📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Záštita nože

Záštita je jedna ze součástek (ale pozor, nikoliv nezbytných u 100 % případů nožů na trhu bezvýhradně se vyskytujících!) konstrukce nože umístěná mezi čepelí a držadlem (popřípadě nezaměnitelně vystouplá část konstrukce), jejíž funkce je ryze bezpečnostního rázu. Slouží totiž k tomu, abyste si o nůž nepořezali ruku a prsty.

Záštita nože

 Záštita mívá různé tvary, toto je jeden z těch rozšířenějších na survivalových nožích.

Je nůž bezpečný, i když záštitu nemá?

Obvyklým problémem uživatele vybírajícího si outdoorový nůž je, že jeho ideál má jakousi malou (či dokonce přímo žádnou záštitu) a zákazník si není jistý, zda by pro něj nůž byl bezpečnou volbou.

Za podobných situací bývá přirozeně nejlepší se osobně zastavit na prodejně a zkusit vybraný nůž přímo do ruky a zahýbat si ním v ruce podle plánovaných akcí (namátkou svižné tasení z podpažního pouzdra).

Popřípadě objednat nože dva-tři (každý jiný logicky), zkusit, který vám zdaleka nejlépe padne do ruky a zbytek vrátit.

Záštita nože

 Existují ovšem i jisté unikátní nože (speciálně v kuchyni nebo pro jisté velmi speciální pracovní činnosti), které záštitu nemívají nebo třeba jako záštita klidně slouží přímo část čepele (logicky musí být tupá a mít šířku aspoň pár cm).

Jakou záštitu zvolit?

I když někteří lidé záštitu na noži ze zásady nepoužívají, jejich filozofie by určitě neměla být mezi survivalisty standardní. Hledat (a nedejbože používat) ve tmě a v polospánku nůž s nechráněnou čepelí je skutečně nemoudré (a doslova) o prsty!

Zde to tedy bude s radou velmi jednoduché – vyberte si záštitu od pohledu dostatečně masivní, spolehlivou a pevnou! Vaše bezpečnost je na prvním místě, takže pozor na všelijaké laciné napodobeniny značkových nožů v pokoutním stánkovém prodeji…

Čím častěji se vám zkrátka určitý nůž dostane do rukou, tím větší nároky na záštitu byste u něj i měli mít.