📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jdete kempovat? Na tyto věci nezapomeňte!

4. září 2019Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 16 minut

Asi každý si pod pojmem „luxusní kempování“ představí něco jiného. A jelikož se nároky liší dle věku, místa a délky pobytu, tak napsat univerzální seznam potřeb je velmi těžké. Průměrná rodina s dětmi a staršími členy totiž musí mít dost komfortu i „přírody“ zároveň. Jak by tedy mohl vypadat konkrétní seznam pro takovou akci?

Každý z nás je již někdy a někde viděl, kempaře, jenž si berou prostě vše, včetně kuchyňské výlevky. Na campingovém výletu po Východním pobřeží Afriky jsem zahlédl starší párek, co dorazil v pětitunovém trucku od Bedfordu řízeném jejich řidičem / sluhou a uvnitř bylo opravdu vše včetně auta 4 x 4 a lodě.

Kempování u jezera s partou lidí

 „Vyrazit na campingovou akci, to vyžaduje obvykle nemalý objem organizace, štěstí, i náhody. Čím větší objem lidí totiž, tím menší je šance, že se všichni domluví. U rodiny tato problematika zcela obvykle odpadá, jelikož důchodci a děti mají čas díkybohu stále...“

Když se zvedla záda trucku, tak se objevila normální dvojdílná postel manželská, jakou máte doma, včetně přehozu, peřiny, stolečků vedle a nočních lamp.

Byly zde i ledničky a mrazničky + generátor, aby mohly běžet. V kuchyňském stanu byl kompletní čínský servis, kuchyňský dřez, co byl připojený k vodní nádrži a malá plynová bomba na ohřev vody na nádobí. Byly zde čtyři stany pro děti a vnuky, plus velký prostor pro večerní sezení.

Protože přišli kempovat na tři měsíce, tak si zde dotyčná zasadila okolo i vlastní mrkve a další zeleninu, aby byla čerstvá. Také si přivezla rostoucí květináče.

Kemp byl daleko od čerstvých zásob, ale byl na pobřeží s Indickým oceánem, takže se dalo rybařit. Měli maso v ledničkách a zásobeni byli i sušenými věcmi. 

Jak to, že tak moc víme o jejich uspořádání? Dorazili jsme na nové místo v noci a s novým stanem, jenž ještě nebyl stavěný, takže jsme s ním trochu zápolili (první pravidlo kempování – vždy si nový stan zkuste někde!).

Takže dorazil manžel od nich na pomoc, když jsme se s ním rvali jen s baterkou a řekl: „Použijte jeden z našich stanů, naše děti a rodiny zde nebudou dříve jak za tři dny. Vše je připravené – jsou tam vybavené postele a váš stan můžeme vyřešit zítra, když bude světlo.“

Po dobré noci a jídle s čínským porcelánem a všemi chody jsme vyřešili náš stan a dost času z našeho krátkého výletu sem se poté bavili s rozsáhlou rodinou, co nakonec komplet dorazila.

Ne každý chce kempovat v podobném grandiózním stylu, protože je to opravdu jako stěhovat dům. Většina lidí zkrátka chce být co nejvíce v pohodlí s prostředky, co mají k dispozici, nebo ještě lépe, s minimem nošených věcí.

Mnoho věcí z našeho seznamu má více jak jeden účel, takže právě takové zde chcete v seznamu těchto 38 základních campingových udělátek. Mnohé z nich jsou již navrženy na kempování: jsou lehké, skládací, teleskopické, „nafukovatelné“, … Ale především, odolné, jelikož když jsou venku, tak řada z věcí schytá rekordní objem opotřebení, jelikož není v bezpečném domově.

Voda, jídlo, přístřeší – co je první?

Když jste v teplých místech, tak ta nejdůležitější věc je voda, hned následovaná jídlem. Když je ale mizerné počasí a zima, tak vás zde hypotermie zabije dříve jak žízeň – stačí jí k tom 20 minut nebo tak.

Mějte na mysli při plánování cesty, v jakých teplotách budete kempovat a zda je to na pár dní nebo pár týdnů.

Na koho je tento seznam zaměřen?

Tento seznam je zacílen na běžnou rodinu, co jede na týden někam kempovat, takže určitě je zde řada věcí, o kterých si průměrný osamělý survivalista bude (velmi správně!) myslet, že je to zbytečnost a poradí si bez nich (opět zásah!).

I. Spaní

1. Něco na spaní

To, co si vyberete, bude odrážet váš věk (starší kosti snášejí a pociťují kamení na zemi stále více intenzivněji) a váš kempařský styl. Pokud musíte vše nést v batohu, pak je dobrá volba něco jako lehký spací pytel z moderních kosmických materiálů.

Taktický spacák vyhoví ve všech faktorech pro skromnější osobu, ale když máte k dispozici auto / karavan, tak se můžete trochu více rozšoupnout. Plnohodnotný spací pytel, campingová přikrývka,  tenká přikrývka do horka, nafukovatelná matrace, ale postačí i stará dobrá karimatka nebo alumatka. Cokoliv právě vám stačí, jděte do toho.

2. Něco na ochranu vás i výbavy před živly

Když nesete všechno v batohu, tak je odpovědí lehký batoh, no a k němu je zase slušná volba celta mezi stromy pro případ deště nebo když bude přílišné horko.

Když máte k dispozici auto, tak můžete vzít s sebou větší moderní stan vhodný do prostředí, kam jedete. Když jedete do Himalájí asi si vezmete jiný model jako do Sonorské pouště.

Hamaka a přikrývka na zemi sice zní romanticky, ale řada zkušených lidí ví, že hmyz a ranní rosa zajistí, že se nevyspíte dokonale a bude po stanu toužit. Tam je totiž síťovina, která poslouží stejně jako moskytiéra. Ve stanech je také vestavěná podlážka a zipy, co se dají zapnout, takže nehrozí žádná nepříjemná překvapení typu škorpioni pod polštářem + člověk se vzbudí suchý a bez kousnutí moskyty.

3. Polštář

Je to neuvěřitelné, jaký rozdíl v luxusu spaní bude dokonce i malý polštář. Ano, dá se použít i složená deka nebo ručník či bunda, ale ten luxus to zkrátka není!

II. Živiny

4. Voda

V závislosti na tom, jak dlouho v oblasti zůstanete, tak si můžete vzít v základní formě cca 3 PET (4,5 litry) balené vody na osobu a den. A ty se dají opakovaně použít (i když se to právě u nich nemá, takže kdo se bojí o zdraví, použijte raději dedikovaný vodní plastový kanystr z něčeho neškodného).

Ten se dá doplnit vždy z místního zdroje pitné vody, takže pak máte v místě jak vodu na čištění zubů, tak i na nádobí a základní hygienu. Když máte na kempu tekoucí vodu a sprchu, je to jistě bonus, ale určitě tento luxus není pravidlem.

5. Systém na čištění vody

Pokud nemáte v této věci specializované nástroje, tak se dá použít nějaká neškodná chemikálie (dnes lehce dostupné přes internet včetně návodu, dávkování bývá v duchu 1 lžička na 5 litrů apod.) k tomu, aby vaše voda byla zdravá. Její chuti to obvykle moc nepřidá, ale je to určitě lepší, nežli když si z dovolené dovezete choleru apod.

Brčko na pití je sice lehké, ale nic pro rodiny a spíše pro sólo dobrodruhy, co nepostojí.

6. Mouka

Je na vás, jaký typ a zda bude gluten-free, dělaná na kameni, bílá nebo tmavá, pšeničná, žitná, … Dokud se dá použít k zahuštění polévek a omáček, je dost dobrá. Také si z ní můžete vyrobit campingový chleba, placky, buchty a omelety.

7. Mléko s dlouhou výdrží nebo mléko v prášku

Bude výborné v čaji, na výrobu buchet, můžete si ho dát do ranních cereálií, …

8. Kvasnice

Kvasnice v prášku jsou na výlety ideální, ale poslouží i prášek na pečení. Bude se vám hodit na vše kynuté: chleba asi v první řadě.

9. Maso

Objem bude záležet na té míře, do jaké jsou vaší příbuzní a vy jedlíci masa. Když máte ledničku, co s sebou vozíte, tak se ujistěte, že tam maso dáváte již zmrzlé, ať se plynová / elektrická lednička nemusí moc namáhat.

Pokud budete ledničku připojovat k vašemu autu, tak i zde mějte maso předem připravené, zmrazené a vakuově oddělené, aby vydrželo ještě déle.

10. Sůl a pepř

I tehdy, když nebudete mít žádné další koření, tak sůl a pepř je dost na to, abyste si okořenili slušně jídlo. Sušené bylinky a rostliny na posypání se dají před-sypat do malých nádobek spolu či sólo a v množství, jaké očekáváte, že se na akci bude vařit.

11. Káva / Čaj / Džus

Většina lidí vůbec nenastartujte svůj den, když si nedá svůj ranní elixír. Tak či onak, zajistí to, že lidé budou mít po nich lepší náladu. Je to nezbytné? Asi ne, jste na dovolené ale nakonec. Když vás nic podobného neláká, tak zaměňte za jinou věc či si dejte jen starou dobrou vodu.

Vaření na pánvi v ohništi

 „Čím déle budete někde kempovat, tím více nádobí a surovin budete potřebovat. Přitom to často ani nemusí být jídla složitá. Ale i na relativně běžnou a obyčejnou kaši potřebujete spoustu věcí: oheň + dřevo + sirky, nádobí na přípravu, máslo a mouku, špetku cukru nebo medu, vodu na zapití a umytí sebe + očistu nádobí, …“

12. Sladidlo

Je jedno, zda si dáváte cukr, sirup nebo umělé sladidlo, ujistěte se, že máte něco na lívance a buchty. Nebo do kávy, čaje, cereálií, nebo kam si ho dáváte. Když na sladké nikdo není, opět to není důležitá věc.

13. Cereálie / Granolové tyčinky

Užitečné tehdy, když potřebujete nějaké ty rychlé cukry na cestách okolo kempu. Jako svižné jídlo někdo za pauzy polední je to ideální. Kdo žije zdravě, může si namixovat ořechy, sušené ovoce a bobule či semínka dle chuti.

14. Složité cukry

Když si přidáte do zásob i špagety / nudle, rýži nebo podobnou věc škrobové podstaty, dá se použít libovolně dle chuti a potřeby vaší kuchyně (příloha?).

15. Čerstvou zeleninu

Cibule, brambory, řepa, mrkev, pórek, rajčata, … Cokoliv jíte. To vše obvykle pár dní i týden-dva vydrží, ale o salátu se to již říct nedá. Musíte zkrátka něco hlídat a něco zkonzumovat dříve jako jiné věci. Dá se bez nich pár dní vydržet, ale člověk nemůže žít jen z nudlí a konzerv.

16. Konzervované věci

Když kempujete, obvykle nemáte čas strávit přípravou jídla hodiny a hodiny, takže je často lepší vzít nějakou tu konzervu: „gulášek“ stokrát jinak, fazole s párkem, hrášek a kukuřice, … To vše vám může přijít k chuti.

Je obvykle snadnější a rychlejší sáhnout po verzi s otevíracím očkem, nežli konzervu složitě pomalu otevírat „švýcarákem“ a pak ho odmašťovat včetně sebe.

17. Tuky a oleje

Ať již smažíte na čem chcete (kokosový, sluneční, řepkový, …), vždy potřebujete trochu na smažení (nikdy ne olivový! Je pak rakovinotvorný). Můžete také zůstat u lety osvědčeného másla (mléčné tuky se tráví jinou cestou jako živočišné) a sádla (na rozdíl od ztužených moderních hrůz je to aspoň přírodní věc). Můžete ho také použít do studené kuchyně.

18. Čerstvé ovoce

Věci jako jablka a citrony cestují lehce, o jahodách, nektarinkách a podobných měkkých věcech to ale opět již platí méně. Pak se zbytečně lehce poškodí a shnijí / zkazí se.

III. Vybavení a nástroje

19. Svítilna

Vyberte si na cesty robustní a univerzální svítilnu. Dají se použít pro signalizaci, osvětlení cesty, identifikaci hrozeb, … I když jsou čelovky užitečné, určitě byste je neměli používat exkluzivně. Svítilna tradiční je v tomto lepší, že se dá zacílit světlo i na delší vzdálenosti. Také se snáze drží stabilně v ruce při nasvěcování.

Vyberte si takový model svítilny, co má tlačítko pro zapnutí a vypnutí tak, že je můžete snadno lokalizovat i po hmatu ve tmě. Není zde horšího pocitu na světě, než když cestujete rozespale rukou po těle svítilny a snažíte se najít vypínač a zjistit, co se to k vám nocí pomalu krade a vy nevíte jak moc hladové to je…

Světlo je nezbytné tehdy, když si chcete být 100% jistí, kam kladete své nohy.

20. Dobrý univerzální nůž

Dobrý nůž vám totiž pomůže se vším od filetování ryby, přes nasekání zeleniny, až po opravy věcí.

21. Campingový vařič

Pokud je to váš šálek čaje, můžete sekat dřevo a stavět oheň na vaření několikrát denně anebo si vezmete s sebou malá campingová plynová kamínka na vaření. Pro kempy, kde mají elektřinu se stejně dobře může hodit i typ elektrický se dvěma plotýnkami (jedna je pro domácnosti obvykle málo).

22. Malé prkýnko

Můžete díky němu velmi pohodlně vykostit chycené ryby, připravit maso, nasekat zeleninu, nakrájet chleba, … A přitom ani nemusí být moc tlusté a velké, nějakých 15 x 20 cm je více než bohatě. Bývá mimochodem součástí některých kombinovaných chladících boxů.

23. Campingová sada příborů

Je jedno, co si vezmete, zda výklopné sólo kusy či kombinované sporky, vše vyhoví dokud si máte s čím zamíchat čaj / kávu / polévku při vaření. Také je nutné se něčím najíst (platí pro všechny členy a věkové skupiny výpravy, jejichž nároky se obvykle v této věci značně liší).

Nebo můžete vařit tak, jako to dělají v řadě afrických a arabských zemí: s plochým chlebem, co natrháte a vytřete s nimi hrnec. Veškerá očista pak je jen hrnce (leckdy je tak nablýskaný že ani není třeba), příborů netřeba.

24. Sada věcí na pití

Vezměte si lehkou sadu ze skla nebo nerezové ocele, co můžete brát na cesty. Vyhněte se plastům: je to na Zemi s nimi ekologická katastrofa již tak totiž a stejně nejsou dobré pro vaše zdraví, jelikož se uvolňují ze všeho okolo vás v podobě nano-částic a mikro-částic ( i z balené vody).

Podobná věc se dá použít i k přípravě kávy a čaje či jiných mixů. Vršek jednak chrání nápoj před otravným hmyzem a za další, zabraňuje, aby se vaše tekutina rozlila. Pití z plechovky je příliš riskantní někde (vosí hnízdo na zahradě + ratolesti pobíhající okolo se sodovkou).

25. Nerezový talíř

Poslouží pro přípravu jídla, jako poklička, talíř a pro převaření vody v nouzi.

26. Hrnec nebo pánev

Rozhodněte se před cestou, co asi tak budete nejčastěji připravovat – polévky nebo snad barbecue omáčky? Nebo to snad chce hrnec na rýži a zeleninu? Nebo snad většinu budete smažit? Tehdy asi bude lepší pánvička. Čím více lidí je ale okolo vás, tím obvykle i stoupá šance, že budete potřebovat oboje.

27. Sirky v nepromokavém pouzdře a zapalovač

Je to směšné, až šokující, ale nespočet kempařů zapomíná i tuto zcela základní potřebnou věc! Když máte poblíž kuřáka, můžete se spolehnout, že bude mít k ruce sirky anebo zapalovač.

Kempování skupina lidí u ohně

 Vyrazit kempovat, to lze pojmout jednak jako tradiční výlet s batohy, kdy si každý nese vše na zádech anebo se využije kempu a auta. Lze to i celé zkombinovat dle věku a zkušenosti účastníků.

28. Malá lednička / Chladící box

Toto dosti závisí na tom, jak dlouho budete kempovat a jaké tam jsou vymoženosti moderní civilizace. Některá místa mají i elektřinu na určitých místech, kde si můžete připojit malou elektrickou ledničku. Když zde není, zkrátka nezbude, nežli používat plynovou ledničku / mrazničku.

Jestliže je výlet jen pár dní, tak zde je zase super 12voltová chladící krabice, co funguje přímo ze zapalovače v autě. I tradiční obložení ledy je dost, když to nejde jinak. Vše závisí na teplotě okolí a kde kempujete.

Čím tepleji je, tak tím více důležité je mít plynový nebo elektrický chladící systém, nikdo totiž nemá rád teplé pivo!

29. Skládací stolek

Je jedno, kolik stolů máte v kempu, garantujeme vám, že mají tendence být neustále doslova přecpané. Když vezmete aspoň jeden, tak již i samotné chystání jídla nemusí probíhat vsedě na zemi. Je to také místo, kde se rodina setká nad drinkem, večeří a obědem. Také se zde všechno jí, usedne k nějaké té hře nebo se zde dá něco přichystat (návnady na ryby) i bez toho, aniž byste to váleli v písku.

30. Tomahavk nebo sekera či mačeta

Pro sekání dřeva, zatloukání kolíků, dělání dřev na oheň a obrytí vašeho stanu proti vodě, poslouží také ale při čištění větší vegetace z vašeho tábořiště anebo tvorbě improvizovaného přístřeší, když je stan nepoužitelný, …

IV. Věci osobní

31. Lékárnička

Můžete si vybrat již přiipravenou lékárenskou sadu profesionály, nebo si ji sami složitl Měla by obsahovat následující:

 • pár obvazů
 • pár náplastí
 • nůžky
 • antiseptikum
 • gáza
 • pinzeta
 • jehla
 • živočišné uhlí
 • něco na průjem, záněty, zvracení a podobné věci
 • jód na čištění ran
 • gel na rány
 • něco na popáleniny
 • osobní medikamenty dle nároků té či oné osoby

32. Mapa

Buď tradiční papírová (v nepromokavém pouzdře ideálně) nebo smartphonu / tabletu. Když nemáte solární nabíječku, tak vám digitální bez ní brzy také bude k ničemu. Stejně jako mapy běžné ale, i technika nejdou moc dohromady.

Autor článku preferuje typ vydávaný lokálními parky v rámci spatření největších místních zajímavostí.

33. Batoh / Taška s osobními věcmi

Batoh pojme další záložní ošacení nebo osobní hygienické věci.

34. Krém na opalování s co nejvyšším faktorem

Je praktický vždy a všude. Lze se spálit i pod mrakem nebo v zimě.

35. Větrovka / Pončo

Bunda, co díky kapuci poslouží jako ochrana před deštěm.

Pončo se osvědčilo ve světě dokonce natolik, že mu dává přednost doslova každá z armád.

36. Campingová židle

Sedět na zemi nebo kmenech se po čase stane otravným a únavným, někdy to ani nejde na rozbahněné zemi, takže přibalte i pár campingových stoliček. Sedátko s oporou pro záda je dokonalé, jak zjistíte jistě brzy sami.

37. Repelent na hmyz

Když nechcete dostat malárii a další nemoci, je to jakási jistota.

38. Toaletní papír

Vedle jejich zřejmého použití dnes každému jistě dobře známé tu máme funkci další: poslouží jako náhrada utěrek a na rozlité věci. Na plný nos je také vhodnější jako prsty.

Kempingové vybavení mapa, dalekohled, foťák ...

 „Když jste na výletě, tak určitě nepodceňte ani fotodokumentaci / filmy pro další členy domácnosti a pro rodinou kolekci vzpomínek. Podobná příroda také dává člověku čas i prostor věnovat se svým koníčkům (když jsou aktuálně i místně užitečné, jako je třeba chytání ryb, tím lépe.“

Co dělat tehdy, když něco zapomenete?

Jestliže snad zapomenete některý z těchto předmětů, tak to sice přežijete, ale určitě nebudete tak komfortní, jako se všemi řečenými. I místo toaletního papíru se dá použít list větší (a tak to bude se vším).

Co se týče Paracordu, tak ten byste měli mít stejně na své ruce ve formě náramku pořád.

Při jednom výletu jeden chlapík zapomněl na stanové kolíky pro karavan, jelikož jeho priorita byly ryby, loď a prut.

Po prvním šoku se podařilo pořídit podobné od domorodce. Dohoda byla, že za tři týdny jsou zase jeho. Pak využil Paracord k přivázání jiných tak rovně, co to šlo.

Pak dorazil další páreček, postavil si malý stan a za chvíli přišli pro pomoc, jelikož chlapík si rozsekl ruku na kameni ve vodě a oni zapomněli lékárničku. Pak závistivě řekl, jak nejsme dobře organizování. A nechápal dokud neuviděl kolíky.

Co s toho plyne? Vždy si odtrhávejte předměty tak, jak je dáváte do auta / batohu / někam! Prostě si vytvořte nějaký balící rituál, co vás ještě nikdy nezklamal a řiďte se jím. To je také ideální čas na to, věci zašít, opravit, natřít, …

Jen proto, že jste nějaký předmět používali minulý výlet neznamená to, že tam v karavanu bude i na výletě tomto.

Nedůležité věci dělají život více zábavným…

Cílem tohoto seznamu bylo kempování udělat přiměřeně komfortní i s pár věcmi. Je zde mnoho těch méně důležitých, jenž si můžete vzít navíc. Někdo si rád zahraje na dovolené košíkovou, další baseball, jiný přečte něco, vyfotí, …

A nezapomínejme ani na pivo a víno dobře vychlazené. Jste nakonec na dovolené… !

Štítky Kemping

Čtenáře dále zajímá