📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Pepřový sprej vs. Paralyzér. Kdo z koho?

8. srpna 2017Recenze, testy a srovnáníHájek PetrDoba čtení 12 minutPřečteno: 4967x

Jedno z dilemat, jaké vyvstane před občanem dbalým zákonů a bojícím se o bezpečnost svoji (a potažmo i své rodiny), je i volba mezi elektrickým paralyzérem a pepřovým sprejem. Oba tyto typy ochrany jsou svojí filozofií zcela jiného typu, je tedy nezbytné před jakýmkoliv případným pokusem o jejich použití si být velmi dobře vědom(a) všech jejich výhod a nevýhod a využít je v obraně pro váš prospěch a ne ve prospěch útočníka!

Srovnání paralyzéru a peřového spreje

Největší síla jakéhokoliv vámi vybraného pepřového spreje (nejsilnější pepřový sprej na trhu, nejlepší pepřový sprej na trhu, pepřový sprej proti psům, …) je v rychlém a překvapivém útoku. Ale i když zrovna shodou náhod nevyjde, není to úplná tragédie, protože vám jeho použití dává cca 5-10 sekund na další akci (útok na citlivá místa s cílem útočníka znehybnit) anebo útěk (ne vždy je ideální utíkat v 15 cm podpatcích a vystavit záda útočníkovi, ale často samozřejmě ano, to v závislosti na situaci). Předpokládá to ale, že jste v bojovém režimu: „Tady by mě někdo mohl klidně přepadnout!“.

Jak použít pepřový sprej?

Použití vámi vybraného (a tedy právě pro vás nejlepšího pepřového spreje), je velmi snadné a zcela shodné s jinými spreji, jak jste již zvyklí. Ženy totiž používají již léta všelijaké osvěžovače vzduchu právě ve spreji, a proto, mají jeho míření i použití již dost „v ruce“, naopak muži dnes sahají po všelijakých barvách ve sprejích apod.

Je úplně jedno, zda máte pepřový sprej proti psům, nejsilnější pepřový sprej či nejslabší pepřový sprej nebo snad jen dokonce pepřový sprej proti psům, když se s ním dobře trefíte a překvapivě jej použijete, bude účinný ažaž. Co se týče účinnosti vámi vybraného spreje, tak řešit obsah OC (Oleoresin Capsicium – známý „viník“ pálivosti chilli paprik jakožto účinné látky) je zcela zbytečné. A to proč? Jelikož v nosném médiu u všech „pepřáků“ je nejenom propan-butan (ten jej dostane ven pod tlakem), ale spolu s ním i ona účinná látka OC (zhruba třetina zbylého obsahu) smíchaná s některým ze syntetických rozpouštěcích alkoholů (většinou izopropyl-alkohol a u něj jde o cca dvě třetiny zbylého obsahu), pročež je úplně jedno, kolik tam které látky je, protože obojí v oku a na lidských sliznicích/libovolných receptorech pálí jako čert (natíral vám již někdy někdo odřeninu zamlada nějakým alkoholem? Alpou apod.? A pálilo to strašně, že? A teď si představte, že máte něco takového v očích… Otevřené je neudrží absolutně nikdo a pokud na někoho sprej zdánlivě nepůsobí, je to proto, že jste netrefili (ideálně obě) oči, popřípadě, je dotyčný starý zkušený chmaták, co ví, že má zadržet dech a zavřít oči na pár vteřin, takže vy tam samozřejmě nestůjte jako tvrdé „Y“, ale takříkajíc a hned ho dorazte – využijte těch 5-10 sekund co máte, k útěku, prokopnutí kolene, přetáhněte jej po hlavě kabelkou s kusem železa/cihlou vevnitř apod. udělejte prostě cokoliv, jen se hýbejte a nestůjte na daném místě!) a i kdyby váš útočník trénoval 10x denně s chilli a cibulí, bude mu to k ničemu, jelikož na alkohol v oku mít odolnost zcela určitě nebude (pokud ho trefíte!) a pokud to někdo tvrdí, pak absolutně neví, o čem mluví (všichni savci mají totiž právě na OC bolestivé receptory, takže se nebojte vámi vybraný nejlepší pepřový sprej použít i na příliš otravná prasata, psy, lišky, … ).

Samotné použití spreje je nesmírně jednoduché – sundejte z něj pojistku (popřípadě u moderním modelů pepřových sprejů se dá i přímo promáčknout) a namiřte sprejem směrem na cíl (pokud máte typ „Fog“ a „Gel“, tak ty mají kratší dosah než „Jet“, zato lépe rozptylují látku, ale hůře drží směr ve větru, nežli „Jet“ ) + držte do vyprázdnění.

Váš ideální pepřový sprej se 40-50 ml vydrží asi tak 4-6 vteřin stříkání. Největší silou spreje je jeho možnost podržet si 1-2 m odstup od protivníka, takže se jí snažte překvapivě a rázně využít! Mimochodem, vyhněte se pepřům s látkou „CN“, která je dnes již považovaná za vhodnou maximálně tak pro Policii do davu (jde o známý a na oči méně účinný „Slzák“).

Žena připravující se na použití pepřového spreje

Jednou z největších výhod moderních pepřových sprejů všech typů je jejich miniaturní velikost, určitě byste si ale neměli pořizovat (tedy když jste žena) automaticky model nejmenší, jelikož rozdíl 20-30 g navíc není v ruce tak tragický a stejně jej musíte nosit skrytě v ruce pro dobrý účinek + musíte pro stejný účinek o to lépe mířit + tím obecně zbytečně snižujete množství účinné látky a tedy i své šance na přežití dané situace (když už bráníte sebe nebo rodinu, proč to dělat tím nejmenším? Ještě nikdo nikdy si nepřál v sebeobranné situaci, aby měl menší v ruce sprej, to nám věřte!). Opačným extrémem je pak 300-500 ml sprej na medvědy (jenž útočníků zvládnou i více najednou).

Jaké výhody a nevýhody má pepřový sprej ve srovnání s paralyzérem?

Někdo vidí jako zásadní nevýhodu „pepřáků“ to, že jejich nosné médium je propan-butan a bude tedy mrznout, ale problém to není ani v ty nejhorší dny (mrzne až při -45 °C).

Otázku odolnosti jsme probrali o odstavec výše. Žádná odolnost na účinné látky v OC spreji není a neexistuje, ani si ji nelze vytvořit – ale jistě můžete cíl trefit v nevhodnou dobu (má brýle tmavé, vydechuje, má zavřené oči, ...). Proto váš cíl nesmí do poslední chvíle vědět, že se jej chystáte „popepřit“). 

Pepřové spreje (a potažmo i četné elektrické paralyzéry) se dají sehnat v takové konstrukci, že k nim již nepotřebujete speciální pouzdro na nošení. Bývají totiž vybavené klipem, jenž se dá připnout na opasek (ale klidně i na lem kapsy, poutko batohu, ...) a rázem je daný pepřový sprej stále po ruce a prakticky o něm nevíte, přesto je ale stále po ruce, když jej potřebujete.

Pepřový sprej je oproti paralyzéru o trochu více závislý na okolní teplotě a povětrnostních podmínkách. Zase se dá zvolit model podle toho, kam jdete zrovna (tak třeba do lesa na zvířata si vezmete „Jet“, do výtahu „Gel“ a na blízko do chodby „Fog“).

Zcela zásadní nevýhodou všech elektrických paralyzérů je jejich nutnost použití na kontaktní vzdálenost, což je ještě tak-tak realizovatelné u lidí, ale zrovna u zvířat je to již poměrně nebezpečné díky jejich silné kožešině a ochlupení, nepředvídatelnosti a větším zubům, paroží a všelijakým podobným záludnostem, jakými je příroda právě z důvodu útoku a obrany vybavila.

Pokud se někdo rozhoduje podle váhy a ceny, tak v obou případech je zde vahadlo na straně pepřových sprejů: zřídkakdy váží více jak 40-60 g (i když jste žena, vyhněte se nejmenším modelům pro ženy, jelikož zbytečně snižují obsah účinné látky někam k 10-15 ml často a vyžadují proto zásah o to přesnější!) a zvolte aspoň 40-50 ml verzi (tento model váží cca 60-80 g a díky své větší tloušťce a délce se vám s ním bude i lépe mířit a snáze operovat s pojistkou). Běžný elektrický paralyzér váží většinou mezi 150-250 g, ale jsou i modely větší či menší.

Paralyzéry v růžové a černé barvě

Paralyzér pro ženy není paprsek smrti, ani taser, jak se ženy mylně domnívají často, a ani náhodou není na 100 % účinný, tím méně zapomeňte na to, že po jeho použití rozběhnutý, nažhavený a rozparáděný útočník dvakrát tak těžký co vy po jednom jeho zásahu spadne na zem jako hruška na hodinu (viz náhodné testovací video jeho prodejců). To je samozřejmě hloupost – a nebezpečná pro lidi, co tomu uvěří! Průměrný paralyzér je co do dojmu stejný jako středně silný úder rukou (podívejte se na první internetové video, kde je nějaký kontaktní sport, třeba dva boxeři – útočníka první úder často spíše nabudí a bude více agresivní, spíše, nežli že okamžitě spadne po první ráně na zem, jinými slovy – nikdo a nikdy v realitě nespadne na zem po jedné lehké ráně!). Takže pokud chcete z nějakého důvodu používat paralyzér na kontaktní obranu, nezbude, nežli jej zkombinovat i s jiným fyzickým typem ochrany (pepřový sprej, teleskopický obušek, nunchaku, taktické pero pro údery na citlivé body a na hlavu, taktická svítilna, s níž lze protivníka oslnit v noci i přetáhnout po hlavě, …) a počítat s tím, že s ní musíte protivníka „dorazit“ (dobré znamení toho, že má dost, je to, že se nezvedá ze země).

Kdybychom se zase nyní pobavili o ceně, tak paralyzér stojí řádově cca přes tisícovku (a je nezbytné v něm mít jednu či dvě devítivoltové baterie, pakliže to není model s dobíjecím akumulátorem) a jakýkoliv náhodný pepřový sprej vás přijde obvykle na 100-200,- Kč zhruba (jen u těch více značkových modelů a nejsilnějších pepřových sprejů se dostanete až k pěti stovkám).

Na straně elektrických paralyzérů je však přítomnost pojistky proti vytrhnutí, jíž zajistíte, aby vám případně útočník váš paralyzér na dálku nevytrhl z ruky a nepoužil proti vám.

Kde naopak vede jakýkoliv pepřový sprej, tak co se týče jednoduchosti použití, obsluhy a jednoduché konstrukce: použití pepřového spreje zkrátka vyžaduje snazší sekvenci kroků (zamířit + promáčknout pojistku). Naopak, elektrický paralyzér vyžaduje zapnutí a poté stisknutí a držení spouště + přiložení na tělo, aby proběhl výboj (pozor, o stále klesající intenzitě! Jinými slovy, první je nejsilnější.). Když máte model paralyzéru s integrovaným pepřovým sprejem, pak jakékoliv další operace s přepínáním režimů v kritické chvíli opět o cosi zpomalují jakékoliv vaše reakce („Mám použít sprej nebo elektriku?“), jelikož než si to promyslíte a patřičně nastavíte knoflík, je útočník u vás.

Jak praví zákon schválnosti, samozřejmě čím více kroků jeho obsluhy + součástek v paralyzéru, tím i věští šance na to, že se tu něco pokazí (a obvykle i co čert nechtěl, v tu nejhorší možnou chvíli). U spreje rovněž nemusíte myslet na dobíjení/baterie a jen jej jednou za pár let vyměníte za nový + starý použijete ke cvičení své „mušky“.

A výhodou pepřových sprejů je jistě i jejich drobná konstrukce, takže je snáze skryjete v ruce – určitě si nedokážeme představit, jak by malá ženská ručka skutečně zcela ukryla jakkoliv velký paralyzér pro ženy (a klidně i malý model). Vždy by totiž byly vidět minimálně elektrody hlavy, které kriminálník pochopitelně pozná a ví co od vás může čekat…

No a pro někoho by jistě mohlo být problémem i to, že elektrický paralyzér je elektrické zařízení s desítkami součástek a jako každá elektronika, ani této se moc nebude líbit, když ji vystavíte dešti – stačí jedna zateklá dešťová kapka a je po něm. Popřípadě prošlá baterie se zase postará o to, že zařízení nebude fungovat, takže další starost navíc (jejich měnění či dobíjení akumulátoru vevnitř).

Jak použít elektrický paralyzér?

Ve srovnání s vámi vybraným nejlepším pepřovým sprejem bude použití paralyzéru méně pohodlné. Jde o elektrický přístroj, jenž je potřeba nejprve zapnout (či nosit zapnutý a nedotýkat se spouště). Před použitím jej přiložíte k druhé straně (výboj zvládne i oblečení, ale přímo na kůži to bude více bolet) a stisknete.

Speciálně paralyzéry pro ženy bývají sice dosti malé konstrukce, takže jej dáte i do kapsy, nicméně zvolte si vždy takový styl, jenž vám bude nejvíce pohodlný (na opasku, ledvinka, kapsa, ...) + z něj „rychle tasíte“.

Co pepřový sprej/elektrický paralyzér a naše zákony?

Veškeré pepřové spreje, stejně jako všechny paralyzéry, počítaje v tom samozřejmě i paralyzéry pro ženy (tedy z pohledu zákazníka vše, co je běžně dostupné na našem trhu!) můžete svobodně užívat v rámci nutné obrany i krajní nouze (viz příslušné zákony někde online) a nikdo vám to pak nemůže mít za zlé (obrana s nimi je prostě „vždy oprávněná“).

To je velký pokrok proti třeba takovému Německu, kde jsou některé chladné zbraně zakázány zcela (nunchaku namátkou) a pepřové spreje jsou k dispozici pouze pro policisty, popřípadě „pro civily“ jen ve verzi „pepřový sprej proti psům“.

Jediným problémem podobných ochran je vždy to, použít je ideálně neočekávaně a poté ještě rychleji zmizet!

Černý paralyzér držen v ruce

Sázet na to, že vás útočník a zloděj nechá naživu je silně ošemetné (řada útočníků své oběti nakonec zabíjí, i když jsou jim během přepadení cele po vůli), protože jsou tito jedinci zmítání stresem a emocemi, jenž je často vyprovokují i k činům, jenž by si standardně netroufli, ovšem vaše napůl-dokončená ochrana jim dá šanci třeba vytáhnout nůž. Pročež aspoň jeden prostředek na ochranu noste vždy, ideálně však dva (něco na dálku + blízko) a čím blíže to bude pravačce tím lépe (a zvykněte si v podezřelých oblastech typu podchody nosit zbraň přímo v ruce a buďte připraveni k okamžitému útěku (když kupříkladu jdete večer z posilovny, nechte si sportovnější boty).

Jak z toho ven?

Dilema, zda pořídit paralyzér pro ženy či třeba pepřový sprej proti psům, je tu evidentní. A připomínáme, že nepotřebujete nejsilnější pepřový sprej pro to, abyste se úspěšně ubránili – i ten největší a nejagresivnější útočník dvěstěkilový potřebuje dýchat a vidět, takže nakreslete si doma v rámci tréninku ve vzdálenosti 2-3 m lidské torzo a zkuste mu s vámi vybraným sprejem trefit hlavu (vybraný pepřový model je rozumné pořídit v počtu aspoň dvou kusů a jeden otestovat doma na terč + jeho vliv na člověka v praxi sám na sobě či odvážných členech rodiny).

Pokud máte jen „pepřák“, tak celkem logicky po použití „pepřáku“ nečekejte, jaký bude mít účinek, ale využijte jeho momentu k překvapení útočníka a poté ke svému útěku (tato fáze bude mít pouhých pár vteřin a může na ní záviset něčí život jednoho dne, takže určitě nepodcenit)!

Je též možné zkombinovat oba tyto způsoby ochrany a nosit jak pro vás nejlepší pepřový sprej, tak i elektrický paralyzér vhodný pro ženy. To ale pochopitelně předpokládá, že jste ochotní je v rozhodující chvíli použít – když vás někdo přepadne, jde o sekundy, ba desetinky sekund.

A pochopitelně neuškodí mít v záloze ještě něco pro případ, že někdo překoná onu ochranu na dálku (něco pádného s čím umíte dobře zacházet). Jsou ovšem jisté typy lidí a situací, na které může platit pouze tradiční násilí a pepř ani elektřina nepostačí (mají dobré reflexy, brýle a tlustý svetr třeba), proto je častokrát lepší nahradit paralyzér rovnou něčím jednodušším a pádnějším  – a to ihned (teleskop + „pepřák“ je třeba pro ženu vysloveně vynikající kombo – odolá útočník spreji? Přerazte mu nohu!).

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá