📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak ošetřit boty před prvním jarním použitím?

16. května 2022Rady a tipyOndřej KrotilDoba čtení 6 minut

Jarní revize šatníku

První jarní den v roce 2022 je již za námi a je nejvyšší čas udělat revizi šatníku a podívat se, co si na sebe vezmeme. Ačkoli u běžných svršků máme celkem jasno, je tady ještě jeden druh oblečení, který je základem všeho. A to jsou právě boty. Může se stát, že po dlouhé zimě odložené boty určené do teplých měsíců ani nepoznáte. Mohou být jen zaprášené a špinavé. Někdy se stane, že je může ozdobit plíseň.

Doporučené produkty

Pokud chcete, aby boty podávaly maximální výkon, je potřeba se o ně starat. A první ošetření po zimní odmlce je naprostým základem. Proto dřív, než si jarní obuv obujete, pečlivě ji připravte na provoz. Jak? O tom bude následující článek.

Co když mám plesnivé boty?

Může se stát, že na půdě nebo ve sklepě máte vlhko. A stačí pár měsíců, aby vám vaše oblíbené boty mnohdy k nepoznání “ozdobila” plíseň. Zde je každá rada drahá. Plíseň, zejména na kožené obuvi už může být tak rozsáhlá, že boty nepůjde zachránit.

Nejčastější rady, jak se zbavit plísně na botách:

1. Boty pořádně vykartáčujte a zbavte veškeré viditelné plísně.

2. Vytřete boty lihem. Někdy se doporučuje i ocet.

3. Vytřete chlorovým bělidlem.

Počítejte s tím, že celá procedura od očištění po vytření bude trvat nejméně jedno odpoledne a výsledek bude bez záruky. U dobarvované kůže je také riziko, že může pouštět barvu.

Očištění obuvi

Nezapomínejme, že plísní je tisíce a tisíce druhů a na všechny nemusí tento technologický postup fungovat, takže je vysoká pravděpodobnost, že se s oblíbenými botami budete muset rozloučit…

První věcí, kterou je potřeba udělat po přinesení bot z půdy nebo sklepa, je jejich vyčištění. Zde přímo nezáleží na materiálu, proto tato rada funguje univerzálně.

1. Nejprve za sucha a jemným kartáčkem zbavte boty veškerých nečistot.

2. Ve vlažné vodě nebo mýdlovém roztoku houbičkou otřete povrch. Dejte pozor na množství vody. Všeho moc škodí.

3. Boty nechte vyschnout. Vyhněte se přímému slunci a pokládání na topení. U kožených bot může dojít k popraskání.

4. Impregnace proti vlhkosti

Impregnace proti vlhkosti

Muž si impregnuje boty před prvním jarním použitím

Impregnace zabraňuje pronikání vlhkosti do vnitřku obuvi. Schopnosti impregnace je však po několika měsících “odstávky” téměř zanedbatelná. Proto uděláte nejlépe, jestliže boty opět naipregnujete. Můžete použít rozličnou řadu kvalitních přípravků nebo si boty můžete nechat odborně naimpregnovat.

Nejčastější přípravky jsou impregnační spreje, které můžete použít na boty s goretexovou membránou nebo bez. Moderní impregnace neulpívají na membráně a nesnižují tak jejich životnost.

Voskování

Vosk je ideální pomocník na impregnaci bot, které jsou z broušené kůže. Je potřeba mít na paměti, že vosk vám pravděpodobně změní vzhled obuvi - světlé odstíny pravděpodobně ztmavnou. 

Vosk natírejte za studena a pečlivě roztírejte. Nanášejte rovnoměrně a spíš po menších vrstvách. 

Jak ošetřovat konkrétní druhy obuvi?

Tento druh obuvi čistěte jemným kartáčkem nebo hadříkem za pomocí vlažné vody. S vodou to nepřehánějte a očištěné boty nechte přirozeně oschnout. Rozhodně k urychlení schnutí nepoužívejte přímé zdroje tepla, jako radiátor nebo prudké slunce. 

Vodoopudivost membrány Gore- Tex snadno obnovíte pomocí impregnačních sprejů. Ovšem je potřeba dbát na pokyny výrobce a používat pouze ty impregnační spreje, které jsou na Gore - Tex vhodné. 

Boty s povrchem veluru a nubuku

Boty s tímto povrchem nikdy nekrémujeme. Samotné čištění musí být jemné, neboť dojde k vydírání vlasů. Znečištění se odstraňuje za pomocí krepy nebo bílé mazací pryže. 

  • Povrch z hladké ušně

Nečistot se zbavujeme jemným a měkkým kartáčkem a vlhkou houbou. Suchou ušeň nakrémujte a nechte opět vyschnout. Je potřeba se řídit pravidlem, které říká, že na obuv z usně patří pouze předepsané na usňovou obuv. Pro vyleštění doporučujeme samoleštící emulze. 

Čistění obuvi kartáčkem a sprejem
  • Lakové usně 

Povrch nalakované usně je velmi náchylný na mechanické poškození, protože jakýkoli škrábanec je na něm okamžitě vidět. V tomto případě je vysoká opatrnost při čištění zcela na místě. Nečistoty odstraňujte měkkým hadříkem, který můžete navlhčit, případně lze čistit i za sucha. 

  • Mazané usně

Obuv z mazané usně je potřeba občas řádně promazat pomocí mazadel a olejů, čímž se useň naimpregnuje, změkčí a její nošení bude mnohem pohodlnější. Světlejší useň po nanesení mazadel obvykle ztmavne, s čímž je potřeba počítat. Veškeré nanášení mazadel se provádí na suché obuvi.

  • Textilní obuv

Obuv z klasického textilu čistíme jemným kartáčkem a vlhkým hadříkem. Na textilní obuv používejte pouze předepsané impregnační spreje a rozhodně takové boty nedávejte do pračky.

Závěr

Mějte na paměti, že životnost obuvi prodloužíte pouze tím, že se o ní budete řádně starat. Na každé konkrétní boty používejte předepsané přípravky. Vyhnete se pozdějším nepříjemnostem. Po čištění nikdy nedávejte boty na přímé sluneční světlo ani nad radiátor. Zvláště, pakliže máte kožené nebo koženkové boty, které vám mohou velmi rychle popraskat.

Schnutí musí být přirozené a doporučuje se teplota kolem 30 stupňů Celsia.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá