho budoucnost trochu nejistá. Moderní státy od něj ustupují a nahrazují ho moderními řešeními. Naopak je to u zemí, jako je Čína a Thajsko, které jsou největším producentem polyesteru.

Jak se vyrábí?

Základní surovinou PES je ropa. Z ní se získávají dvě základní suroviny – dimethyltereftalát a glykol. Následuje polykondenzační proces, kterým se vyrobí polyethylentereftalát. Ten se následně buď přímo zvlákňuje, nebo se upravuje do formy granulátu. Ten je přepravován a prodáván za účelem zvlákňování.

K čemu je tedy dobrý?

Polyester představuje skvělou alternativu přírodních vláken. Je pevný, spolehlivý, rychle schne a jeho stavba je přímo otevřená modifikaci. Je levnou alternativou, která je dobře dostupná a spolehlivá.
 

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny