📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Spánkový komfort je benefit, který nám spacáky poskytují. Není to bohužel vždy jednoduché. Musíme správně zvolit matriál, tvar a především teplotní zóny, které spacáky nabízí.

Spaní pod širákem, je občas koníček a občas povinnost. Tak jako tak se dnes vydávají do přírody statisíce lidí ročně. Mohou spát na mechu, nebo na slámě, nebo to vyřešit trochu jinak a jít nato, jak se říká, od lesa. Pro podobné spaní se skvěle hodí spací pytle neboli spacáky. Takový spacák je pro tuto aktivity maximálně vhodný a také hojně používaný. První podobný spací pytel byl patentován roku 1876 Velšský businessmanem Pryce Pryce-Jonsem. Tento spací pytel, jak byl nazýván, procestoval celý svět, až se nakonec usadil u ruské a britské armády, které si jich objednali přes 60 000. Jak takový spací pytel vypadá dnes? Pojďme se nato podívat.

Do stanu i pod širák

Spacáky jsou prakticky pytle, do kterých si zalezeme, když jdeme spát někde venku mimo domov. Jsou vybaveny zipem a několika vrstvami různých materiálů, které nás chrání před vnějšími vlivy. Nejčastěji se používají spolu s karimatkou, nebo alumatkou. Ta je chrání před poškozením a nás před prochladnutím od země. Často používáme spacáky při kempování přespávání na chalupě, nebo venku pod širákem. Tomuto rozmaru však moc nevyhovují. Vše funguje bez problému, dokud nezačne pršet. Spacáky sami o sobě nejsou vybaveny nepromokavou vrstvou, která by nás ochránila a zahřála zároveň. Při přespávání venku pod širákem nás tedy může čekat nepěkné překvapení. To je asi největší nevýhoda, jinak jsou spacáky velmi pohodlná a promyšlená řešení na otázku, kde budeme spát a čím se zahřejeme. Existuje více druhů spacáků, stejně tak, jako určení. Některé jsou dobré do zimy, některé do léta. Jak takové spacáky poznáme a který se přesně hodí kam?

Stan a spacák v jednom

Jsme-li zastánci přespávání pod širákem, chceme cítit ten svěží vzduch a být obklopeni zvířaty, Musíme se pořádně připravit. Jak jsme již zmínili, spacáky jsou dobré jen do doby, dokud nezačne pršet, poté máme zaděláno na problém. Tento problém už někoho velmi trápil, proto vyrobil tak zvané žďáráky. Je to prakticky spacák, který má jednu vrstvu navíc a právě tím se liší. Tato vrstva totiž funguje jako stan. Je vyrobena z pevného a voděodpudivého materiálu, kterým je například impregnovaný nylon. V jiných a dražších případech se používá i gore-tex. Takové pytle slouží jako převlek na spacák, ale i jako spacák samotný. V zimních měsících je použijeme spolu s našim zimním spacákem. Když je však dostatečné teplo, můžeme ve žďáráku spát klidně bez spacáku. Velkou výhodou je, že se do tohoto převleku na spacák vkládá i karimatka, vše působí jako celek, který lépe izoluje teplo. Můžeme tedy takový převlek používat na všechny druhy spacáku? A co jeho nevýhody, má nějaké? To jsou správné otázky, které si zaslouží hlubší rozebrání problému, které naleznete v příslušných kategoriích.

Co víc si přát

V kategorii naleznete oba druhy spacích potřeb. Zároveň je dobré si říci, podle čeho vybírat a co je to teplotní komfort a teplotní extrém. Právě podle těchto údajů se určuje přesné použití a zaměření spacáku, tedy jestli se jedná o zimní, nebo o letní spací pytel. Dalším mezníky jsou materiál a spojovací materiály. U něčeho, co nám má zaručit bezstarostný spánek musíme být nároční na výběr. Jinak nebudeme spokojeni.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Označení
Cena
Barva
Značka
Délka
cm cm
Šířka
cm cm
Pro výšku postavy
cm cm
Extrémní / minimální teplota
°C °C
Limitní / mezní teplota
°C °C
Komfortní teplota
°C °C
Maximální teplota
°C °C
Hmotnost
kg kg
Náplň
Materiál