📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

BPA Free

Jak poznáte, že plastová věc, kterou jste si zakoupili ve vašem oblíbeném online army-shopu, je skutečně neškodná pro vás i vaše okolí? Není to tak složité, když se při tom člověk drží několika jednoduchých procedur a znalostí.

Co je BPA z čistě chemického hlediska?

Látka nazývaná Bisfenol A (zkratka BPA) je sloučenina na organické bázi a používá se jako monomer při výrobě polykarbonátů. Dnes jej najdeme prakticky ve všem: od CD/DVD, přes kojenecké lahve, sportovní pomůcky, ve stavebnictví, … Nalezneme jej v polykarbonátu (PC), polyvinylchloridu (PVC) i u epoxidových pryskyřic.

Proč vůbec hledat BPA Free?

Problém je, že BPA se v lidském těle chová jako syntetický estrogen, takže když se dostane právě do něj, má rozhodně potenciál na to, způsobit mu nemalé škody. Proto se minimálně u dětských hraček dnes často trvá i na logu „BPA Free“.

Pokud patříte k lidem, jenž podobné věci z principu nečtou, ignorují a odsuzují, budiž, je to váš život. Ale minimálně vaše rodina a okolí do toho zatahováno být nemusí, že ano?

BPA Free

 Logo BPA free poznáte snadno, tedy samozřejmě, pokud jej budete hledat…

Čím přesně škodí BPA a co vám může časem způsobit?

Když se testoval vliv BPA na zvířatech, pak výsledky nebyly moc povzbudivé – u zvířecího plodu způsoboval buď úbytek spermií u mužů anebo bránil správnému vývoji prsní tkáně (a jako „bonus“ ještě vyšší šance na rakovinu prsu později k tomu).

Aktuálně se vědci pořád ještě hádají, jestli to vše výše bude platit i u lidí anebo zda může BPA navíc ještě i za nesčetné nám dnes tak známé civilizační choroby – cukrovka, nadváha, srdeční choroby, … Jedno je ovšem zcela nepřehlédnutelné – muži pracující v továrně na BPA měli čtyřikrát častěji potíže s erekcí a sedmkrát častěji potíže s ejakulací.

BPA se negativně podepisuje i na fungování lidského imunitního systému. Evropská organizace EFSA ovšem vydala po svých vlastních studiích prohlášení o tom, že BPA není nebezpečný a nechová se jako endokrinní narušitel. Navíc, již od války se používá jako konzervový lak a dále se EFSA hájí i tím, že je to jedna z nejdéle a nejvíce dlouhodobě sledovaných látek.

Podle vědců není třeba rozpoutávat paniku, nicméně je dobré vědět určitě minimálně to, že se BPA může z plastu uvolnit, a to nejspíše tehdy, když je vystaven záření. A to ať již slunečnímu (plastové láhve ponechané na slunci) nebo tepelnému (ohřívání jídla v plastovém obalu).

Dávejte si raději pozor na to, co kupujete!

Jestliže vám připadá normální, kupovat věci určité značky nebo zkrátka splňující určitý kvalitativní standard a vaše zdraví (nebo aspoň zdraví ratolestí) vám není lhostejné, proč to nevzít skutečně zgruntu a nehlídat si i podobná loga? Zní to trochu jako fráze, ale zdraví máte opravdu jen jedno.

Vždyť moderní civilizace do nás již tak „valí“ podobné věci horem/spodem – tak kupříkladu mořské ryby se dnes berou za vzor zdravé životosprávy, pravda je ovšem taková, že kvůli uhelným elektrárnám a těžbě zlata obsahuje většina ryb natolik vysoké dávky rtuti (https://cs.wikipedia.org/wiki/Rtu%C5%A5), že si nemůžete dovolit je jíst neustále a bez zdravotních následků…

Je smutným paradoxem lidské povahy i to, že si většina lidí začne zdraví vážit až tehdy, když se objeví nějaké problémy.

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny