📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Přes veškerou snahu se nám při outdoorových aktivitách vždy stane, že si svoje drahocenné oblečení a vybavení zašpiníme. Jak se o něj ale postarat tak, aby si i nadále zachovalo svoje funkční vlastnosti? Řešením jsou speciální prostředky na praní a čištění.

Ve špinavém oblečení nechce chodit asi nikdo. Nejenže je to neestetické, ale špína, vlhkost, bláto a prach snižují funkční vlastnosti jednotlivých kousků – pokud tedy zůstaneme v outdoorové oblasti. Speciální funkční oblečení je vyrobeno ze softshellu nebo z membránových materiálů typu Gore-Tex®, jejichž primárním účelem je kromě extra vrstvy izolace také ochrana před vlhkostí.

Funkční materiály potřebují funkční prací prostředky

Jenže pokud máte bundu nebo třeba kalhoty z těchto speciálních materiálů, pak už nejspíš víte, že o tyto materiály je třeba se i speciálně starat. Klasické prací prášky totiž na jejich funkčnost působí podobně jako špína, kterou mají odstranit. Ničí se jimi poréznost těchto materiálů (tedy i schopnost přesouvat na povrch přebytečnou vlhkost zevnitř), jakož i schopnost vzdorovat vodě zvenčí. Pot a další vlhkost pak bude pod bundou či kalhotami kondenzovat a smysl funkčního oblečení se tak úplně ztrácí. To už jste rovnou do přírody mohli vyrazit v polyesterové teplákové soupravě!

Co takhle návštěva čistírny?

Doposud byla pro většinu z nás asi jediným řešením této zapeklité situace návštěva specializované čistírny, kde na praní funkčního oblečení mají svoje postupy. Jenže takové řešení je nejen poměrně finančně náročné, ale současně znamená minimálně dvě návštěvy v další instituci a tím i ztracený čas. Návštěvu čistírny bychom tedy doporučili spíše v případech, kdy už si sami nebudete moci poradit se zažranou špínou nebo obzvlášť „tvrdohlavou“ skvrnou.

Alternativa – speciální prací prostředek

Vhodnou alternativou je pořídit si speciální prací prostředek, který je vhodný pro použití s konkrétním daným materiálem. Takový prací prostředek je zpravidla o něco dražší než klasické prášky a gely všeobecně známých značek, ale praní v něm stále vyjde násobně levněji než zmíněná čistírna.

Pokud si nejsme jisti, zda daný prostředek můžeme pro ten který kousek oblečení využít, jistě nám poradí etiketa. Svůj oblíbený kousek funkčního oblečení tak při dodržení dalších „formalit“ (jako je maximální teplota vody uvedená na jeho štítku nebo čistá pračka!) vyprat a vyčistit beze strachu, že bychom o něj mohli přijít.

Co odlišuje speciální prací prostředky?

Speciální prací prostředky na funkční oblečení se od těch klasických, běžně dostupných v sítích supermarketů, odlišují především tím, že neobsahují složky, které by po dokončení pracího cyklu ulpěly na povrchu oblečení. Hovoříme zde třeba o různých bělidlech, rozjasňovačích, fosfátech či vůních. Tyto složky mohou postupem času (po několika praních) tvořit dokonce až 2 procenta celkové hmotnosti oděvu.

Takové složky z funkčních vlastností omezují vzlínavost i prodyšnost, na které hlavně u funkčního oblečení spoléháme především. Toto negativum u specializovaných pracích prostředků naštěstí odpadá. V poslední době to je i díky nanotechnologiím. Tyto prostředky pro praní a čištění totiž obsahují mikročástice, které dokážou pečlivě a naprosto spolehlivě odstranit pachy i nečistoty a především neponičit a neomezit vlastnosti našeho oblečení.

Ekologický přístup

Kromě specializovaných pracích a čisticích prostředků na funkční oblečení u nás naleznete i prací gely, které využívají ekologický přístup. Což znamená, že jejich složení je postaveno na surovinách přírodního původu a tyto gely tak neobsahují mikroplasty, fosfáty, rozjasňovače, sulfáty, barviva ani konzervanty.

Navíc tyto gely prodlužují životnost vašeho oblečení díky tomu, že udržují kvalitu materiálu a barev. A jsou účinné i při teplotě praní 30 °C. A to znamená další úsporu vašich financí i životního prostředí.

Zobrazit filtr produktů
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka