Podle jistých moderních průzkumů a studií je zřejmé, že i dnes je stále 75 % lidí z moderní západní společnosti stabilně a chronicky dehydrovaných. Nedostatek hydratace je jasný viník číslo jedna, když přijde na spouštěč únavy přes den moderního člověka. A to je problém, jenž si většina z těchto lidí neuvědomuje. A někdo může zaměňovat i křeče z nedostatku vody za ty z nedostatku hladu. Starší lidé žízeň cítí ještě hůře.
Při pití se omezte na neslazené věci a nejlépe minerálky s nižším obsahem sodíku. Problém s pivem je ten, že mají stále pH 4,0-4,9, což může u někoho dělat problémy při dlouhodobém pití. Sodovky jsou na tom ještě hůře a leckdy mají i a pH 3,8, což je jako ocet. Mnohem lépe tedy uděláte, když budete pít něco bližšího neutrálnímu pH cca 7 (nejblíže jsou minerálky a zelené čaje).
Stačí, abyste ztratili 2 % tělesné váhy jen ve vodě a rázem vám klesá úsudek o 25 % a fyzická výdrž též radikálně utrpí. A jelikož je voda velmi těžká (1 kg na litr), tak to nedá vašemu tělu moc práce shodit 2 % nebo na tom být chronicky zle.
Tak kupříkladu pro osobu, co má 75 kg, je to jen 1,4-1,5 l vody! Podívejme se proto na seznam cest, jakými vaše tělo může ztrácet v(l)áhu.
Osoba, co nic nedělá a odpočívá, tak ztratí asi tak přes 2,2 litru vody denně. Když přidáte námahu, vysokou teplotu a další faktory, tak se toto číslo zvýší opravdu radikálně.
Každých vypocených 1000 ml vám zvedne tep o cca 8-9 tepů za minutu, což způsobuje větší stres pro váš organismus.
Dehydratace může být způsobena:
Jednoduchá cesta, jak poznáte, že jste dostatečně hydratovaní (a zejména tehdy, když jste zrovna vy přesvědčení, že bez vody chronicky nejste!) je barva moči. Ideálně by měla být čistá a jen s velmi mírným zabarvením:
Pokud víte, že jste dehydrovaní a chcete se z této šlamastyky co nejrychleji dostat, tak neuškodí to podpořit pitím něčeho, co vám dodá elektrolyty – minerálky bez příchuti a cukru v prví řadě, nápoje pro sportovce, …
Je snadné zapomenout na to, že je člověk málo hydratovaný a přehlédnout při nějaké činnosti optimální čas napití. Starší lidé jsou v tomto speciálně náchylní.
Čekat na příznak toho, že máte žízeň, není vhodné, jelikož to je již pozdě. Tehdy jste již totiž dehydrovaní a to více jak litr! A značí to, že vám klesá úsudek a objevují se první efektory žízně.
Běžný problém je i to, že když má podobný člověk pocit žízně, vypije pár hltů. Stále jste tedy v chronickém nedostatku a to je váš stálý stav! Pak se nemůžete divit, že vás bolí hlava, točí se vám hlava, máte suchou kůži apod.
Ruku na srdce, opravdu při pocitu žízně vypijete 1 litr vody?
Nezapomínejte, že lidský mozek je tvořen ze 75 % z vody a vaše tělo je 83 % vody. Ano, jsme vlastně vodní živočichové, takže nenechte chronickou dehydrataci poškodit váš úsudek ani vaše tělo.
Zvykněte si přes den pít. Voda je to první, co byste měli řešit v práci, doma i v přírodě. Je nezbytná pro vaše přežití, ale proč se zbytečně a masochisticky připravovat o stoprocentní výkon vašeho těla? Může to mít vliv v nečekaných situacích – třeba když se budete muset někomu vyhnout na přechodu.
Pijte jí dost, znejte způsoby jejího čištění, vaření i skladování. A hlavně s ní neplýtvejte. Jsou místa i u nás na Zemi, kde je doslova svatá…