Do krizové situace se může dostat každý z nás. A děti nejsou výjimkou. Naučte je správně reagovat v krizové situaci. Čím lépe je připravíte, tím více uděláte pro jejich bezpečnost. V tomto článku si představíme 10 základních rad, pomocí kterých své děti naučíte reagovat v obtížných a krizových situacích.
Čím dříve naučíte své děti plavat, tím lépe. V tomto případě platí pravidlo, že není čas ztrácet čas. Plavat s dětmi lze již od kojeneckého věku. Děti si vodní svět osvojí a překonají strach z vody, což se v pozdějším věku jedině zúročí. Vy, případně plavecký instruktor může děti naučit, jak se zachovat v případě nechtěného pádu do vody v oblečení nebo v zimě po proboření ledu. Za takových okolností je důležité nikdy nepanikařit. Pokud vaše dítě bude dobře proškolené, existuje velká naděje, že se nestane velká tragédie.
Děti oheň milují a rády sledují mihotající se plamínky. Kromě vysvětlení, že je oheň dobrý sluha, ale zlý pán, můžete s dětmi oheň rozdělat, případně je naučit, jak se oheň rozdělává. Vždycky je potřeba důkladně vysvětlit, jaké nebezpečí může hrozit, pokud s ohněm manipuluje nezodpovědná osoba. Takže mějte u sebe připravený kbelík s vodou a předveďte své ratolesti nejen rozdělávání ohně, ale zároveň jeho bezpečné uhašení.
S první pomocí mají mnohdy problém i dospělé osoby. To ale nebrání tomu, aby dítě znalo několik základních technik. Například zastavení krvácení pomocí tlaku, přiložení sterilního materiálu na krvácející ránu, případně by mělo vědět, že mnohdy pomůže i obyčejný kapesník.
Víte například, že použití ledu na zmírnění bolesti a otoku má svá pravidla a že se led nemá přikládat přímo na pokožku, ale lépe je, pokud led zabalíte do ručníku a přiložíte? A ví to i vaše dítě?
Tento bod ocení především děti, které vyrůstají na venkově. S dětmi můžete sbírat dešťovou vodu do sudů například na zahrádce. Při této činnosti můžete ratolestem vysvětlit, proč prší a kde se v mraku hromadí voda. Není to dovednost, ale znalost při které si lze užít zábavu. Navíc pomůže dětem prohloubit povědomí o ekologii a ekosystému, který se bez vody jednoduše neobejde.
Ztráta dítěte. Noční můra každého rodiče, která se může stát realitou jednodušeji, než si myslíte. V takovém případě je potřeba dětem vysvětlit, jak se mají zachovat.
Vysvětlete dětem, že v případě, že se ztratí, by měli zůstat stát na jednom místě. Zvýší se tím pravděpodobnost brzkého nalezení. Také jim řekněte, že nemají žádat o pomoc každého. Pokud chtějí požádat o pomoc, udělají nejlépe, pokud třeba osloví maminky s dětmi nebo kočárkem. Rozhodně neuděláte chybu, pokud dítě vybavíte svým telefonním číslem. Může se ho naučit nazpaměť, nebo u menších ratolestí pomůže číslo napsané na papírku a uložené v jedné z kapes oblečení.
Při kempování také existuje velké riziko, že se ztratí nebo zaběhnou. I v takovém případě dětem vysvětlete, že zůstat stát na jednom místě je lepší, než se bezcílně toulat sem a tam. Bude také vhodné říci, že nejprve je lepší hledat vodu, protože bez jídla vydržíme déle. Vodu lze například sbírat z větších listů, například ranní nebo večerní rosu.
Spát na zemi je velké riziko, protože studená země dokáže odčerpat veškeré tělesné teplo. Naučte své dítě vyrobit si improvizovanou postel, například z větví a listí. Stejným způsobem si může vyrobit i improvizovanou přikrývku.
Vysvětlete dětem, že nemají sbírat lesní plody ani houby. Mohou být jedovaté. Splést si například vraní oko s borůvkou je snadné. Ke smrti postačí u malého dítěte čtyři bobulky. I na tohle myslete.
Zvířata nejsou na hraní, a proto není dobré na ně sahat. Děti by měli vědět, že žádné mládě divokého zvířete není opuštěné a starostlivá matka obvykle nebývá daleko. A té by se to nemuselo líbit.
Ani hadi nejsou předmětem na hraní, byť jde o obyčejného slepýše nebo užovku. Samozřejmě je dobré vysvětlit, jak se zachovat, pokud dítě napadne volně pobíhající pes a rozhodně by mělo vědět, že na cizího psa nesmí sahat.
Nedělejte dětem dlouhé přednášky. Naopak. Spíše si s nimi hrajte a učte je. Budou se konkrétní problematiku učit rychleji a snáze si ji zapamatují. Vždy dávejte na pozitivní myšlení, a že na paniku ve vypjatých situacích není čas.
Tenhle úkol bude vyžadovat trochu více trpělivosti, ale naučte své dítě oblékat. Řekněte mu, kam se chystáte jít a ať se podle toho obleče. Pak spolu zhodnoťte, které oblečení je vhodné a které ne. Vždycky se ptejte a klidně diskutujte. Chce to čas a trpělivost. Odměnou vám za tu bude větší samostatnost dítěte v již raném věku.
Ovládat některý z bojových sportů není nikdy k zahození. Můžete svou ratolest přihlásit na nějaký kurz a budete vědět, že pro jeho osobní bezpečnost děláte všechno. Zároveň při takové činnosti spálí dostatek energie a v budoucnu není vyloučené, že v podobných sportech dosáhne velmi dobrých výsledků.
Češi jsou národem houbařů. I v lese se může stát, že se dítě ztratí. V tu chvíli je dobré nepanikařit a to platí jak pro rodiče, tak i pro děti.
Vybavte své dítě píšťalkou a zasvěťte jej, jak ji používat. Ale pozor! I děti mají smysl pro černý humor, takže trpělivě vysvětlujte, že píšťalka je pouze pro případ nouze.
Použití píšťalky je jednoduché. Stačí 3 x písknout, chvíli počkat a opět 3 x písknout. Pauza mezi pískáním je důležitá. Pakliže bude pískat neustále, neuslyší například volání rodiče, který už může být blízko.
Z celého článku je patrné, že jde o nanejvýš užitečné dovednosti, které formou hry naučíte své děti. Může se také stát, že některé dovednosti, které budete učit, neznáte a vám se mohou rovněž hodit. Nikdy nevíte, co a kdy použijete. Přejeme vám ale, aby bylo co nejméně krizových situací.