📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

O funkční oblečení je třeba se starat tak, aby nám co nejdéle vydrželo optimálně fungovat. Přesně z těch důvodů, z jakých jsme si ho původně kupovali. Jakou impregnaci textilu zvolit a co to vlastně impregnace je?

Impregnace rozhodně neslouží pouze na obuv, i když s obuví si ji nejspíš spojujeme nejčastěji. Také oblečení v průběhu času ztrácí svoje voděodolné schopnosti, takže při nedostatečné péči o něj můžeme snadno provlhnout nebo promoknout. Péči o funkční oblečení – zejména jeho svrchní, ochrannou vrstvu – nám usnadní impregnace na oděvy.

Princip impregnace spočívá v nasycení materiálu, který je jinak savý. Z běžných materiálů používaných na oděvy se jedná například o bavlnu, polyester, kůži a jiné. Nasycení materiálu je dosaženo s využitím spreje ve formě aerosolu, kterým se na povrch oblečení nanesou drobné částečky aktivních látek. Ty mohou být přírodní nebo chemické, případně kombinované. Mezi přírodní formy impregnace se řadí třeba vosky.

Pouze na čisté oblečení

Před nanášením impregnace na látku musíme nejdřív pořádně vyčistit její povrch. Zatímco na boty si bereme kartáč, oblečení musíme vyprat. Outdoorové oblečení ale není vhodné prát stejně jako to ostatní. Na některé látky je zkrátka nutné použít pouze adekvátní prací prostředky, jinak bychom je mohli poničit. Některé prací prostředky určené přímo na outdoorové oblečení se k našemu oblečení chovají jemně, ale současně jej dokážou i pořádně vyprat.

Nanášení impregnace

Na čistý a suchý povrch už můžeme nanášet impregnaci, a to podle návodu na konkrétním balení. Dejte si ale pozor na specifický typ impregnace. Existují univerzální impregnace textilu, které můžeme používat na jakýkoliv povrch, ale i specifické produkty, z nichž některé jsou určeny na kůži, jiné na Gore-Tex atd. Kdybychom používali jiný typ impregnace na textil, než máme, nemusí produkt fungovat správně a v horším případě může oblečení i poškodit.

To, zda je daná impregnace vhodná právě pro materiál, z něhož je vyroben váš funkční kousek oblečení, se dočtete přímo v popisku či návodu konkrétního produktu. Impregnujeme přesně podle instrukcí a vždy naneseme alespoň dvě vrstvy. Velkou výhodou impregnace je i ochrana povrchu materiálu. Samotná impregnace totiž jen neodpuzuje vodu, ale chrání materiál, který tak vydrží déle a lépe se brání proti vnějším vlivům.

Zobrazit filtr produktů
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Značka
Hmotnost
kg kg
Objem
l l