📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Kevlar Dupont

Kevlar je obchodní značka para-aramidového vlákna, které objevila chemička Stephanie Kwoleková u firmy DuPont v roce 1965.

Kevlar Dupont

Duální vlákna DuPont ™ Kevlar® se používají k výrobě různých oděvů, příslušenství a vybavení, které jsou bezpečné a odolné proti protržení.  Kevlar je lehký, odolný a mimořádně silný. Ano, je nejlépe známý pro použití v balistických a bodání odolných tělesech, protože aramidová vlákna značky Kevlar® se nadále vyvíjejí a umožňují hrdinské kousky. Ale je to také skvělý materiál, který zákazník ocení na sjezdovkách, na spádových cestách v náročném terénu na poušti i v interiéru.

Společnost DuPont ™ Kevlar®, vynalezená před téměř 50 lety, se i nadále věnuje novým výzvám a její vývojáři a vědci neustále inovují a pracují na řadě nových příležitostí prostřednictvím spolupráce s komunitami, průmyslovými výrobci a vládami. Společně přinášejí sílu, trvanlivost a výkon materiálu Kevlar® na nové hranice. Kevlar® aramidové vlákno každodenně tlačí hranice a překračuje nové překážky.

Molekulární vzorec kevlaru je [-CO-C6H4-CO-NH-C6H4-NH-]n.

Relativní hustota je 1,44 g/cm3, tažná pevnost vláken dosahuje 20-21 cN/dtex (modul pevnosti 3,6-4,1 GPa), při 160 °C se snižuje pevnost o 10 %, při 450 °C kevlar sublimuje.

Tažnost obnáší 2,8–4,0 %. Absorpce rázové energie (způsobené např. střelou) je 4x vyšší než u běžných polyamidů. Nevýhody: Kevlar je nevhodný pro vlhké prostředí a ke stlačování. Je citlivý na UV záření, velmi tuhý, takže ke stříhání jsou nutné speciální nůžky.
Kevlar se syntetizuje z monomeru parafenylendiaminu a tereftaloyl chloridu. Jako rozpouštědlo se používá N-methylpyrolidon. Výsledná kapalina se protlačuje tryskou a prochází vzduchovou štěrbinou do srážecí lázně. Ve druhém stupni výroby se vláknina dlouží při teplotách 300-400 °C.

Vlákna se prodávají jako:

  • Filament v jemnostech 22–167 tex ve formě příze nebo rovingu
  • Stříž v jemnosti 1,7 dtex v délkách 38–50 mm
  • Sekaná vlákna (chopped) v délkách 1–100 mm
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny