📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Co vás může naučit kempování o bushcraftu a survivalu

10. července 2019Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 11 minut

Asi každá z osob, jenž má ve zvyku trávit víkendy v lese s vámi bude souhlasit, že kempování zde je dokonalým útěkem od reality. Také je to relaxace od všednosti a denní práce a příležitost k tomu, užít si krásné přírody. I tehdy, když dáváte přednost nikoliv campingu, ale tzv. „glampingu“ (americký výraz pro kempování s veškerým luxusem), je to pořád lepší jako sedět doma u TV / PC a hledět na něj.

Kempování o samotě v horách

 „Co se týče trávení času v přírodě, tak na tom moderní člověk nebývá obvykle právě nejlépe. Ideální plácky na exponovaných místech bývají zabrány a to tím spíše, když je okolo atraktivní sezóny. Vyrazit někam do nových míst má proto rozhodně své klady.“

Existuje mnoho míst i cest, jak trempovat / kempovat, stejně jako miliony míst, kde a jak to provádět. A dokonce ani tehdy, když vše nejde tak, jak si možná představujete, dá se s věcmi stále obvykle nějak poprat za pomoci dovedností, jenž jsou velmi jednoduché a stačí k nim jen troška představivosti a námahy. Je jedno, zda kempujete jen tak se stanem někde v lese anebo na zahradě ve svém obývacím autě, pořád je tu dost prostou pro věci, jenž zde můžete pochytit.

1. Jak v lese improvizovat?

Jedna z věcí, kterou má kempování a trempování společné s bushcraftem a survivalem je jejich četnost nárazů na tzv. Murphyho zákony. Jestliže se něco může pokazit, tak se to také pokazí a navíc jako naschvál v té nejhorší možné kombinaci a čase. Jdete třeba kempovat narychlo a zapomenete si něco ve druhé bundě (třeba váš oblíbený nástroj k zapálení ohněsirky, zapalovač, křesadlo, …). Nebo také něco ke kompletaci stanu anebo snad pro vaření.

Možná jste zapomněli na nějaké kolíky ke stanu, anebo že by nějaké jídlo v ledničce? Anebo snad dokonce jste nechali doma polštář a pokrývku? Ale i tehdy, když jste organizační génius, stále se dějí nešťastné náhody a věci mohou samy praskat, když to nejméně čekáte: Paracordové lanko vázající něco praskne ve větru, … Namísto toho, aniž byste vše spakovali a vyrazili zase domů, berte to jako příležitost k tomu naučit se, jak věci provést rozdílným stylem anebo jinak.

Naučit se improvizovat tehdy, když něco zapomenete anebo se věc, co potřebujete, zlomila, je klíčová bushcraftová a survivalová dovednost, jakou vás časté kempování naučí.

2. Jak v lese vybrat správné místo ke kempování?

Jedna z prvních věcí, jakou vás kempování naučí něco o bushcraftu a survivalu je tehdy, když vůbec ještě hledáte své optimální místo ke kempování. Ano, ten prosluněný a zatravněný plácek opravdu vypadá jako skvělé místo, kde rozdělat stan, ale když se ráno probudíte horkem již v 5 ráno a z vašeho stanu se stala pec, je to rozhodně nepříliš vítané – a dá se tomu lehce vyhnout.

Další příležitost si asi řeknete, že si rozděláte stan pod velkých stromem, jenž leží dole u potoka. I to vypadá dokonale, ale když se zde po dlouhém dni konečně uložíte, tak zjistíte, že zde na zádech jaksi podezřele cítíte větve, ba i ostré kameny. Když kempujete často, naučí vás to vybrat dobré místo nejen kvůli komfortu, ale také kvůli vašemu přežití / survivalu.

Když kempujete pravidelně, tak se naučíte toto:

 • Nikdy si nerozkládat stan / celtu / spacák / cokoliv jiného pod mrtvými haluzemi či stromy, jenž mohou ve větru (nedejbože samovolně) spadnout na vás.
 • Očistit místo, kde se chystáte spát od kamenů a jakýchkoliv suchých větví či jiných obtěžujících věcí chystajících se vám propíchnout vybavení.
 • Vybrat si takové místo na vaření / spaní / odpočinek, že vás zde neohrozí největší horko dne.
 • Vybrat si takové místo, jenž není blízko u jakékoliv vodní hladiny, jelikož se může rozvodnit a vy budete zcela promočení.
 • Vybrat místo s pěkně otevřenými stromy okolo, jestliže je chcete využít pro stavění přístřeší.

Muž sám v přírodě s batohem

 „Když je člověk někde sám, tak při plánování musí myslet (a nosit pak i) ve svém batohu absolutně vše a každá chybějící drobnost je poznat. Když naopak jedete ve více lidech, máte šanci si věci pěkně rozdělit dle zaměření a více se specializovat / resp. jde i to, nést toho méně a jít více nalehko.“

3. Jak v lese identifikovat stromy a rostliny jako zdroje?

Jestliže si své noční sídlo v lese postavíte šikovně a rozumně blízko rostlin a stromů, nebudete trpět nouzí – naopak, budete mít okolo sebe spoustu potenciálních survivalových zdrojů. Jedna z klíčových bushcraftových dovedností je totiž také ta, umět identifikovat, jaké stromy jsou dobré na dřevo a jaké zase jsou ideální na výrobu přístřeší anebo snad dokonce na vyřezávanou lžičku.

Jedlé a léčivé rostliny jsou také zcela nezbytnou součástí vašeho survivalového / bushcraftového balíčku. Je nakonec jen a jen logické, že nemůžete jíst něco, co nejste schopni identifikovat. Když proto kempujete někde, vyhraďte si i čas na to, obejít si okolí a podívat se po věcech na čaj (borůvčí a maliní či smrkové jehličí) / či do hrnce (kopřiva, jitrocel, pampeliška, jetel, …).

Nikdy nezkoušejte metodu s jedlostí rostlin a hub a nejezte je bez jejich dokonalé znalosti (rozetření špetky na kůži není spolehlivá metoda)! Může vás to totiž lehce stát život! Řada z hub i rostlin třeba obsahuje jedy jenž vás zabijí tím, že zničí zcela játra, takže na kůži nic nepoznáte Nezapomínejte ale na to, že leccos je zákonem chráněné taktéž!

4. Jak správně postavit oheň a jak jej zapálit?

Když přijde na kempování, nemůžete zde nic dokázat bez toho, aniž byste zde měli slušný oheň. Jedna z dalších důležitých sekci bushcraftu a survivalu je proto ta, jak jak správně poskládat i zapálit oheň.

Jak brzy sami zjistíte, je zde mnoho z věcí, jenž vám v této situaci budou nápomocny:

 • Řada nástrojů pro zažehnutí ohně (sirky, zapalovač, křesadlo, ZIPPO, …)
 • Správná cesta, jak používat metodu s lukem.
 • Jak chytat co nejlépe sluneční paprsky skrze lupu.
 • Jak vytvořit troud i zápalné smolné dřívko.
 • Jak optimálně najít, zpracovat a zorganizovat vše.

5. Jak rybařit a lovit?

Opět zde musíme zdůraznit, že se to týká pouze míst, kde to je povolené.

Další dovednost jenž vás kempování naučí o bushcraftu a survivalu je to, jak chytat a čistit divoká zvířata (kdyby snad vyvstala ta potřeba někdy opět). Když je totiž člověk v lese (a vůbec nevadí, když o věci ještě nic neví – zdravý zájem se počítá) je to také ideální příležitost k tomu, sledovat a poznat, kde jsou jaké cestičky zvířecích stop a jejich trus. Zkušení zálesáci poznají i místa jejich dalších aktivit (bahniště prasat, strom o který se škrábou srnci, …).

Rybaření během kempování je také vynikající cesta, jak ukrátit čas, užít si přírody a ještě mít večer co jíst (pamatujte na lístek a sezony samozřejmě). I to vás naučí optimální časy, kdy je dobré lovit, jaké typy návnad jsou pro které ryby dobré, jaké typy vody (stojatá, proudící, …) vám přinesou jaký typ ryb. Na to vše je opět navázána široká škála dalších dovedností:

 • Bezpečná operace se zbraněmi a noži všeho typu.
 • Vícero cest (oštěp, síť, …) , jak rybařit, je-li to v dané zemi legální.
 • Správná cesta, jak rybu či jiné malé chutné zvířátko očistit a uvařit (na veverky rovnou zapomeňte v ČR, jsou chráněné).
 • Jak a kde nalíčit past a poté ji prověřit (myš je v podstatě veverka bez ocásku a směle se do ní dejte!).
 • Jak vyrábět věci k lovu – luky, oštěpy, házecí dřeva, … to vše z přírodních materiálů samozřejmě.

Společné rodinné kempování

 „Kempovat s vlastní rodinou není nuda, ale perfektní příležitost, jak vaše potomky naučit věci, jenž jim mohou jednou zachránit život: jak se dostat z lesa, kde je nebezpečné tábořit, jak se orientovat v turistických značkách, jaké věci jsou jedlé a které ne, jak poznat lesní požár, …“

6. Jak venku vařit a péct?

Je jedno, jaký typ kempování provádíte a kdy a kde jste, jedna věc je ale jistá a nezvratná: bude nutné si něco uvařit a to venku. Kdybyste se snad někdy někde ocitli sami v přírodě (zlomená noha na sólové akci, …), může to být věc, jenž vám doslova zachrání krk. Jedna z nejcennějších věcí, jakou vás kempování naučí o bushcraftu a survivalu je proto to, jak vařit přímo na otevřeném ohni anebo aspoň, jak péct a vařit venku.

I zde je sada dovedností pestrá:

 • Jak vybrat a správně zpracovat opékací klacek.
 • Jak převařit vodu v rámci jejího zbavení všelijakých mikro-živočichů v ní a také jak rehydratovat sušené věci (z Meat Jerky je slušný polévkový základ).
 • Jak chránit jídlo i suroviny před ostatními živočichy.
 • Jak vařit v litinovém hrnci přímo na ohni.
 • Jak vařit a ohřívat na solární peci?

7. Jak venku zbystřit své smysly

Kempování vás může naučit o bushcraftu a survivalu i tím, že vám pomůže vylepšit vaše smysly již tak zredukované řevem civilizace. Postačuje k tomu opět překvapivě málo – stačí se v lese rozhlédnout a zaposlouchat, i zavětřete nosem.

Věci, jakým se vyplatí venku věnovat pozornost jsou bezesporu tyto:

 • Vzorce počasí a chování živočichů tehdy, když se blíží bouře či pěkné počasí.
 • Jak poznat tu či kterou rostlinu v té či oné sezóně.
 • Volání ptáků a jejich význam.
 • Lokace s čerstvou vodou ve vaší oblasti.

8. Jak venku postavit přístřeší

Jedna z nejdůležitějších věcí, jaké vás kempování může naučit o bushcraftu a survivalu je to, jak se bezpečně a s minimální zátěží pro přírodu ochránit před elementy.

Jak je jistě dobře známo každé osobě dnes již, vítr, déšť, zima, sníh a dokonce i teplo může být smrtelné tehdy, když se sejde pár nepříjemných náhod najednou a jste jim vystaveni po dostatečně dlouhý čas.

Faktem je, že postavení přístřeší před bouří by pro vás měla být priorita, ať již kempujete anebo když se snad jakýmsi hnutím osudu dostanete do survivalové situace.

Když cíleně praktikujete stavění přístřeší z přírodních materiálů během kempování, tak když pak někdy snad náhodou zapomenete na svůj oblíbený stan, není to žádná katastrofa.

Stavění přístřeší vás naučí opět mnohé:

 • Různé cesty, jak stavět přístřeší z přírodních materiálů a formací.
 • Jak udělat vázací materiál z přírodních materiálů.
 • Různé cesty, jak na vašich věcech vázat uzly podle toho, k jaké věci ji potřebujete.
 • Jak správně k sobě spojovat různé větve a jak je stabilně navazovat a propojovat.
 • Jak udělat kolík ke stanu.
 • Nespočet cest, jak vyrobit z celty / ponča / plastového pytle přístřeší.
 • Řada způsobů, jak obrnit a izolovat vaše přístřeší před živly a to opět jen s využitím přírodních materiálů.

Správné vybavení na kempování

 „Rozhodnout se na cesty mezi celtou a stanem je stejné tábornické dilema jako jiné podobné věci: jsou lepší tyto boty anebo snad jiné? Bude mi stačit nůž zavírací nebo s pevnou čepelí? Je lepší sekerka malá nebo střední?, …“

9. Jak venku najít, sesbírat a vyčistit vodu

Hned po přístřeší a jeho stavbě bývá obvykle vaší další nejdůležitější survivalovou i bushcraftovou prioritou voda. I tehdy, když jste si snad vodu vzali s sebou, tak je dobrá praktika, obejít vaše místo pro kempování a pohledat zde místa, jenž vám poskytnou další vodu v případě, že se objeví tato potřeba. Až budete příště kempovat, procvičujte tyto situace, abyste měli jistotu, že zůstanete hydratováni za každého typu situace:

 • Kde najít čistou vodu.
 • Vědět a znát co nejvíce cest, jak vodu filtrovat.
 • Umět vodu vařit za pomoci žhavých kamenů.
 • Co nejvíce cest, kde a jak chytat dešťovou vodu.
 • Znát (i umět zkonstruovat) vodní filtr z dřevěného uhlí.

10. Jak se venku spolehlivě navigovat

Další kritická dovednost, co vás kempování může naučit o bushcraftu a survivalu je to, jak se navigovat v neznámém teritoriu. Když už máte své přístřeší / stan postaveno, vyhraďte si i nějaký ten čas i pro prohlédnutí okolí.

Dbejte přitom větších a významnějších přirozených navigačních bodů a význačných bodů v krajině. Také důkladně sledujte pozici Slunce na obloze, naučte se používat kompas nebo buzolu k navigaci anebo si cestu značte, abyste trefili zpátky. Jestliže je někdo s vámi, můžete zkusit používat vizuální i slyšitelné pomocné signály v navigaci k vám. A to klidně i za zhoršených podmínek. I to je nezbytné k tomu, jestliže máte být dobrým přežívajícím v nějaké kritické životní situaci…

11. Zvládnout základní zásady první pomoci

Ať se tak stane z nezvyklého nového typu přírodního jídla (anebo přirozeně samovolně), když kempujete, někdo onemocní / bude mu zle. Anebo se také zraní – většinou se sice podobná kempovací zranění omezují na menší říznutí či seknutí, odřeniny či puchýře, i tak je to ale dobrá cesta, jak zlepšovat vaše medicínské a přidružené dovednosti (tedy obecně, jak poskytnout první pomoc).

Aplikovat vaše medicínské dovednosti i mimo domov a bez domácí lékárničky je pro vaše znalosti praktické. I zde platí, že když se objeví daný problém (pokud to není něco dalece nad vaši úroveň typu apendix), tak namísto zabalení se a vrácení se domů, zůstaňte a zkuste to vyřešit / zmírnit za pomoci místních prostředků.

Příliš vážné věci asi neriskujte, ale drobnosti typu mírná alergická reakce, popálenina i vyvrtnutý kotník se dají zvládnout i svépomocí. Je určitě škoda kvůli tomu končit výlet.

Čtenáře dále zajímá