📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Chraňte sebe i svůj majetek

8. ledna 2023Rady a tipyOndřej KrotilDoba čtení 3 minuty

Víte, jak bránit svůj domov před nežádoucími vetřelci? V tomto článku si vysvětlíme základní principy obrany majetku a zároveň i svého života. Chraňte svůj život a majetek. Máte na to plné právo.

Můj dům, můj hrad. Takové heslo platí již od pradávna a nic na tom nemění ani současná společnost plná prapodivných nařízení a zákonů. Ve svém domově se musíte cítit bezpečně a je proto nejvyšší čas si představit pár rad a tipů, které vám pomohou, když vaši nedotknutelnost a soukromí naruší nezvaný host.

Muž se páčidlem dostává do domu

Prevence

Není nic důležitějšího, než samotná prevence. Proto si dobře promyslete, jak lépe zabezpečit svůj dům, popřípadě byt. Máte uzamykatelnou branku? Máte kvalitní oplocení? Spolehlivý alarm, popřípadě kameru?

Jednou z nejúčinnějších zbraní proti nežádoucím vetřelcům je samozřejmě ostrý pes, který zloděje nebo nezvaného návštěvníka nebude vítat. Pokud takového máte, pak vám blahopřejeme. Zloději si k vám zřejmě netroufnou přijít.

Všímejte si také svého okolí. Zpozorněte, pokud se ve vaší ulici pohybují podezřelé osoby a mají podezřelé chování. Například, když si fotografují nemovitosti nebo se zdánlivě bezcílně pohybují sem a tam. Rozhodně se nebojte takové podivné chování ohlásit na policii.

Doporučené produkty

Narušení

Co dělat, když dojde k narušení? Jestliže někdo vnikl na váš pozemek nebo se chce násilně dostat do nemovitosti, rozhodně nepanikařte, ač je to v takové situaci velice těžké. Vytočte záchranné telefonní číslo 155, případně 112 a popište jim svou situaci. Jestliže to situace dovoluje a máte dostatek času, popište všechno, co vidíte. To znamená uvést popis všech narušitelů a klidně i vozidel, kterými nezvaní hosté přijeli.

Sáhněte po zbrani

Dalším krokem by mělo být vyzbrojení. Zbraň můžete používat pouze na svou sebeobranu. Jste-li vlastníkem střelné zbraně, zkontrolujte její zajištění a mějte na paměti, že musíte se střelnou zbraní zacházet vždycky tak, jako by byla stále nabitá. Je vhodné mít po ruce i svítilnu, kterou též můžete použít jako zbraň na sebeobranu. Ve výsledku je lhostejné, kterou zbraň použijete, protože při ohrožení života vašeho nebo blízkých, můžete použít jakoukoli zbraň, kterou najdete.

Detail rukou držících zbraň

Zabezpečení

Vyberte si ve svém domě (bytě) místnost, kterou lze bez problému zabarikádovat a takto i se zbraní hájit proti nežádoucímu vetřelci. Cílem je zpomalit postup nežádoucího vetřelce a samozřejmostí je ochrana vašeho zdraví. Do takové místnosti sebou vezměte všechny členy domácnosti a výše nadepsaným způsobem místnost zabezpečte tak, aby do ní nešlo vstoupit. Je velice pravděpodobné, že vetřelce už tímhle postupem odradíte. Pravděpodobně při prohlídce nemovitosti získá dojem, že se uvnitř nachází lidé a příjezd policie, je tedy otázkou času.

Barikáda

Jakým způsobem se zabarikádovat v pokoji? Nebojte se improvizace a používejte kusy nábytku a ostatně i všechno, co máte po ruce. Cílem, jak již bylo řečeno, je zpomalení postupu nežádoucí osoby. Dobře zabarikádované dveře jsou mnohdy těžce překonatelnou překážkou a ve chvílích, kdy se hraje o minuty a příjezd policie může být každým okamžikem, si zloděj rozmyslí, jestli se bude dále pokoušet o vstup do zabarikádované místnosti.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny