Balistické ochranné prvky slouží k ochraně životně důležitých orgánů. Primární oblast, kterou mají chránit je tedy samozřejmě oblast hrudního koše z přední i zadní strany, ale také z bočních stran. Na trhu se objevuje několik materiálů, ze kterých jsou balistické pláty vyráběny, ale také jsou různé třídy odolnosti, které upřesňují, před čím vším je schopen balistický plát vaše zdraví ochránit a tím pádem by měly ujasnit výběr, pro kterou činnost by měly být pláty použity. Někde totiž stačí nižší stupeň ochrany, někde je zase vhodný ten vyšší. My se nyní na tyto třídy společně podíváme.
Samozřejmě, že balistické stupně ochrany nejsou určeny jen tak, ale řídí se celosvětově používanou americkou normou, která vystupuje pod štítkem US STANDARD NIJ 0101.4 a dokonce je již ve světě známá s o něco přísnějšími podmínkami revizní norma té starší US STANDARD NIJ 0101.6. Takže pokud se setkáte u balistického ochranného prvku, ať už u vesty nebo vložky s těmito parametry, je jisté, že přísná kritéria normy vaše balistická ochrana splňuje. Proč se vlastně taková norma používá? Na to je jednoduchá odpověď. Mít stanoveny alespoň nějaké standardní požadavky na odolnost balistické ochrany je celkem základ, právě k tomu slouží tato norma, která testuje, zda jsou dané ochranné prostředky skutečně tak efektivní, jak slibuje jejich výrobce. Asi byste zrovna nechtěli nosit ochranný plát, který nebyl otestován, zda jím střela ze zbraně .357 Magnum projde.
Norma funguje na principu několika tříd balistické ochrany, které se pohybují od nejnižšího stupně ochrany, po co nejvyšší ochranu, která by měla být odolná vůči střelbě z pušky a těm nejpoužívanějším zbraním. Jednotlivé třídy jsou schopné odolat různým tipům střelných zbraní. My se nyní na tyto třídy podíváme.
Americká norma NIJ 0101.6 má čtyři základní třídy, které se dělí od nejnižší ochrany po nejvyšší. Třídy jsou označeny římskou číslicí, tedy I.-IV. třída, u nichž se setkáte ale ještě s dvěmi doplňkovými třídami, a to pod označením IIA a IIIA. Stejně tak, jako jsou seřazeny třídy od nejnižší číslice po nejvyšší, tak stejný význam má i stupeň možné ochrany, tedy balistické prvky označené IV třídou jsou tou nejodolnější možnou ochranou.
Balistická ochrana třídy I. je odolná vůči projektilům ráže .22 LR LRN o hmotnosti 2,6 g a dopadové rychlosti 320 m/s a dále proti projektilům ráže .380 ACP FMJ RN o hmotnosti 6,2 g a dopadové rychlosti 312 m/s.
Balistická ochrana třídy II. je odolná vůči projektilům ráže 9 mm FMJ RN o hmotnosti o 8,0 g a dopadové rychlosti 358 m/s a proti projektilům ráže .357 Magnum JSP o hmotnosti 10,2 g a dopadové rychlosti 427 m/s. Ochranu zajišťuje také proti střelám, které jsou vypsány v třídě I a IIA.
Balistická ochrana této třídy chrání proti projektilům ráže 9 mm FMJ RN o hmotnosti o 8,0 g a dopadové rychlosti 332 m/s a proti projektilům ráže .40 S&W FMJ o hmotnosti 11,7 g a dopadové rychlosti 312 m/s.
Balistická ochrana třídy III. Je odolná vůči projektilům ráže 7,62 mm FMJ bullets o hmotnosti 9,6 g a dopadové rychlosti 838 m/s a menší. Opět platí odolnost i proti projektilům z tříd I, II, IIA a IIIA.
Vybavení ve třídě IIIA chrání proti projektilům ráže 9 mm FMJ RN o hmotnosti 8,0 g a dopadové rychlosti 427 m/s a proti projektilům ráže .44 Magnum JHP o hmotnosti 15,6 g a dopadové rychlosti 427 m/s a méně. Vybavení ve třídě IIIA poskytuje ochranu proti většině pistolových ráží.
Balistická ochrana v této třídě chrání proti projektilům ráže .30 Armor Piercing o hmotnosti 10,8 g a dopadové rychlosti 869 m/s a méně. Třída IV. poskytuje ochranu proti minimálně jednomu zásahu střelami uvedenými v třídách I, IIA, II, IIIA, III.
Je tedy jasné, že je zapotřebí vědět, pro jaké účely mají být balistické pláty nebo vesty určeny a do jaké míry by vám měli zajistit ochranu. Ještě je třeba uvést na pravou míru to, že rozdělení do těchto tříd neznamená spolehlivou ochranu před hrozbou bodnutí nožem. K tomu zase slouží zcela jiná norma, která testuje pomocí zkušební zbraně a jejího dopadu na ochranný prostředek, zda je skutečně odolná vůči bodnutí a prořezu, či nikoliv. Pokud tímto testováním výrobek projde, je pak označen třídou TON I., TON II. a TON III.
Při výběru balistické ochrany, ať už jakékoliv, nejen plátů, rozhodně nešetřete a skutečně sledujte tyto parametry, které jsme si zde uvedli. Život máme pouze jeden, a pokud tyto prostředky mají sloužit k jeho ochraně, měly by být rozhodně řádně otestované, což vám právě tyto normy opravdu zajistí.