📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Voděodolné vybavení. Udržíme vás v suchu!

11. června 2024Rady a tipyHana SedlákováDoba čtení 5 minut

Pořádné letní outdoorové dobrodružství, to zdaleka není jen slunce a pohodička. Je to taky voda. Někdy i hodně vody. S voděodolným vybavením, které najdete na Rigad, dokonale ochráníte sebe i své vybavení i v těch nejtěžších podmínkách. Udržíme vás v suchu!

Že je léto hlavně o vodě, to je bez debat. Uprostřed treku vás překvapí průtrž mračen. Přívalový déšť vám v noci vyplaví stan. Na plánované trase čeká několik brodů přes divoké říčky a rozvodněné potoky. Anebo pouze jedete na dovolenou do Skandinávie, kde se tohle všechno děje ještě o chlup běžněji než kdekoli jinde.

Vodotěsné pouzdro Noaks® Bag

Vodotěsné pouzdro Noaks Bag na bázi ziplocku ochrání před vodou vaše cennosti.

Léto je také čas koupání a vodních sportů – surfování, paddleboardingu, windsurfingu, wakeboardingu a spousty dalších „-ingů“. A vodáci, ti jsou samostatná kapitola. Kdo se ještě o prázdninách nevydal na raft, kánoi nebo třeba na cestu mořským kajakem kolem pobřeží, ten ať to určitě alespoň jednou za život vyzkouší.

Jedno je ale jisté – i když jdeme při všech těchto dobrodružstvích vodě naproti, je třeba před ní ochránit sebe i své drahocenné vybavení.

Oblečení a obuv: udržte v suchu sami sebe

V horách je rozumné mít s sebou výbavu do deště pokaždé. Počasí bývá nestabilní a proměnlivé. Na předpověď se ve vyšších nadmořských výškách stoprocentně spolehnout nedá. A hlavně nikdy předem nevíte, do jakých situací se můžete dostat a jestli se v terénu nebudete muset zdržet mnohem déle, než jste plánovali. Tady se opravdu vyplatí počítat se vším a být připraveni.

  • Nepromokavá bunda: základní vybavení číslo 2. Pamatujte, že dobrá nepromokavá bunda nechrání před vodou jen z vnějšku, ale musí také zůstat prodyšná. V opačném případě byste se brzy začali koupat ve vlastním potu. Pokud jde o hodnotu vodního sloupce, hranice nepromokavosti se pohybuje kolem 20 000 mm, i když do typických českých podmínek vám bude stačit i méně, třeba 10 000 mm. Dobrou variantou je membránová bunda např. z Gore-Texu nebo hardshellu, v outdooru se ale setkáte s velkým množstvím nepromokavých membrán od různých výrobců. Softshell naopak snese jen lehký déšť. Při výběru věnujte pozornost také podlepení a ošetření švů a tvarování kapuce – toto mohou být slabá mís
Nepromokavá bunda Hardshell SQUALL Helikon-Tex®

Dobrou variantou je membránová bunda např. z Gore-Texu nebo hardshellu, jako například nepromokavá hardshellová bunda Squall od Helikon-Tex.

  • Nepromokavé kalhoty: nejsou na rozdíl od dobrých bot a nepromokavé bundy nezbytně důležité na každé akci. Když ale předem víte, že budete čelit vodě nebo vytrvalému dešti, potom se vyplatí nepromokavé kalhoty mít. Právě nohy totiž často bývají opomenutým místem, které je před vodou málo chráněné. Při výběru se řiďte podobnými kritérii jako v případě nepromokavé bundy. 
  • Pláštěnka nebo pončo: chrání proti dešti, nejsou ale prodyšné. Myslete proto na to, že jde o krátkodobé řešení, ve kterém přečkáte ten nejhorší liják. Na celodenní nošení se nehodí. 
  • Holeňové návleky: jsou skladné a univerzální, chrání proti vodě, blátu a částečně i proti klíšťatům ve vysoké a mokré trávě.

Sucho v batohu: zkombinujte 3 věci

Moderní outdoorový trh nabízí řadu batohů, které deklarují, že jsou přímo nepromokavé, nebo mají vodoodpudivou povrchovou úpravu. To je v nepříznivých výhodách samozřejmě velká výhoda, nedá se na to ale zcela spoléhat. Pro ideální funkci proto zkombinujte tyto tři faktory:

  • Odolný batoh: z nepromokavého nebo vodoodpudivého materiálu. Výhodou je také zesílené nebo zodolněné dno.
  • Pláštěnka na batoh: pokud není součástí batohu, vyplatí se do ní zainvestovat.
  • Zabalte si věci do vodotěsných vaků: abyste své vybavení maximálně ochránili a zajistili si komfort v podobě suchého oblečení. I ten nejlepší batoh s pláštěnkou totiž ve výsledku může promoknout, upadnout do vody nebo do něj při otevření naprší. Mnozí lidé si ve snaze ušetřit balí věci do sáčků a igelitek, ty ale nejsou prodyšné, šustí a často se trhají.

TIP: Nepromokavé vybavení svou funkčnost používáním ztrácí. Je proto důležité ji pravidelně obnovovat. Přečtěte si náš článek o tom, jak impregnovat outdoorové vybavení.

Vodotěsné obaly: mějte cennosti v bezpečí

Vodotěsná pouzdra různých typů využijete na cokoli, co potřebujete udržet v suchu: elektroniku, mobil, doklady, ale také na spoustu dalších věcí, jako je např. zdravotnický materiál, zápalky a potřeby na rozdělání ohně, jídlo, čaj a koření. V nouzi můžete na ochranu před deštěm využít i klasické ziplocky, ty ale samozřejmě nejsou certifikovány např. na ponor pod vodu nebo potápění.

Velká pozornost je věnována pouzdrům na mobily. Tato pouzdra ochrání váš telefon před vodou, pískem a prachem, díky odolnému materiálu také částečně vůči poškrábání a mechanickému poškození. S některými modely se můžete i potápět nebo ovládat telefon a fotit pod vodou.

Voděodolný obal Splash L/XL na telefon Tactical®

Vodotěsné pouzdro na mobil Splah Tactical ochrání váš telefon před vodou, prachem a pískem, přitom jej zvládnete ovládat i pod vodou.

I důležité poznámky, které si napíšete, by měly zůstat v bezpečí. Voděodolný zápisník využijete na střelnici, cvičení nebo kurzech, kde můžete počítat se špatným počasím (které zákonitě přijde), ale také třeba při práci venku v dešti nebo řešení krizových situací. Listy bloků bývají vyrobeny ze speciálního naimpregnovaného papíru nebo z odolného kamenného papíru, který snese i dlouhodobé ponoření.

Suchá noc = klidná noc

Abyste přes noc dokázali načerpat energii na další den, potřebujete zůstat aspoň v relativním suchu. V přístřešku z celty nebo tarpu noc přečkáte, počítejte ale s tím, že k vám vlhkost může pronikat i z boku a vytvořte si i boční ochranu a izolaci od země. 

Z celty si můžete vytvořit i přístřešek nad stanem (nezapomeňte, že i stan je potřeba občas naimpregnovat) nebo hamakou

Pokud spíte na zemi, vložte si celtu i pod karimatku a nezapomeňte na žďárák, tedy nepromokavý převlek na spacák, který vás udrží v suchu. Ještě větší komfort vám poskytne nepromokavý bivak.

Potřeby pro vodáky

Vodotěsná pouzdra a nepromokavé vaky bohatě využijí i vodáci. Větší vybavení zabalíte do lodního vaku s popruhy na nošení nebo do vodotěsných barelů na vodu, které na hladině plavou. Některá plavidla a čluny mají také své vodotěsné obaly na přenášení, jako např. skládací kanoe Ally Bergans a nepromokavý obal na kanoi s popruhy pro snadné přenášení, která ji navíc chrání před mechanickým poškozením při transportu. 

Rafting

S létem se spojují i vodnní sporty a vodáctví. Prohlédněte si naši nabídku výbavy pro vodáky.

Nepromokavá psychika

Při dlouhodobém a intenzivním dešti nakonec budete mokří, ať děláte co děláte. A když jste mokří, je vám zima venku nevlídno, psychika zákonitě padá dolů. A úspěch akce je přeci hodně o psychice. Myslete proto i na sebe a přibalte si čokoládu nebo kávu, také v praktických obalech. 

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny