Smrtící úder blesku hrozí vždy, pokud je nablízku bouřka. Nepodceňujte vážné riziko. Blesk vás může zabít doma stejně dobře, jako ve volné přírodě.
Žádný blesk není nikdy stejný
Blesk je velmi silný elektrostatický výboj, který je vázán na bouřkovou oblačnost. Jde o přírodní jev, který není v současné době plně prozkoumaný. Vzniká uvnitř bouřkového mraku typu Cumulonimbus vzájemným srážením ledových krystalků a krup. Tímto mechanismem dochází k elektrostatické indukci.
Když je náboj dostatečně silný, dojde k výboji, který je nejčastěji uvnitř mraku. Klasický blesk, tak, jak ho všichni známe, je výboj mezi zemí a mrakem. Ačkoli je méně častý, je to právě tento druh blesků, který má na svědomí desetitisíce lidských obětí ročně na celé Zemi.
Mějte na paměti, že blesk si vybírá nejsnazší cestu odporu. Zdaleka neplatí teze, že blesk udeří na vyvýšená místa. Tento zažitý, leč poměrně nepřesný výklad zmařil mnoho životů.
Blesk si volí cestu nejmenšího odporu a dříve, než blesk udeří, předchází samotnému výboji tzv. vůdčí výboj, který sestupuje z bouřkového mraku. Ten se v několika desítkách metrů nad zemí zastaví a zjednodušeně řečeno čeká, až mu vyjdou „naproti“ vstřícné výboje ze země, které se ne vždy nacházejí na vyvýšených místech.
V momentě, kdy se vůdčí výboj setká se vstřícným, dojde k uzavření kanálu a přeskočí jiskra, tedy úder blesku. Avšak pozor! Hlavní výboj vychází téměř vždy ze země, což je pro lidské oko téměř nepozorovatelné.
Pakliže se předmět nebo osoba nachází v blízkosti vstřícného a vůdčího výboje, nebo dokonce přímo v něm, pak je zásah bleskem velice pravděpodobný. Z toho vyplývá, že blesk může udeřit kdykoli a kamkoli a 100 % ochranu vám nezajistí hustá zástavba s vyvýšenými domy, potažmo v přírodě vás stoprocentně neochrání okolní vysoké stromy, případně sloupy s vysokým napětím.
Blesk může osobu nebo předmět zasáhnout přímo a také nepřímo. Oba dva způsoby jsou nebezpečné a mohou přivodit smrt, škodu na majetku nebo jinou újmu.
Věděli jste, že vás může bleskový výboj zabít i v pohodlí domova? Stačí k tomu málo a zároveň velký kopec smůly. Hromosvod vás 100 % neochrání. Slouží k odvedení bleskového výboje do země. Nikdo ale nezaručí, že elektřina se nebude šířit například skrz vodovodní potrubí, telefonní přípojku, anténu televize, nebo běžným elektrickým rozvodem.
Jsou známé případy, kterých není zrovna málo, kdy nepřímý výboj zabil koupající osobu ve vaně, při telefonování nebo při mytí nádobí. Jak už víme, elektřina putuje cestou nejsnazšího odporu a to se může stát osudným každému z nás.
Stejný způsobem můžete dojít k úhoně v přírodě. V předchozích článcích o bouřkách se můžete dočíst o krokovém napětí. I několik desítek metrů vzdálený úder blesku, který se šíří skrz zemní podloží zabíjí vše živé v dosahu…
Blesk velice často udeří na několik míst současně
Jakýkoli zásah bleskem může, ale také nemusí mít destruktivní účinky, kdy dochází ke škodám na zdraví a majetku.
Průměrný blesk nese proud 30 kiloampér, přičemž potenciálový rozdíl se pohybuje 100 až jedna miliarda voltů. Pokud k tomu připočteme, že blesk má teplotu v řádech desítek tisíc stupňů, pak vězte, že tohle je smrtící koktejl, který si na nás připravila sama matka příroda. Přežít zásah bleskem je vlastně zázrak.
První pomoc
Při zásahu bleskem dochází nejčastěji k zástavě srdce a krevního oběhu. Nezanedbatelné jsou časté popáleniny, které mohou být velmi vážného charakteru, případně roztrhání vnitřních orgánů.
První pomoc druhé osobě se prakticky neliší od první pomoci při zásahu elektrickým proudem.
Jak vidno, blesková aktivita umí bořit zažité mýty, na které spoléhali mnozí. Nepodceňujte přírodu. Ačkoli přímý zásah bleskem je spíše malý zázrak, přežití se již rovná mnohem většímu zázraku. Nespoléhejte na statistiku a na příběhy lidí z novin, jež přežili bez větší úhony…