📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Hardshell, softshell, nebo Gore-Tex?

1. března 2024Rady a tipyRadek MládekDoba čtení 4 minuty

Softshell, hardshell, nebo Gore-Tex? Tři magická slovíčka, která by měl znát každý, kdo si chce treky a pobyty v přírodě užít na maximum. Připravili jsme si pro vás průvodce světem funkčního oblečení, které vám může v přírodě ušetřit spoustu nepříjemností.

Hardshell a softshell. V čem je rozdíl?

Hardshell a softshell se od sebe odlišují především jedinečnými materiály, které zasádním způsobem určují například úroveň voděodolnosti či prodyšnosti oděvu. Po hardshellu tak sáhnete především při náročných pobytech v přírodě, kdy potřebujete 100% ochranu před deštěm či větrem. Naopak softshell je lehčí a pružnější variantou, která se hodí při méně náročných trecích.

bunda hardshell, softshell

Hardshell a softshell se od sebe odlišují především materiálem, který určuje například úroveň voděodolnosti či prodyšnosti oděvu.

Hardshell

Sníh, silný vítr nebo pořádná průtrž mračen? Pro hardshell žádný problém. Hardshell je pevná a mimořádně odolná vrchní vrstva, která vás chrání před nepřízní počasí. Tento typ oblečení je především voděodolný a větruodolný, zároveň se ale výrobci snaží i o co nejvyšší možnou prodyšnost a co nejnižší váhu. Tato kombinace dělá z hardshellu ideálního parťáka do náročných podmínek, ve kterých byste se softshellem zkrátka neobstáli.

Větruodolný, voděodolný, prodyšný a lehký. To jsou vlastnosti, které jsme ve vztahu s hardshellem již zmínili. V souvislosti s nimi se výrobci zaměřují i na speciální úpravy, které napomáhají vylepšit funkčnost a zajistit maximální pohodlí. Vrchní vrstva bundy bývá zpravidla doplněná o DWR úpravu, která se stará o voděodpudivost materiálu. Kapky vody tak z povrchu odtékají pryč dříve, než je stihnete pocítit. Za zmínku stojí také speciální větrací otvory v oblasti podpaží. Ty napomáhají termoregulaci při vysoké zátěži a také v případě teplého počasí.

Softshell

Softshell je přesným opakem hardshellu. Nejlépe vám poslouží při procházkách v sušším počasí. S některými softshellovými bundami zvládnete přestát i menší dešťovou přeháňku, ale větší liják už je bohužel za hranicemi softshellu. Velkou výhodou softshellu je především jeho prodyšnost, která vám zajistí co největší pohodlí při procházkách, trecích či výletech na kole.

Prodyšnost, elastičnost a větruodolnost. To jsou nejdůležitější vlastnosti softshellu. Perfektní prodyšnost umožňuje využít softshell při běhání a aktivním pohybu, při kterém by byl hardshell příliš neohrabaný. Elastický materiál zajišťuje volnost a nebrání tak uživateli v pohybu.

Po čem tedy sáhnout?

  • Hardshell: Podnikáte náročné návštěvy odlehlých a špatně přístupných míst? Nezřídka kdy vás po cestě zaskočí pořádná dešťová sprcha, silný vítr nebo hustá chumelenice? Pak potřebujete silnou ochranu v podobě hardshellu.
  • Softshell: V případě, že se spíše vydáváte na kratší trasy a v počasí, které není deštivé a extrémně chladné, pak doporučujeme využít softshell. Ten vás bez problémů ochrání i před nepříjemným větrem a zároveň máte jistotu, že se v něm budete cítit pohodlně a nebudete muset řešit zapaření či přílišné pocení. Právě prodyšnost softshellového oblečení je jednou z nejdůležitějších vlastností, které v takové míře s hardshellem zkrátka nedocílíte.
bunda hardshell, softshell, Gore-Tex

Hybridní bunda kombinuje prvky softshellu i hardshellu.

Je tu i třetí možnost: hybridní bunda

Pokud si myslíte, že vám hardshell ani softshell plně nevyhovuje a potřebovali byste nějaký hybrid, pak pro vás máme dobrou zprávu. Existuje totiž i třetí možnost, která kombinuje prvky softshellu i hardshellu. Hybridní bundy jsou tak více prodyšné, měkčí na dotek a zároveň přestojí i silnější déšť či sněhovou přeháňku. Je ale důležité si uvědomit, že tato kombinace je vhodná pro střed, který nedokáže pokrýt softshell ani hardshell. Rozhodně nedoporučujeme používat hybrid jako náhradu hardshellu při náročných přírodních podmínkách. Každé provedení tak má své pro i proti, které stojí za to pořádně zvážit.

Gore-Tex

Na značku Gore-Tex narazíte nejčastěji u outdoorového oblečení. Samotné označení je známkou vysoké prodyšnosti a silné ochrany před deštěm a větrem. Základem Gore-Texových oděvů je mimořádně odolná membrána, jejíž póry jsou 700x větší než je molekula páry a zároveň jsou 20 000x menší v porovnání s kapkou vody. Tyto vlastnosti membrány zajišťují nejvyšší možnou prodyšnost a nepromokavost. O větruodolnost se taktéž stará membrána, která propouští pouze objem vzduchu 5 l/m2 sekundu.

Nejdůležitější vlastnosti Gore-Texu

Základní vlastnosti už jsme tak trochu nakousli výše, pro přehled uvádíme tři nejdůležitější, díky kterým se Gore-Tex těší velké oblibě.

Voděodolnost

Silný déšť už na cestách pravděpodobně zaskočil většinu z nás. Aby vám ale nepřízeň počasí nepokazila celý zážitek z pobytu v přírodě, je dobré mít s sebou Gore-Texové vybavení, díky kterému se nebudete muset po zbytek výletu pachtit v promoklém oblečení. Výkonná membrána vás tak chrání při vykonávání obtížných aktivit v mimořádně náročných podmínkách.

Prodyšnost

Membrána zajišťuje cirkulaci vzduchu a odvod tekutin. Jinými slovy: pot odchází ven a vzduch proniká dovnitř. Důmyslná cirkulace vám zajistí maximální pohodlí i během pohybově náročných aktivit. 

Větruodolnost

Propustnost 5 l/m2 vzduchu za sekundu dělá z Gore-Texu ideálního společníka i do velmi silného větru. Membrána se stará o to, aby vás nepřemohl pocit chladu. Doslova vám tak před nepříjemným větrem kryje záda.

Gore-Tex detail

Gore-Texová membrána zajišťuje nejvyšší možnou prodyšnost a nepromokavost.

Konstrukce laminátu

Gore-Tex se nejčastěji vyrábí ve dvouvrstvé a třívrstvé konstrukci. Existuje ale i další varianta, tzv. Z-liner.

Dvouvrstvý laminát

V tomto typu je membrána laminovaná na svrchní látku. Na vnitřní straně ji pak před poškozením chrání volně visící podšívka. Tento typ lze využít pro širokou škálu outdoorových aktivit, je tedy vysoce všestranný. Důležitou složkou je právě volně vložená podšívka, která zajišťuje vysoký komfort při nošení.

Třívrstvý laminát

Membrána je zde nalaminovaná mezi svrchní materiál a podšívku. Pevné spojení všech vrstev zajišťuje perfektní ochranu před poškozením. Třívrstvá konstrukce zabraňuje tření, čímž prodlužuje životnost výrobku.

Z-liner

Membrána je v tomto případě spojená s lehkou textilií. Mezi vnější textilii a podšívku je volně zavěšená ochranná podšívka, díky této konstrukci dochází k omezení počtu švů, což poskytuje výrobci větší svobodu.

Na co si dát pozor

Myslete na to, že ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, je potřeba se o oděvy náležitě starat. Doporučujeme proto pravidelně a šetrně odstraňovat nečistoty, které postupem času narušují správné fungování oblečení. Nečistoty totiž napomáhají k udržování vlhkosti, ta má poté na svědomí rozpad jednotlivých složek. K zajištění maximální možné ochrany je nezbytné i pravidelné obnovování voděodolné vrstvy. Pro tyto účely je dobré využít impregnační sprej doporučený výrobcem.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny