📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Díky stanu budeme skryti před okolními nástrahami typu déšť, sníh, vítr a podobné. Stany se vyrábí v různých velikostech a tvarech. V tom je třeba mít před nákupem jasno.

Přežívání venku bez patřičného přístřeší závisí na počasí a ostatních okolnostech. Provizorní přístřešek si můžeme udělat například z větví, listů a trochu spojovacího materiálu. Proč improvizovat, když máme možnosti, které tento problém řeší. Jednou z těchto možností je stan. Jako venkovní přístřešek nabízí soukromí, ochranu před deštěm, chladem a samozřejmě větrem. Jedná se o velmi staré doplňky, nacházíme o nich zmínky v Bibli a v zápiscích z rané doby železné. Co ale stan je? Jaké nabízí možnosti a co konstrukce?

Není stan, jako stan

Všeobecně lze stan charakterizovat, jako přístřeší pro různá využití. Nemusí se jednat jen o stan na spaní, tedy obytný stan. Stejně tak může jít o vojenský stan, stan pro slavnosti a oslavy a tak dále. Druhů je mnoho, ale konstrukce stejná. V této kategorii nalezneme mnoho stanů, ale pouze těch obytných. Jsou děleny podle konstrukce, počtu lidí, kteří se v něm vyspí a také jejich využití. Pojďme si nejdříve říci, jaké druhy stanů máme a jak vypadá jejich konstrukce.

Co je třeba vědět

Stan se skládá z několika hlavních prvků. Většinou se jedná o vnitřní díl, pruty, tropiko a kolíky. Tropiko je vrchní díl stanu, který chrání před deštěm a větrem. Stany mají buď vnější, nebo vnitřní konstrukci. Vnitřní konstrukce je o něco starší, něž ta vnější. Jde o to, že pruty, které určují tvar stanu, se vkládají buď z vnitřku vrchního dílu stanu, nebo z vnějšku. Je to až tak velký rozdíl? Ano, samozřejmě, určuje to pohodlí při stavění stanu. U vnitřního uložení prutů se musí stavět nejdříve vnitřní díl stanu, tedy ta obytná část. Postavíme ji, vypneme pruty a na ni zavěsíme vnitřní část stanu. Teprve poté můžeme přes stan přehodit tropiko a dostavět ho. Nevidíte až takový rozdíl? Teď si představme, že budeme stan stavět za deště. Vnitřek, který nás má chránit tak zmokne a my se nebudeme mít kam schovat. V tomto případě je lepší stan s vnější konstrukcí. Tropikem se prostrčí pruty, jejichž konce se zasunou do speciálních koncovek, čímž se tropiko vypne do finální podoby. Tím jsme postavili ochrannou část, nyní můžeme dovnitř i s věcmi a v suchu stavět vnitřek. Tento druh je mnohem výhodnější.

Dříve Áčko, dnes iglú

Jistě jsme si všimli, že se stany liší i svým tvarem. Nejstarším námi vnímaným tvarem je jistě áčko. Tento stan ve tvaru písmene A je dnes zastaralý. Neposkytuje takové komforty, jako jeho dva bratři. Jedním z těchto bratrů je kopulovitý stan, jinak také Iglú. Co se týká vlastností tohoto stanu, nabízí skvělou stabilitu a odolnost vůči silnému větru. Proto je vhodnější do volné přírody a na expedice. Půdorysem tohoto stanu je čtverec, uvnitř vnější kopule se nachází obytný prostor a malý úložný prostor. Posledním z této trojice jsou stany tunelového typu. Nenabízejí až tak dobré vlastnosti, co se týče stability a odolnosti vůči větru. Jejich kvality spočívají ve využitém prostoru. Díky půdorysu ve tvaru obdélníka, poskytují využitelnou předsíň, kam se dají dát věci.

Do kempu, nebo do přírody

Při výběru se zaměřme v první řadě nato, jestli budeme stan nosit na zádech, nebo vozit autem. Od toho se bude odvíjet jeho konstrukce, na které závisí i jeho váha a rozměry ve složeném stavu. Poté si musíme dát pozor na počet osob, které se v něm vyspí, abychom se zbytečně nemačkali. V neposlední čadě nás budou zajímat materiály, které nás chrání před okolím.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Označení
Cena
Barva
Značka
Hmotnost
kg kg
Nepromokavost / voděodolnost tropika
mm mm
Voděodolnost podlážky
mm mm
Materiál