Pokud jste vlastníkem nějakého kapesního, či jiného nože, je dost možné, že je právě jeho střenka vyrobena z materiálu, jež je označován jako G-10. Kuchyňských nožů se to ale týkat nebude, takže ve své kuchyni nehledejte. Jenže co si vlastně má člověk představit pod označením G-10? O jaký materiál se jedná a jaké jsou jeho vlastnosti? Jaké funkce vašemu noži přináší? Pojďme si tento materiál rozebrat detailněji.
G-10 je materiál z řad sklolaminátů. Je vrstvený a pojený skelnými vlákny, které byly naloženy v epoxidové pryskyřici. Vyrábí se většinou v plochých plátech s tloušťkou jen několika milimetrů. G-10 se vyznačuje především svou pevností a je dokonce často označován za nejpevnější druh vůbec, co se skelných laminátů týká. Výroba a práce s tímto materiálem není nikterak složitá, je totiž velmi dobře tvarovatelný, dá se brousit a leštit. Není tak divu, že se těší i velké oblibě u výrobců. Setkat se s ním můžete na střenkách a rukojetích nožů, které z něj bývají vyrobeny, nebo také u rukojetí střelných zbraní. A proč zrovna G-10? K tomu je snadné vysvětlení. Je to materiál, jehož vlastnosti jsou více než žádoucí pro tyto části nožů a střelných zbraní. My se nyní na tyto vlastnosti a výhody společně podíváme.
Když uchopíte zbraň nebo nůž, tak by jejich rukojeť, či střenka měla být pohodlná, a když se ruce potí neměla by klouzat. To je celkem jasné. Právě protiskluzovou vlastností se může pyšnit materiál G-10. Tento materiál je také dobře přilnavý, a tak při používání za vlhkých podmínek zajištuje spolehlivý úchop nože nebo zbraně. Práce s nožem ve vodě? Žádný problém. G-10 je totiž voděodolný materiál a nehrozí, že by se poškodil při kontaktu s větším množstvím vody. Perfektní je také jeho lehkost a nezvyšuje se tak díky němu výrazně celková hmotnost nástroje. Při běžných teplotách se tento materiál neroztahuje, ani nesmršťuje.
Dalším důvodem, proč je v nožířství materiál G-10 tolik oblíbený je ten, že neabsorbuje vlhkost a je perfektním elektrickým izolantem na vysoké úrovni. Materiál je také schopen odolávat některým chemikáliím. Příjemný je ale také na dotek, a navíc působí nejen jako elektrický izolant, ale i jako tepelný izolant. A to jak v chladném, tak i v horkém počasí.
Své využití si ale G-10 rozhodně nenachází pouze při výrobě střenek a rukojetí nožů a ručních zbraní, ale využívá se na mnoha dalších místech. Již jsme si zmínili, že je skvělým elektrickým izolantem, a právě proto se často využívá jako izolant v některých elektroinstalacích. Dále se používá jako různé podložení, u nosných konstrukcí u ozubených kol.
Své oblibě se materiál G-10 může těšit nejen díky svým perfektním vlastnostem, které jsou pro nožířský průmysl jako dělané, ale je tu také další fakt, a to je ten, že si zde budoucí uživatel může vybírat z široké palety barev. Přejete si, aby střenka nebo rukojeť vašeho nože hrála spíše křiklavějšími barvami, abyste nůž nemuseli hledat po každém odložení v prostoru? To s jistotou u materiálu G-10 nebude problém. Nebo snad raději sázíte na nenápadnější barvy a nechcete, aby váš nůž byl vidět. Dokonce díky možnému vrstvení různě barevných plátů lze s G-10 dosáhnout velmi nevšedních vzorů a z rukojeti vašeho nože se tak skutečně může stát umělecké dílo.
Nože, které jsou vybavené rukojetí nebo střenkou z materiálu G-10, nebývají v řadách těch cenově méně dostupných, ale právě naopak. Takové nože bývají na hladině cenové úrovně nižší, ale ne snad kvůli tomu, že by byl materiál nekvalitní. Je tomu naopak, protože i zkušení uživatelé, kteří pracují s noži, jejichž střenky jsou vyrobeny z G-10 tvrdí, že se jedná o velmi pevný a odolný materiál.
Oproti jiným materiálům, ze kterých bývají někdy rukojeti vyráběné, se ty vyrobené z materiálu G-10 nemusí nijak speciálně udržovat. Epoxid, který je součástí G-10 po čase nekoroduje, neoxiduje a ani neměkne. Díky těmto vlastnostem není tedy potřeba téměř žádná údržba oproti rukojetím, které jsou vyrobené například ze dřeva, či rohů.
Často se můžete setkat s tím, že je G-10 zaměňován s jedním jemu velmi podobným materiálem, jež nese název Micarta. Není ani divu, oba materiály jsou si velmi podobné, ale nejsou stejné! Micarta se také používá k výrobě střenek a rukojetí nožů, ale mezi Micartou a G-10 je přece jen rozdíl. Zatímco u G-10 se používají skleněná vlákna, která jsou za tepla lisována, u Micarty se využívají vlákna textilní. Někdy bývá ze tkaniny padákové šňůry, džínoviny nebo dokonce papíru.
Vrstvy ze skleněných vláken jsou nasyceny epoxidem, které se následně pokládají na sebe. Vrství se tak dlouho, dokud se nedosáhne požadované tloušťky, která je k výrobě výsledného produktu potřeba a tyto vrstvy se dále lisují pod tepelným tlakem. Výsledkem jsou tvrdé vylisované bloky G-10, ze kterých se potom tvarují a vyřezávají rukojeti a střenky a ty se pak montují na ocelové části nožů. Posledními úpravami pak bývá broušení a leštění G-10.
G-10 je tedy oblíbeným materiálem nejen kvůli svým vlastnostem, které jsou vhodné pro výrobu rukojetí a střenek, ale také proto, že je to jeden z těch cenově dostupnějších materiálů, který nezruinuje vaše peněženky. Zároveň se ale jedná o kvalitní a pevný materiál s dlouhou životností, který nevyžaduje speciální údržbu s nutností používání dalších speciálních prostředků. Svou kvalitou se podobá ostatním materiálům na trhu, které se ale cenově pohybují někde na mnohem vyšších příčkách. Není však důvod k obavám, že by snad byl kvůli poměrům ostatních cen méně kvalitní. A jako bonus je navíc široký výběr barev a vzorů, které rukojeť vašeho nože nebo zbraně dokáží skvěle ozdobit! Co je tedy G-10 už nyní víte a pokud se s tímto označením u svého nože setkáte, pak hledejte na jeho střence nebo rukojeti.