📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

KPZ – co by měla obsahovat a co to vlastně je?

7. února 2021Zábava, volné chvíleLekeš DavidDoba čtení 10 minutPřečteno: 1275x

Krabička poslední záchrany má v našem prostředí dlouholetou tradici. Její koncept představil v dobovém časopise otec Rychlých Šípů Jaroslav Foglar již před více než 80 lety. Od té doby se tyto nouzové krabičky značně proměnily a dnes už si je můžete pořídit již sestavené. Většinou je najdete pod označeními survival kit, bushcraft kit atp. Podíváme se, jak si takovou českou KPZetku vytvořit a vybavit tak, aby neobsahovala zbytečnosti a spolehlivě plnila svou nouzovou funkci.

Co to vlastně KPZ je?

KPZ. S velkou pravděpodobností jste už někdy tato tři písmena slyšeli. Pokud jste nevěděli, o co se jedná, jde o zkratku pro tradiční vybavení každého skauta či nadšence do přežívání v přírodě. Jedná se o takzvanou krabičku poslední záchrany. Ta obsahuje to nejpotřebnější vybavení, které by se vám v nouzi mohlo hodit a mělo by vám usnadnit a zvýšit šance na přežití v nouzové situaci. Důraz je kladen na minimalistické rozměry, díky kterým můžete veškeré potřebné vybavení uložit do malé krabičky, kterou lze přenášet třeba v kapse u kalhot. Malá tak není jenom samotná krabička, ale také uložené vybavení a s tím je důležité při jejím sestavování počítat.

Výběr správné krabičky

Obsah každé KPZtky se samozřejmě liší podle osobních preferencí každého z nás, každopádně základní vybavení je v ní většinou podobné. Základem KPZky je samozřejmě odolná a kompaktní krabička. Jelikož jde o univerzální část vybavení, která by se vám měla v ideálním případě vejít do kapsy, získali si velkou oblibu plechové krabičky od tabáku, bonbónů nebo krémů. Využít ale můžete jakoukoliv krabičku, která je dostatečně odolná, dobře se zavírá a splňuje vaše požadavky na rozměry. V dnešní době již samozřejmě není problém koupit nějakou schránku určenou speciálně pro podobné využití. Takové krabičky jsou většinou voděodolné, což je velikou výhodou a jeden z argumentů, proč si nějaký ten „survival/bushcraft kit“ zakoupit. Samotný obsah si můžete upravit podle sebe, ale voděodolná krabička se zkrátka hodí vždy.

Historie a vývoj KPZ

Pojem KPZ široké veřejnosti poprvé představil Jaroslav Foglar ve svém článku uveřejněném v Mladém Hlasateli. Koncept malé krabičky, která obsahuje množství skladného vybavení, které můžete využít v případě nouze, si vzali za své zejména skauti. Ti nouzové krabičky začlenili do své výbavy ve velké většině skautských oddílů. Původní „foglarovská“ KPZ se nám z dnešního pohledu může jevit jako poněkud dětinská. Obsahovala množství vybavení, které by vám v opravdové nouzi pomohlo jen minimálně. A tak se její obsah v průběhu let obměňoval a modernizoval v závislosti na rozvoji moderních technologií a kvalitnějších materiálech. V dnešních dnech již na trhu nalezneme nejrůznější survival a bushcraft kity doplněné o úplně jiné vybavení, než před více než osmdesáti lety doporučoval pan Foglar. Každopádně myšlenka praktické krabičky s užitečným vybavením přetrvala a výrobou podobných survival kitů a KPZetek se dnes zabývá množství renomovaných výrobců outdoorového vybavení.

Hořící oheň v lese při kempování

Pokud se dostanete do krizové situace, budete si muset vystačit s málem. Při sestavování vaší KPZ na to myslete a vybavte se pouze nejnutnějším vybavením, které ale umíte používat.

Obsah KPZ určujete pouze VY

Obsah každé KPZky se liší člověk od člověka. KPZ tak není ani tolik o jejím obsahu, ale spíše o samotném konceptu nošení kompaktního úložiště pro to nejzákladnější vybavení. Někdo v ní může nosit voděodolné sirky, někdo zase outdoorový zapalovač. Někteří lidé přidávají žiletku, jiní zase malý kompaktní nožík. Každý má jiné zkušenosti a rozdílné osobní preference, takže samotný obsah se velice různí. Vždy by ale měla obsahovat vybavení, které vám nějakým způsobem pomůže překonat nesnáze v případě, že přijdete o své primární vybavení a musíte si vystačit s naprostým minimem. Právě ono minimum můžete uložit do krabičky poslední záchrany.

Vybavte se tím, co můžete opravdu využít

Právě z tohoto důvodu nemá smysl představovat nějaký ideální mustr pro obsah krabičky poslední záchrany. Obsah krabičky by měl být přizpůsoben podmínkám, ve kterých se nejčastěji pohybujete. Pokud se vydáváte do pouštní oblasti, pravděpodobně rybářské háčky nevyužijete, takže je důležité si rozmyslet, jaké vybavení máte možnost opravdu využít, aby vám zbytečně nezabíralo místo. Tak jako tak existují základní doporučení pro sestavení obsahu vaší nouzové krabičky. Každé vybavení jde nahradit nějakou jinou alternativou, takže vždy vybírejte podle vašich preferencí a podle toho, jestli máte s daným vybavením nějaké zkušenosti a víte, jako ho používat. Pokud neumíte rozdělat oheň pomocí firesteelu, možná pro vás bude lepší pořídit outdoorový zapalovač atp.

Co by tedy nemělo chybět?

Oheň je důležitý v jakékoliv situaci, takže by vám nemělo chybět vybavení pro rozdělání ohně. Jak už jsme zmínili výše, můžete použít firesteel, outdoorový zapalovač nebo voděodolné zápalky. Součástí krabičky by měla být také nějaká forma troudu, může to být parafínová kostka, březová kůra, tampóny a mnohé další alternativy. Opět používejte to, s čím máte nějaké zkušenosti a v případě nouze, budete vědět, jak s daným materiálem zacházet.

Muž rozdělává oheň třením

 V případě nouze vám dobře vybavená KPZ ušetří spoustu času a energie, kterou byste museli investovat do základních úkonů. Obzvláště rozdělávání ohně pomocí primitivních technik (bez vybavení) je poměrně náročné a vyžaduje nemalé zkušenosti. Pokud se takovým situacím chcete vyhnout, přidejte do své KPZ odpovídající vybavení (firesteel, zapalovač, sirky, troud.)

V krabičkách se často objevuje také základní sada pro šití, rybářské háčky a vlasec. Šití je velice praktické, nezabere téměř žádné místo a můžete si jednoduše opravit poničenou výstroj a oblečení. Rybářské háčky a vlasec vám přijdou vhod v případě, že budete vědět, jak je používat, takže pokud nemáte s primitivním rybařením zkušenosti, pravděpodobně je nevyužijete.

V případě nouze budete potřebovat zajistit si zdroj pitné vody. Pro její přenášení je vhodné do krabičky přidat prezervativ. Díky svým vlastnostem se v něm voda snadno přenáší i v poměrně velkém množství. Kromě toho, prezervativ není od věci mít u sebe neustále, takže proč ho nepřidat také do vaší „poslední záchrany“.

Využití si najde také nějaký spojovací materiál, zvolit můžete provázek, odolnou paracordu nebo drátek. Výběr je zase pouze na vás, takže si vyberte to, s čím se vám nejlépe pracuje. Od věci není ani přibalení základního zdravotnického materiálu. Obvaz je univerzální vybavení, které si najde své využití nejen při obvazování ran, a navíc je poměrně skladné. Přibalit můžete také náplasti pro ošetření povrchových zranění a oděrek, kterých si v přírodě za den můžete vytvořit pěknou spoustu.

Důležitá je také samotná krabička, na trhu dnes naleznete množství voděodolných krabiček, které udrží obsah vaší KPZ v nejlepší možné kondici. Pokud se vám nechce investovat do speciální krabičky, můžete svou plechovou krabičku alespoň vložit do plastového uzavíratelného sáčku. Voděodolnost je poměrně důležitá, protože pokud máte ve své krabičce např. sirky, můžou se vlivem vlhkosti znehodnotit a z vaší krabičky poslední záchrany je rázem krabička plná zbytečností.

Svěřili byste svůj život do rukou vaší KPZ?

Ať už se rozhodnete pro sestavení vlastní KPZ nebo si pořídíte nějaký ten survival kit, vždy se zamyslete nad tím, jestli je vám obsah balení něčím užitečný, pokud ne, vyměňte ho za nějakou alternativu, kterou umíte používat nebo ho nahraďte něčím úplně jiným. KPZ vám má pomoci s přežitím, takže se podle toho řiďte při sestavování jejího obsahu.

Nebojte se něco nahradit nebo vyměnit, protože to budete právě vy, kdo bude uložené vybavení v případě nouze používat. Na konec byste si měli položit rozhodující otázku. Svěřili byste své přežití do rukou vybavení, které je uloženo ve vaší KPZ? Pokud ano, máte vyhráno a svou krabičku s sebou můžete začít nosit. A ještě poslední bod, pokud už KPZ máte, měli byste ji s sebou opravdu nosit. Protože jestli ji necháte doma, tak vám v přírodě moc neposlouží. Není problém si vytvořit takových krabiček více a rozmístit je do batohů, sumek a oblečení, které s sebou do přírody nosíte. Její výroba není nijak nákladná a za ten malý peníz vám v případě nouze může zachránit život.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny