📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Známá i neznámá jména historie: Apa Šerpa

29. června 2022Zábava, volné chvílePavel KreuzigerDoba čtení 6 minutPřečteno: 176x

Ačkoliv v titulku článku píšeme o historii, tento člověk ještě stále žije. Svoji profesionální kariéru však ukončil už před více než deseti lety. Dnes přibližně dvaašedesátiletý Apa Šerpa byl totiž jeden čas držitelem absolutního rekordu v počtu výstupů na nejvyšší horu světa, Mount Everest.

Apa Šerpa

Úsměv, to je to první, čeho si při setkání s Apa Šerpou všimnete. Foto Mogens Engelund – vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons. 

Skromný a usměvavý muž stanul na vrcholku Everestu celkem jedenadvacetkrát. Poprvé v roce 1990 a naposledy v roce 2011, kdy sem doprovázel expedici Eco Everest Expedition 2011. Při svém prvovýstupu o 21 let dříve byl zase průvodcem Petera Hillaryho, syna slavného sira Edmunda Hillaryho. Muže, který společně se šerpou Tenzingem Norgayem vystoupal na Everest jako první. Bylo to v roce 1953. Samotného sira Edmunda Hillaryho potkal Apa Šerpa za svůj život několikrát.

Osobní život

Apa Šerpa, narozený jako Lhakpa Tenzing Šerpa 20. ledna 1960, mimochodem pochází z Thamej, stejné nepálské vesnice, v níž trávil dětství právě i Tenzing Norgay. Když mu bylo 12, zemřel mu otec a Apa se tak musel předčasně začít starat o rodinu – matku a mladší sourozence: dvě sestry a tři bratry. Se svou ženou Yangjin, kterou si vzal roku 1988, má dva syny, Tenjinga a Pembu, a dceru Dawu. Čtvrté dítě zemřelo v raném věku v roce 2004. Od roku 2006 celá rodina bydlí v Utahu ve Spojených státech.

V roce 2009 vyšel ve slovenském deníku Pravda exkluzivní rozhovor s Apou, ze kterého je cítit jeho skromnost a pokora. Navzdory tomu, co všechno dokázal. Dozvídáme se zde zajímavé skutečnosti, například fakt, že vlastně nezná datum svého narození, mohl se narodit kdykoliv mezi lety 1960 a 1962. A na rozdíl od nás Evropanů to vůbec neřeší. podobně jako velká část Nepálců.

V současnosti se živí hlavně přednáškami a třeba s dobrodruhem Rudolfem Švaříčkem projel i Česko a Slovensko. Byl jednou z osobností výstavy Šangri-la, kterou zahajoval jeho ještě slavnější krajan, dalajláma.

Nepál

Většinu života strávil Apa Šerpa v horách svého milovaného Nepálu.

U vlas unikl tragédii

Mezi lety 1990 a 2011 byl vrchol Everestu pro Apa Šerpu každoroční záležitostí. Až na jednu výjimku. K té došlo v roce 1996, kdy ve své vesnici stavěl malý hotýlek. A jeho žena mu expedici zkrátka zakázala. Zachránila mu tak nejspíš život – expedice slavného Novozélanďana Roba Halla byla neúspěšná a Hall společně s mnoha dalšími lidmi kvůli náhlé změně počasí na Everestu zahynul.

Navzdory svým zkušenostem Apa Šerpa nikdy neriskuje. Na Everest nikdy nevystoupil sám, ale vždy jako doprovod někoho jiného. Do roku 1995 byl řadovým nosičem, dalších 11 let vedoucím skupiny šerpů, tzv. serdarem, a od roku 2006 do konce kariéry dokonce vedoucím celé expedice. Jen čtyřikrát při výstupu nepoužil kyslíkovou bombu.

Svoje poslední výstupy bral muž přezdívaný „super šerpa“ i jako demonstraci proti klimatickým změnám. Kromě rozbalování transparentů však přiložil i ruku k dílu – jeho tým snesl v roce 2009 z hor pět tun odpadu včetně horolezeckého materiálu, plechovek či dokonce součástek z havarované helikoptéry. Celá expedice však bohužel měla hořkou příchuť, zahynul tam totiž Apův kamarád, Lhakpa Nuru, kterého 7. května 2009 strhla lavina.

Velký himalájský trek

Ukazatel na himalájský trek

Apa Šerpa je jedním z průkopníků Velkého himalájského treku, který je považován za budoucnost a zároveň jeden z vrcholů vysokohorské turistiky. Foto: C Sanjay -vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons. 

V posledních letech se o treku přes Himaláje začíná hovořit jako o budoucnosti himalájské vysokohorské turistiky. Výstup na Everest je regulován a navíc už tolik netáhne, když si bohatí „horolezci“ mohou klidně zaplatit helikoptéru, která je nahoru „vyveze“. Takže nejvyšší hora světa už přirozeně přestává táhnout ty dobrodruhy, kteří nahoru chtějí vystoupat jen proto, aby si udělali další „zářez na pažbě“. Vždyť už tam byl přece každý!

Jedním z průkopníků Velkého himalájského treku - náročné stezky, která nejvyšší pohoří světa protíná od východu na západ – byl právě i Apa Šerpa. Ten se na 1 700 km dlouhou cestu vydal v dubnu 2012, tedy necelý rok poté, co na vrchol Mount Everestu vystoupal naposledy. Expedici sestávající ze čtyř účastníků vedl opět úspěšně. Expedice však neměla za cíl jen pouhou turistiku – například se jí podařilo zjistit, že komunity závislé na samozásobitelském zemědělství už tehdy negativně pociťovaly dopady globálních změn klimatu.

Rekord překonán

Ačkoliv už Apa Šerpa pár let není držitelem rekordu v počtu výstupů na střechu světa, přesto je dodnes živoucí legendou. Společně s Phurbou Tashim drží druhé místo za Kami Rita Šerpou. Současného držitele rekordu v nejbližších letech hned tak někdo nepřekoná. Na Everest totiž květnu 2021 vystoupal již po pětadvacáté.

Svými současnými aktivitami podporuje Apa Šerpa skrze vlastní nadaci komunity v domovském Nepálu.

Ačkoliv teď Apa Šerpa bydlí ve Spojených státech, svoji domovinu stále pravidelně navštěvuje. Kromě jiného založil i nadaci Api Sherpa Foundation, jejímž prostřednictvím se snaží pomáhat chudému nepálskému obyvatelstvu.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny